(http://commons.wikimedia.org)
Klasická virová terapie nádorů spočívá ve vstříknutí pozměněných (tzv. onkolytických ) virů přímo do těla nádoru. Ty napadají pouze rakovinné buňky, množí se v nich a způsobují, že buňky doslova puknou. Problémem však byla imunitní odpověd léčeného organismu k onkolytickým virům. Nejdříve se o ní spekulovalo, že by mohla být prospěšná, jelikož by měla „přitáhnout“ pozornost imunitního systému k nádorovým buňkám. Nyní se jasně ukázalo, že tuto potenciální výhodu značně převažuje nevýhoda v ničení „léčebných“ virů.
(http://fr.wikipedia.org)
Při experimentech na krysách s modifikovanými Herpes simplex viry se zjistilo, že nejúčinnější anti-virovou odpověď v nádoru mozku způsobují NK buňky (Natural Killer= přirozený zabíječ) a makrofágy, které do 72 hodin po injekci viru sníží jeho množství v nádoru pod 10%. Aby vyřešil tento problém, tým vedený Giuliou Fulci, přidal ke kacířské myšlence léčby pomocí virů, ještě jednu a neméně zajímavou: potlačení imunitní odpovědi k virům pomocí dnes běžně používaného cytostatika-cyklofosfamidu. Ten je mimochodem chemicky blízce příbuzný bojovému plynu z I. Světové války Yperitu.Takže nyní máme před sebou možnost léčby rakoviny pomocí normálně dosti nepříjemných virů, navíc podpořenou podáváním mladšího bráchy smrtelného jedu.
Přes tato odstrašující fakta, se vědcům podařila prokázat účinnost tohoto postupu. V buňkách ovlivněných cykofosfamidem byl výskyt onkolytických virů po 72 hodinách více než 80%, tedy 8x vyšší než u neovlivněných buněk. Další pokusy ukázaly, že cyklofosfamid inhibuje množení NK buněk a makrofágů a také produkci interferonu gama, což je antibakteriální a antivirová komponenta imunitního systému. Výsledkem toho všeho bylo, že pokusné krysy s nádorem mozku, které byly léčeny modifikovanými herpesviry s předléčením cyklofosfamidem, žily podstatně déle, než jejich méně šťastné spolutrpitelky jimž se cytostatika nedostalo.
Onkolytické viry již byly zkoušeny na lidech se zhoubnými nádory slinivky, plic a také mozku a prokázaly svoji bezpečnost, nyní mají možnost také prokázat svůj potenciál pro zastavení rakoviny. V současné době se metoda s cyklofosfamidem zkouší jenom na nebohých hlodavcích, ale její otestování na nemocných lidech, je zřejmě otázkou nepříliš vzdálené budoucnosti.
Zdroj: Fulci et al. ww.pnas.orgcgidoi10.1073pnas.0605496103
Stručný research report na http://www.sciencedaily.com
Antigeny v potravinách živočišného původu a nádory střev
Autor: Jaroslav Petr (19.09.2024)
Rakovinotvorný dětský pudr stažen z prodeje. Žel ne u nás.
Autor: Josef Pazdera (18.07.2024)
Šumavská zvěřina má pětkrát víc rakovinotvorných látek, než připouští zákon
Autor: Josef Pazdera (28.06.2024)
Personalizovaná liečba karcinómu prostaty s pomocou umelej inteligencie
Autor: Matej Čiernik (30.11.2023)
Snahy nechat rakovinu vyhladovět dostaly nový „nástroj“
Autor: Josef Pazdera (21.10.2023)
Diskuze: