Mlíčňáci jsou větší a rostou rychleji než jikrnačky. Jejich hmotnost je zhruba o třetinu větší. Nejedná se o nový poznatek, ani to, že lze u ryb vývoj pohlaví ovlivnit. Obojí se ví už dlouho. Tak například syntetický 17 alfa metyltestosteron dokáže u tilapie ovlivnit vývoj pohlaví směrem k samcům. Určité uplatnění získal tento poznatek v Americe, která v rybích farmách produkuje více než 8 milionů kg tilapií ročně. Jeho používání ale není v USA povoleno.
Ani v Izraeli už nelze čekat, že by syntetický hormon byl k ovlivňování pohlaví u ryb povolen. Vědci se proto zabývají možností využít k tomu zcela přírodních látek.
Část projektu, který řeší na Hebrejské universitě v Jeruzalému a na universitě v Hohenheimu bude řešit Dr. Mutaz Qutob, chemik z al-Quds University v Palestině.
Ovlivnění růstu sladkovodních ryb se dlouho řeší i v Evropě. Jedna z rostlin u níž Němečtí vědci již v roce 2001 zjistili, že jejím přídavkem do krmné dávky lze u tilapií zvýšit jejich přírůstek, je molina (Quillaja saponaria). Její efekt se výrazně projevuje již po 14 dnech.
Ještě nadějnější rostlinou se zdá být Trigonella foenum-graecum, známá jako pískavice, nebo také řecké seno, případně jako florentský fenykl.
Pískavice je pradávné koření, i když na západě celkem neznámé. Zmiňují se o ní již egyptské papyrusy, které o ní hovoří jako o důležité rostlině pro mumifikační proces. Ve středověku byla v Evropě pěstována jako léčivá rostlina. V současné době má mnoho lidí ze západních zemí odpor k její chuti a tvrdí, že je hořká.
V pískavici byla objevena celá řada látek. Esenciální olej obsahuje nejméně 40 různých sloučenin, například hemiterpeny γ-lacton, sotolon (3-hydroxy-4,5-dimethyl-2(5H)-furanon); dále n-alkany, seskviterpeny, alkanoly a lactony. Hořkou chuť dělají furostanol glykosidy; další doposud identifikované složky jsou sterol- a diosgenin deriváty a trigonelin (N -metyl-pyridinium-3-carboxylat, 0.4%).
Na okupovaném západním břehu se obě rostliny nacházejí. Společný izraelsko-palestinský výzkum má za úkol najít, jak co nejefektivnějším způsobem kombinaci účinných látek z rostlin získat a také jak je rybímu potěru vhodně podat. Pískavice přitom působí na mladé ryby podobně jako syntetické steroidy. Tilapiím změní jejich metabolismus do té míry, že samičí pohlaví změní na samčí. V úmyslu vědců je využít těchto vlastností a sladkovodním rybám dopřát v určitou dobu hojnost pískavice. To by mělo stačit k tomu, aby se produkce této původem nilské sladkovodní ryby zvýšila až o jednu třetinu.
Palestinci ze západního břehu dováží většinu ryb z Izraele a z pásma Gaza. V poslední době ale spotřeba ryb, zvláště těch sladkovodních rapidně poklesla. Důvodem jsou jednak vyšší ceny a také restrikce ze strany Izraele na pohyb Palestinců překračujících hranice. Pokrýt potřebu bílkovin u tamního chudého obyvatelstva není jednoduché a každé zvýšení produkce ryb je více než žádoucí.
Ačkoli Izrael buduje na západním břehu bariéry a Palestinci pokračují v povstání po více než pět let, akademická spolupráce mezi oběma tábory neustala a prohlubuje se. Spolupráce ale probíhá, takříkajíc na dálku, prostřednictvím telefonů a internetu, protože Izraelci vydali zákaz, který se vztahuje na většinu jejich obyvatel a zakazuje vstup svých obyvatel na území kontrolované Palestinci.
Jestli se rychle rostoucím tilapiím podaří napětí v regionu trochu zklidnit ukáže čas.
Pramen:
IPSO (Israeli-Palestinian Science Organization)
Hebrew University of Jerusalem
University of Hohenheim
Diskuze: