Fosílie velkých býložravých dinosaurů ze skupiny sauropodů byly obvykle nalézány v obou Amerikách a v Africe. Evropa je na ně chudá. Teď se ale podařil kapitální úlovek španělským vědcům. Odhalili ostatky sauropoda, který žil před 150 miliony roků na území dnešního Pyrenejského poloostrova. Podle lokality nálezu Riodeva v provincii Teruel (Turia) dostal dinosaurus vědecké jméno Turiasaurus riodevensis. Byl to skutečně cvalík: Vážil 40 až 48 tun (asi jako 6 až 7 dospělých sloních samců) a dlouhý byl 30 až 37 metrů. Jeho pažní kost byla dlouhá jako dospělý člověk. Byl tedy velikostně stejné kategorie jako argentinosaurus nebo brachiosaurus. Největšího z nalezených brachiosaurů dokonce velikostí předčil.
Vědci nalezli z turiasaura kromě pažní kosti i zuby, obratle, články prstů. zlomky žeber, lebky, lopatky a zlomky kostí stehenních, holenních a lýtkových.
Na základě kosterních ostatků vyčlenili vědci turiasaura do nové evoluční větve, na kterou zavěsili i některé další evropské dinosaury. Do skupiny označené jako Turiasauria byli vedle turiasaura zařazeni i gelveosaurus a losillasaurus. Tito plazi měli primitivnější stavbu kostí než obdobní sauropodi ze svrchní jury a spodní křídy nalezení na ostatních kontinentech. Nově popsaná skupina se zřejmě vyvinula na území dnešní Evropy v období jury.
Pramen: Science
Připravili nás o "nesmrtelnost" druhohorní dinosauři?
Autor: Stanislav Mihulka (04.12.2023)
Nález germánské spony z élektra u Příbora
Autor: Aleš Uhlíř (31.03.2023)
První japonský tyranosaur
Autor: Vladimír Socha (10.10.2017)
Ve stopách posledních gigantů
Autor: Vladimír Socha (25.09.2017)
Objeven další opeřený zabiják
Autor: Vladimír Socha (28.07.2017)
Diskuze:
...
Pan Býček,2007-01-06 20:57:06
Pokud to půjde tímto tempem dál, bude brzy i Mongolsko v EU a to budeme mít teprve super dinosaury :-)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce