Novinky z vědy jsou v poslední době poněkud „shocking“. Ani jsme ještě nestačili strávit poslední hit amerických a francouzských klimatologů o tom jak nám z pohledu oteplování planety stromy škodí (založeno na faktu, že pokud vysadíme strom, tak jeho tmavá plocha pohltí více slunečních paprsků, než kolik by jich na Zemi zůstalo v případě luk, pastvin a holé zasněžené krajiny bez stromů).
Hned na to tu byla další pecka. Tentokrát v podobě studie z Kalifornie, kde klimatologové spočítali, že lesní požáry nám vlastně prospívají, protože zasažené místo se v dlouhodobějším měřítku ochladí.
Ke kotrmelcům přispěl měrou vrchovatou i lékařský výzkum. Vědci z University of Buffalo (Američané!) nás přesvědčují o léčivém účinku marihuany a dokládají to zjištěním, že látka obsažená v marihuaně (THC) by mohla kuřákům zlepšovat jejich nikotinem poškozené spermie.
Alkoholici si zase jistě rádi počtou ve zprávě z Wake Forest University, kde na souboru několika tisíc žen lékaři prokazují, že pití alkoholu vlastně oddaluje ženám demenci, a že tak činí bez ohledu na vzdělání a nebo finanční příjem. Ta poslední poznámka je brána jako doklad toho, že se skutečně jedná o léčebný efekt alkoholu a ne jen o nějakou souhru jiných okolností.
Ve snaze ospravedlňovat drogy nezůstává stranou ani Evropa. Švédové v tomto týdnu veřejnosti prozradili, že etanol je perspektivní látkou pro léčbu revmatické artritidy.
Ze všech zde naznačených názorových kotrmelců se v případě zmíněné švédské studie jedná o nejnovější poznatky, které v našem tisku ještě přetřásány nebyly. Podívejme se tedy, jak to s tím léčivým efektem alkoholu vlastně je.
Když nás bolí klouby
Při bolení kloubů jde nejčastěji o artrózu a nebo artritidu. I když se jedná o zcela odlišná postižení, jejich projevy se prolínají a v konečném důsledku se kvůli bolestivosti nemůžeme prakticky hýbat. Příčina artrózy spočívá v nadměrném přetěžování a následném opotřebování kloubních ploch.
Naproti tomu artritida je zánětlivé onemocnění, které se zvýšenou zátěží a opotřebením kloubů nemá nic společného. Může být způsobena bakteriemi či revmatickým onemocněním. Pro ověřování účinnosti léků a různých způsobů léčby artritidy je oblíbeným modelem myš. Na takových myších pracoval Andrej Tarkowski v laboratoři na University of Gothenburg. Než ale pokusničení na myších může začít, je potřeba jim revmatickou artritidu přivodit. Dělá se to tak, že se myším opakovaně dávají injekce s kolagenem. Nepřiměřené množství kolagenu v tkáních vyprovokuje imunitní systém k produkci protilátek. A protože vlastního kolagenu má každé tělo dost a dost, začnou otékat klouby a dojde k jejich takovému poškození, že se myši nedokážou pohybovat.
A teď konečně už k tomu alkoholu
Pokusným zvířatům s navozenou revmatickou artritidou, kterým imunitní buňky napadaly jejich vlastní klouby, zkusili vědci podat alkohol. Skupinu rozdělili na poloviny a po několik týdnů jim k pití dávali buďto vodu a nebo vodu s přídavkem etanolu (10%). Myši, kterým vědci alkohol dopřály, měly o 40% menší riziko, že se u nich vyvine autoimunitní revmtická artritida. Vědci myši následně sledovali po dobu šesti týdnů.
Zatímco myši abstinenti onemocněli reumatoidní artritidou v průběhu 42 dnů všechny, tak z pijanů jich mělo schvácené klouby jen 60%. To není všechno. Myší samci, jež si dopřávali opojení alkoholem, měli vyšší hladinu testosteronu. Nárůst samčího pohlavního hormonu dávají vědci do souvislosti s poklesem aktivity proteinu NF-Kapa-B. To je označení pro látku, o níž se ví, že spouští reakci imunitního systému a podporuje vznik zánětu. Všechno to do sebe pěkně zapadá. Ale v životě není nikdy nic zadarmo. Jak se sníží výkon imunitního systému, lze očekávat častější problémy - chřipkou počínaje a bakteriálním průjmem konče. Jako argument k zavržení případné metody léčby by to nestačilo, protože stávající léky, které se snaží držet imunitní buňky na uzdě, dělají prakticky totéž.
Jistě že lze namítnout i další vážné argumenty, jako návykovost této drogy a nebo její škodlivost na játra,… Na tomto pokusu na myších se ale ukázala jedna zvláště zajímavá věc a to konkrétně to, že i krátkodobá konzumace alkoholu má výrazný efekt. John Hardin, vědecký sekretář Nadace pro artritidu se sídlem v Georgii (USA) tento poznatek považuje za významný. A dodává, že je to poprvé, co někdo poukázal na fakt, že alkoholem lze potlačit zánětlivou artritidu.
V USA revmatická artritida postihuje asi jedno procento populace. Klasická léčba se opírá o steroidy. Ty potlačí projevy zánětu, ale nejedná se o léčbu příčiny. Některé studie zabývající se artritidou naznačují, že nekuřáci, kteří konzumují zvýšené dávky vitamínu D, mají riziko vzniku artritidy menší. Jiné možnosti prevence zatím neznáme. I přes veškeré slibné výsledky pokusů, se odborníci zdráhají doporučit pít alkohol preventivně. Na to je prý zatím příliš brzo. Škoda!
Komentář osla:
Jen neinformovaným se může budoucnost jevit málo zajímavá. Optimisté si dovedou představit ekologické aktivisty s transparenty „Zasaď strom a zničíš Zemi!“.
Jak v manželských poradnách neplodným kuřákům vnucují jointa marjány.
A možná i Všeobecná zdravotní pustí chlup a v rámci prevence před artritidou uhradí část výdajů za lihoviny…
Prameny:
Proceedings of the National Academy of Sciences (DOI: 10.1073/pnas.0608620104)
Carnegie Institute of Washington
Lawrence Livermore National Laboratory
Diskuze: