Jihoafričtí lékaři se dohodli na tvrdém postupu v boji s extrémně rezistentními kmeny Mycobacterium tuberculosis (XDR-TB). U osob infikovaných těmito kmeny je nutná přísná izolace. V případě, že se infikované osoby nepodvolí dobrovolně, mohou být karanténní opatření vynucena násilím. V dané situaci považuje odborníci na lékařskou etiku takový postup za adekvátní. Zprávu o rozhodnutí jihoafrických lékařů přinesl prestižní časopis PLoS Medicine.
Světová zdravotnická organizace upozornila na problém spojený s XDR-TB v září roku 2006. Z třiapadesáti pacientů, u nichž byla v jihoafrickém městě Tugela Ferry v provincii Kwazulu-Natal prokázána tuberkulóza vyvolaná kmeny XDR-TB, jich zemřelo během několika týdnů dvaapadesát. Od té doby se oficiální počty obětí XDR-TB vyšplhaly na 74.
Dosavadní boj s XDR-TB narážel na velké problémy vyplývající z nejasností kolem etických zásad lékařské práce a definice lidských práv. Jihoafričtí pacienti obvykle odmítají hospitalizaci, protože to pro ně znamená ztrátu zaměstnání. Nákazu pak šíří především při cestě do práce veřejnými dopravními prostředky.
Vláda chce přispět k boji proti XDR-TB i tím, že pacienti budou po dobu hospitalizace pobírat nemocenské dávky. Velký problém v šíření XDR-TB představuje vysoké procento HIV-pozitivního obyvatelstva.
Pramen:
PLoS Medicine
Vnímavost k tuberkulóze je geneticky determinována
Autor: Anna Marcinková (22.11.2008)
Povede nová proteomická studie k účinnější léčbě TBC?
Autor: Anna Marcinková (18.11.2008)
Pravěcí lidé nakazili skot tuberkulózou
Autor: Jaroslav Petr (07.05.2008)
Tlusté bakterie šíří tuberkulózu
Autor: Jaroslav Petr (07.04.2008)
„Sprej“ proti tuberkulóze
Autor: Anna Marcinková (23.03.2008)
Diskuze: