Černé diamanty pochází z vesmíru  
Podle nového výzkumu vzácné černé diamanty mohou pocházet z vesmíru. Černé diamanty byly nalezeny pouze v Brazílii a Středoafrické republice.

 

 

Protože černé diamanty byly nalezen pouze na dvou místech, ale nikdy ne v tradičním diamantem nalezišti, jsou někteří vědci přesvědčeni, že na Zem přiletěly z vesmíru. Navíc je hádankou jejich pórovitost. V hloubkách asi 200 km pod povrchem Země za vysokých teplot a tlaků se plyn v hornině neudrží a proto vznikne „obyčejný“ diamant.

 

Zvětšit obrázek
Vybroušený černý diamant.

 

Geolog Stephen Haggerty (Florida International University, Miami) je přesvědčen, že diamanty přiletěly z velké dálky a před miliardou let jako asteroidy dopadly na Zem, v době, kdy planeta i Měsíc byly silně bombardovány kosmickým materiálem. Stáří diamantu je někde mezi 2,6 až 3,8 miliardami let.

 

 

„V té době tvořily Jižní Amerika a Afrika jeden kontinent, což by mohlo být odpovědné za výskyt diamantů v současnosti na dvou kontinentech,“ řekl Haggerty. Je přesvědčen, že tyto černé diamanty v minulosti vznikly u jiné hvězdy než je naše Slunce.

Zvětšit obrázek
Takovéto černé skvosty mají složení jako diamanty v meteoritech a jejich původ vědci dávají do souvislosti s výbuchem supernovy před miliardou let.

Při jejich výzkumu, který probíhal na infračerveném synchrotronu v americké laboratoři BNL (Brookhaven National Laboratory, Long Island, NY), byl v diamantech objeven vodík, což podporuje teorii, že vznikly v mezihvězdném prostoru, který je bohatý na vodík.

 

Zvětšit obrázek
Mineralog, geolog, petrolog prof. Stephen E. Haggerty (Florida International University, Miami). Kredit: FIU

 

Diamantový prach, z něhož se černé diamanty tvořily, mohl být uvolněn při výbuchu supernovy před miliardou let. Podle Haggerta diamantový prach se pak stal součástí prachoplynného mezihvězdného oblaku, kde postupně tvořil větší shluky až uvízl v asteroidech „jako švestky v pudinku“.



 

Nový spektrální výzkum černých diamantů ukázal, že se podobají diamantům, které byly nalezeny v meteoritech.




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




















Pangea
(superkontinent), kontinentální drift (posouvání kontinentů) a vytvoření současné podoby kontinentů. Kredit: USGS

 

Zdroj: New Scientist

Datum: 17.01.2007 09:36
Tisk článku

Související články:

Spitzerovo „oko“ je ideální pro pozorování diamantů     Autor: Miroslava Hromadová (28.02.2008)



Diskuze:

puvod cernych diamantu...

jara cimrman,2007-01-17 15:56:02

Diamanty kradol v konečníku

Diamant (autor: Reuters)

Zlodejského pracovníka konžskej diamantovej bane prichytili priamo pri čine, keď sa snažil cez bezpečnostný skener prejsť so 126 ligotavými drahokamami. Z bane sa ich snažil prepašovať ukryté v konečníku. Ako uviedol hovorca bane Miba Mike Mutombo nádejný zlodej, ktorý v bani upratoval, si ukryl do konečníka malé kamene v hodnote zhruba 130-tisíc korún....atd.....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz