Rozsáhlé plochy trvale zaledněných oblastí Severního ledového oceánu kryje souvislý ledový krunýř i během arktického léta. Snímky z družic EOS Aqua a Envisat však odhalily, že asi desetinu tohoto zalednění v letošním létě zcela rozlámaly prudké letní bouře. Na území, které se rozprostírá mezi Špicberky, severním pólem a Novou zemí, naměřila sonda EOS Aqua výrazně nižší koncentraci ledu, než jaká tu byla běžná v předchozích létech.
„Je to situace, která se zásadně liší od toho, co známe z předchozích letních sezón,“ řekl Mark Drinkwater z Evropské vesmírné agentury (ESA). „Lze si snadno představit, že by loď vyplouvající ze Špicberků či z pobřeží severní Sibiře bez větších potíží doplula až na severní zeměpisný pól. Pokud bude tato anomálie přetrvávat, pak se „Severní mořská cesta“ mezi Evropou a Asií otevře na mnohem delší dobu. A během příštích deseti až dvaceti let se můžeme dočkat pokusů o letní obeplutí světa Severním ledovým oceánem.“
Satelity sledují zalednění Arktidy posledních dvacet pět roků a zaznamenávají neustálé zmenšování plochy souvislého ledu. Na počátku osmdesátých let zůstávala přes léto zamrzlá plocha o rozloze asi 8 milionů kilometrů čtverečních. V roce 2005 dosáhlo letní souvislé zalednění Severního ledového oceánu minima – 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Rozbití souvislého ledu na obrovské ploše, k němuž došlo koncem srpna 2006 nemá navzdory jasnému trendu posledního čtvrtstoletí obdoby.
Jasně to dokumentují snímky družice EOS Aqua pořízené pomocí mikrovlnného radiometru AMSR-E a snímky družice Envisat pořízené radarem ASAR. Záběru pořízené 24. a 25. srpna 2005 zachycují souvislé zalednění . Na snímcích ze stejného období roku 2006 je ale patrná ohromná plocha rozlámaného ledu. Na snímcích družice Envisat je vidět jako pole tmavošedých až černých skvrn. Na snímcích družice EOS Aqua je souvislý led znázorněn růžově.
Části narušeného pole se 70% koncentrací ledu je znázorněno oranžově. Žlutou barvou jsou znázorněny oblasti s 50% koncentrací a zelená barva ukazuje místa, kde koncentrace ledu klesla na 30%.
V září 2006 začalo pole rozlámaného, uvolněného ledu opět zamrzat. Na snímcích sondy EOS Aqua už nebylo vidět. Radar Envisatu jej však stále rozeznával. Vědci zatím nevynesli definitivní verdikt o příčině vzniku obrovské anomálie v letním zalednění Severního ledového oceánu. Shodují se ale v tom, že po celý srpen panovalo v této oblasti velice bouřlivé počasí. I když podzimní ochlazení narušené zalednění opět zacelí, struktura polárního ledu bude zcela jiná, než bývala v minulých letech.
Pramen: ESA
Diskuze:
blbost!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonimka,2008-06-04 09:17:52
vy se teda zajimate vo pekny kravoviny
To tak spolknu...
Pán Bů,2006-09-20 17:51:42
To určitě, prej že je to bouřema, to tak! Vždyť je to jasný na první pohled, je to důsledek globálního oteplování! Jenom se to snažej zakrejt takovejma ubohejma teroriema, že je to prej od bouřek, k smíchu!!!
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce