Věnuje se mimo jiné kosmologii a problematice černých děr. Teorii o vzniku a chování černých děr doplnil v roce 1975 teorií o kvantovém vypařování černých děr (tzv. Hawkingův efekt). V roce 1977 se stal profesorem gravitační fyziky v Cambridge a od roku 1979 je nositelem titulu Lukasiánský profesor matematiky University of Cambridge.
Již v roce 1963 na počátku v Oxfordu, když mu bylo pouhých 21 letech , se u něj projevily první příznaky nemoci (amyotrofická laterální skleróza), která způsobuje postupné ochrnutí celého těla. V té době mu lékaři dávali maximálně dva roky života. Od roku 1968 je Hawking upoután na vozíček a od roku 1985 s okolním světem komunikuje jen pomocí speciálního počítače, který generuje elektronický hlas (může pohybovat jen konečky prstů).
Hawking se i přes své postižení stále aktivně podílí na vědeckém výzkumu, cestuje, přednáší nejen na universitách, ale i pro širokou veřejnost a vystupuje v televizi. Široké veřejnosti je znám i díky své publikační činnosti. Bestsellerem se stala např. „Stručná historie času“ (A Brief History of Time: From the Big Bang to Black Holes, 1988), česky vyšla v roce 1991 a 1997.
I přes své postižení se chce vydat do kosmu. Na letošní rok plánuje let na nižší oběžnou dráhu v rámci komerčních letů SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic (cestu by měl sponzorovat její majitel) a v roce 2009 pak „normální“ let do kosmu.
Štěpáne, jen osel si může myslet, že se k Vám naše gratulace dostane. Bylo by nám ale ctí, kdyby k tomu nějakou shodou šťasných náhod došlo. Především ale držíme palce, aby Vám ta cesta do vesmíru vyšla!
Za redakci i čtenáře
Osel.
Diskuze:
celebrita
dan,2007-01-12 17:12:21
Toto je skutečná celebrita a ne ty kreatury, které nám media jako celebrity představují.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce