Velkým překvapením skončily virtuální experimenty s uhlíkovými dutými vlákny, tzv. nanotrubičkami, naplněnými obyčejnou vodou.
Nanotrubičky a další nanomateriály jsou tvořeny částicemi s rozměry do 200 nanometrů (miliardtin metru). Do vlastností takto malých částeček se už výrazně promítají zákonitosti světa atomů a to dodává materiálům nečekané vlastnosti.
Uhlíkové nanotrubičky o průměru jen o málo větším než jeden nanometr byly v počítačovém modelu naplněny obyčejnou vodou pod tlakem 40 000 atmosfér a následně zmraženy při teplotách kolem -20°C.
Led vytvořil v nitru trubiček neuvěřitelné „spirálové schodiště“. Jeho vnitřní stěna se zformovala ze čtyř do sebe zavinutých ledových spirál. Vnější stěna „ledových schodů“ se skládala ze čtyř dvojitých šroubovic, které tvarem nápadně připomínají dvojitou šroubovici DNA - základní molekuly dědičnosti.
„Nic podobného jsme nečekali,“ přiznává autor experimentů Xiao Cheng Zheng z americké University of Nebraska a vyjádřil přesvědčení, že praktické experimenty výsledky počítačové modelace potvrdí.
Pramen: PNAS
Diskuze:
a co
honz,2007-08-27 14:05:13
No, zjisteni je to sice pekne, ale nemohu z hlavy vyhnat otazku, k cemu zrovna tohle muze bejt dobry.
Jen :
pepa z depa,2007-01-02 16:50:12
Na počítači lze modelovat téměř cokoliv. Místo slova -zákonitosti -bych použil slovo nahodilost. Velbloud a burský oříšek jsou si podobné,přihlížíme-li k hrbům.
Voda má paměťové schopnosti
tinarbei,2006-12-19 12:22:41
Prohlédněte si krystaly vody na www.vodasvetla.cz
Nevěřte všemu, co vidíte...
Z. Rohlík,2006-12-19 19:05:27
podobné zaručené studie a bombastické efekty a vlastnosti (zpravidla za účelem snadného výdělku na lidské důvěřivosti)proskakují čas od času éterem... odstrašujícím příkladem byla svého času tzv. pí-voda. Zkuste raději http://www.snowcrystals.com/
(Doufám, že bude ten odkaz fungovat, nedávno trochu zlobil; tuším ve FAQ je tam mýtus o "paměťových" vlastnostech diskutován...)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce