Představa, že máme mnohé dáno v genech, neznamená, že to všechno máme zapsané v genech písmeny genetického kódu. Jasně to dokazuje zajímavá studie zveřejněná v Nature Genetics. Tým vědců z University of Pennsylvania vedený Richardem Spielmanem zhodnotil expresi (tedy „pracovní nasazení“) u 4 197 genů v linii jednoho typu buněk vypěstované z buněk Evropanů, Japonců a Číňanů. Ukázalo se, že profil pracujících genů a jejich nasazení se v podstatě shoduje v buňkách Asiatů – Číňanů a Japonců. Evropanům pracují geny drobet jinak. Rozdílné tempo práce bylo pozorováno u čtvrtiny sledovaných genů (konkrétně u 1097).
„Trošku nás to překvapilo,“ přiznal Spielman v rozhovoru pro Nature.
Odlišná exprese genů vysvětluje, proč jsou různá etnika různě náchylná k některým chorobám. Spielman prověřil těsné sousedství genů, které se lišily expresí a narazil na odlišnosti v DNA, které se zřejmě podílejí na odlišné regulaci genů.
Takže: Každý jsme jiný. Nikdo není perfektní. A kromě rozdílů ve struktuře genů za to mohou i rozdíly v tom, jak moc se naše jednotlivé geny tuží. Nic to ale neříká o tom, že by některé etnikum bylo z titulu pilnějšího či línějšího genu lepší nebo horší.
Pramen: Nature Genetics, Nature
Diskuze: