V Hongkongu byla objevena mrtvolka pěvce panenky muškátové (Lonchura punctulata), který uhynul na nákazu virem ptačí chřipky H5N1. Tento pěvec je hojně chován v domácnostech. Číňané chytají panenky ve velkém, protože se s nimi dá dobře obchodovat. Buddhisté pouštějí při modlitbách panenky na svobodu jako projev dobré vůle. Co je na tom dobrého, ptáky nejprve polapat a pak je zase pustit, není nebuddhistům tak úplně jasné. Většině racionálně uvažujících lidí je ale jasné, že kontakt s ptákem nakaženým virem má kromě duchovní dimenze i dimenzi virologickou a epidemiologickou.
Naše sdělovací prostředky teď o ptačí chřipce nepíšou a laik získává pocit, že „mediální bublina vyšuměla“. Nevyšuměla. Jakarta ohlásila, že je prosta ptačí chřipky a vzápětí tam na nákazu virem H5N1 umřel 14letý kluk. V Indonésii je virus H5N1 „v akci“ ve 14 z celkového počtu 30 správních celků. V deltě Mekongu vzplála mezi drůbeží ptačí chřipka H5N1 silou dosud nevídanou.
Lidské oběti nejsou hlášeny. Vakcinace drůbeže ve Vietnamu zjevně nepomohla. Stejně tak nepomohlo očkování drůbeže ani v Číně, odkud jsou hlášeny případy nákazy u lidí z oblastí, odkud Číňané nereferují o infekci drůbeže. Čína často zatlouká, ale pokud se tito lidé nenakazili od drůbeže, pak se nabízí otázka, kde k viru H5N1 přišli.
Na pováženou je situace v Africe, kde se virus H5N1 dále šíří Nigerem, Súdánem a Egyptem. Z Egypta jsou hlášena tři úmrtí lidí na nákazu virem H5N1.
Z Cejlonu a západní Austrálie je hlášeno masové hynutí volně žijícího ptactva. Zatím nejsou hotové analýzy a není jasné, zda je na vině virus H5N1.
Tak a teď se zase můžeme oddávat dojmům, že virus H5N1 je na ústupu.
Hybridní virus ptačí chřipky H5N1 se snadno přenáší mezi morčaty
Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2013)
Za článek v Science 6 let „natvrdo“
Autor: Jaroslav Petr (27.04.2012)
Slibná DNA vakcína proti ptačí chřipce
Autor: Anna Marcinková (06.10.2008)
Zima chřipce svědčí
Autor: Jaroslav Petr (02.11.2007)
Co odpoví chřipkový virus, až se ho zima zeptá?
Autor: Josef Pazdera (22.09.2007)
Diskuze:
Je to kousek vedle....
Ccecil,2007-01-15 11:44:12
Ale zrovna mne skolila chřipka a to pořádná. Má trochu neobvyklý průběh. Nejprve se stav během 2 dnů zhoršil natolik, že vylézt z postele byl nadlidský výkon. Pak během dalších tří dů ustupovala, aby se cca za 7 dnů vrátila v ještě horší podobě. Momentálně ji má, na koho se podívám. Od obchodních partnerů přes rodinu, známé, sousedy, prostě začíná to být taková malá epidemie. Máte se v Praze na co těšit. Tuším, že vám ji tam co nevidět někdo přiveze.....
umírat a chcípat
jarda petr,2007-01-16 03:45:16
Prože napsat, že lidé chcípají nám přijde trochu kách.
Světem obchází strašák ptačí chřipky
Colisa Chuna,2007-01-14 22:37:00
Ano, jednou to příjde. Velká pandemie. Ale VŮBEC není jisté, že to bude ptačí chřipka. Je nezodpovědné strašit s neustále omílaným i když velmi zajímavým, ale okrajovým tématem. Stačí si projít záznamy na úmrtí způsobené chřipkou obecně. Ano kmen ptačí chřipky (aviární influenzy)může zmutovat, ale nemusí a může zmutovat řada dalších virů. Mám bombastický tip. Co Ebola?! Kdyby se rozhodla překročit hranice přírodní ohniskovosti v Africe?! Spousta lidí by místo strachu z ptačí chřipky udělala líp, kdyby při zvýšené teplotě, rýmě a malátnosti zůstala doma, vypotila se a nelezla mezi ostatní zdravé s tím, že do sebe hážou tablety pod blbým marketingovým heslem Modafen a chřipka z těla ven!
ebola
jarda petr,2007-01-15 03:33:04
Vzhledem k tomu, že rezervoárovým živočichem jsou zřejmě místní kaloni, nepředpokládám šíření eboly do našich zeměpisných šířek. I když Nipah si na křídlech letounů zamigroval pěkně daleko. Pokud jsem si přečetl článek dobře, nikde se v něm nedoporučují žádné léky. Světová zdravotnická organizace vyhlásila chřipku (včetně té ptačí) za prioritu. Za alarmující považuje především situaci v Africe.
Proč ne?
Colisa Chuna,2007-01-15 21:28:44
ad 1) Když se všeobecně hrozí, že virus AI zmutuje a místo ptáků začne napadat lidi tak proč nemůže zmutovat z kaloňů? A jak je odlišné prostředí v africkém bylinném porostu od asijského z hlediska rozšíření viru? Ostatně u obou virů přenos na člověka prokázán byl a lidé obývají teriroria, které se rozšířením u obou virů překrývají.
ad 2) Léky si prosím vůbec neberte osobně, to je můj zoufalý výkřik a pokus o nastavení priorit. Osobně mi připadá lidsky i odborně ujeté, pokud obecně lidé vyjadřují strach z ptačí chřipky, která řádově zabila do dvou stovek lidí (nechci to zlehčovat!). A v případě chřipky lidské, která zabíjí už dnes a o několik řádů víc se snažíme lidem pomocí reklamy vnutit řešení, které funguje velmi diskutabilně a nikomu to zjevně nevadí.
ad 3) Ano, souhlasím že Světová zdravotnická organizace prioritu vyhlásila a je to dobře. Riziko tu opravdu je, ale lidi dnes kosí nemoci které zdaleka tak nejsou medializované a připadají mě daleko nebezpečnější (viz má "oblíbená" Ebola). Můj pocit bych přirovnal pocitu pacienta, který je zmítán horečkou ale sanitka teď veze pána s vykloubenou nebo zlomenou nohou. Osobně si myslím, že problém šíření viru mezi lidskou populací je způsoben stylem života v Asii. Drůbež s lidmi sdílí jejich obydlí, doslova postele jsou rozestaveny mezi klece, pokud vůbec nějaké jsou. Pak vidím TV záběry jak naopak např. v Německu pobíhají specialisté v neprodyšných overalech. Nezlobte se, ale nevěřím moc že vakcinace pomůže. Riziko je dáno úrovní hygieny a Asie je sudem s dynamitem a nejenom u AI - ptačí chřipky.....
Ebolka
Martin,2007-01-16 19:08:08
Ako sú na tom kalone z pražskej ZOO, pokiaľ ide o Ebolu? Dúfam, že sú bezvirózne :)
čtěte až do konce
JP,2007-01-15 03:29:40
Je vždycky dobré, přečíst si články až do konce. V uvedeném odakzu se na konci praví:
Pokusy prověřily celkem jednoduchý typ „hybridizace“ jednoho lidského chřipkového viru s jediným kmenem viru ptačí chřipky.
„Můžeme být snad o trošku klidnější,“ glosoval pro vědecký časopis Science výsledky amerických kolegů přední nizozemský virolog Albert Osterhause z Erasmova lékařského centra v Rotterdamu.
„Byla by fatální chyba virus ptačí chřipky podcenit,“ dodal k tomu významný japonský virolog Jošihiro Kawaoka působící na universitách v Tokiu a Madisonu.
jj
css94381672,2007-01-15 14:15:50
právě proto já dával ten odkaz (který nebyl pod článkem uveden a přitom se k němu významně vztahuje) a nijak zvlášť to nekomentoval. Jen aby třeba náhodou se zase (po dlouhé době klidu kolem ptačí chřipky) nezvedla vlna šílenství a nebyly dělány hromadné nájezdy na vakcíny proti chřipce. Jeden nikdy neví... :-)
namet pro clanek
saya,2007-01-14 12:35:37
http://www.shoutwire.com/viewstory/48610/Scientists_Find_Extraterrestrial_Genes_in_Human_DNA
Nekódující DNA
ZEPHIR,2007-01-14 20:26:52
Problém je, že tzv. junk DNA maj všechny organismy, takže by emzáci museli oplodňovat kdeco...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce