Něž se může virus H5N1 pustit do člověka, musí pozměnit svou povrchovou bílkovinnou molekulu hemaglutininu H5. Gen pro tuto bílkovinu mu stačí pozměnit jen na dvou kritických místech, konkrétně na 182. a 192. písmeni genetického kódu.
Ptačí buňky jsou vybaveny poněkud jinými „kotvišti“ než lidské. Ptáci nabízejí viru k „zakotvení“ molekuly kyseliny sialové s 2,3-galaktózou. U člověka se viru pro stejný účel nabízí 2,6-galaktóza. Tým virologů vedený Yoshihirem Kawaokou působícícho na University of Wisconsin porovnal viry H5N1 izolované z těl ptáků i lidí a dospěl k závěru, že rozdíl je celkem jednoznačný a nepříliš velký.
„Studie podává přímý důkaz, že se virus již začal přizpůsobovat lidským receptorům,“ glosuje americký virolog James Paulson výsledky studie publikované v Nature. Dodává, že se virus zatím nenaučil přeskakovat z člověka na člověka. K tomu bude zřejmě třeba dalších změn v dědičné informaci viru.
Jiný americký virolog – James Stevens ze Scripps Research Institute – vyslovil naději, že se virus H5N1 nikdy nedopracuje změn, které by mu dovolily šíření lidskou populací.
Jisté je, že viry nesoucí mutaci genu pro hemaglutin H5 v pozicích 182 a 192 jsou velmi hojné i v ptačí populaci. V podstatě převálcovaly jiné typy viru H5N1.
„Můžeme říci, že viry nesoucí mutaci v pozicích 182 a 192 jsou o krok blíže k vyvolání pandemie. Jak moc se jí přiblížily, to netušíme,“ konstatuje Kawaoka.
Pramen: Nature, Scientist
Hybridní virus ptačí chřipky H5N1 se snadno přenáší mezi morčaty
Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2013)
Za článek v Science 6 let „natvrdo“
Autor: Jaroslav Petr (27.04.2012)
Slibná DNA vakcína proti ptačí chřipce
Autor: Anna Marcinková (06.10.2008)
Zima chřipce svědčí
Autor: Jaroslav Petr (02.11.2007)
Co odpoví chřipkový virus, až se ho zima zeptá?
Autor: Josef Pazdera (22.09.2007)
Diskuze:
Takže...
Ccecil,2006-11-18 23:32:54
Je teoreticky možné, že existuje nějaký mechanizmus, který umožní cíleně viru změnit v lidském hostiteli geneticku informaci, aniž by se jednalo vysloveně jen a pouze o čiročirou náhodu? Respektive je virus schopen reagovat na své životní prostředí a spustit cílenou mutaci, která mu dá větší šanci v evoluční soutěži?
Proč mám při čtení těchto článků takový divný poci
Stanislav,2006-11-18 18:40:09
Proč mám při čtení těchto článků takový divný pocit, jako by někomu neustále vadilo, že již několik let avizovaná pandámie stále nevznikla. A odtud je jen krůček k představě šíleného vědce, který když pandémie nemůže vzniknout "po dobrém" tzn. sama od sebe, tak ji pomůže "po zlém" - pokusí se laboratorně virus tak zmutovat, aby se stal konečně přenosným mezi lidmi kapénkovou infekcí.......
Jak to vlastně je
Richard,2006-11-18 01:14:23
Zajímalo by mě (a asi nejen mě) jak to vlastně je s virem H5N1. Jestli on není v ptačí populaci i u nás už dávno a jen jsme si ho nevšimli. Podle zpráv - i zde - z různých zdrojů, nezanedbatelná část ptačí populace onemocní a zase se spontánně uzdraví. A že se najdou mrtví ptáci? Už jako kluk si pamatuji, že když jsem se pohyboval na jaře po přírodě, vždy jsem našel nějaké uhynulé živočichy - včetně ptáků. Akorát, že je nikdo nepitval. Jestli ona to není jen nějaká poplašná zpráva.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce