Před zkouškou je člověku všelijak. Někdo nemůže spát. Jiný má průjem nebo zvrací. Dalšímu se třese hlas i ruce a navrch ještě podlamují kolena. Není divu, stres s námi umí zatočit. Švédští lékaři z Karolinska Institutet prokázali, že se duševní vypětí odráží i ve funkcích imunitního systému.
Prověřili u studentů medicíny před klíčovou zkouškou jejich studií hladiny stresových hormonů, stav imunitního systému a funkce plic. Studie se účastnili alergici a studenti, kteří alergií netrpí.
Testování proběhlo jednak během zkouškového období, kdy je „ještě dost času“ a pak krátce před zkouškou, kdy už studentům takzvaně „hoří koudel“.
Výsledek studie zveřejněný v lékařském časopise Clinical & Experimental Allergy je celkem jednoznačný. V důsledku stresu ze zkoušky stoupá v krvi studentů počet T leukocytů, jež mají za úkol regulovat aktivitu řady dalších buněk imunitního systému. Vzestup byl patrný u alergiků i studentů, kteří alergií či astmatem netrpí.
Další změna byla patrná v koncentraci cytokinů, jejichž koncentrace v odpovědi na stres rostou a působí protizánětlivě. U alergiků k tomuto vzestupu nedošlo a vedoucí výzkumného týmu Mats Lekander z toho vyvozuje, že regulační T lymfocyty nepracují ve stresu u alergiků tak, jak by měly.
Jak je tomu u studentů ve zkouškovém období s alergií na učebnice, skripta, poznámky z přednášek případně na osobu zkoušejícího švédská studie bohužel nezkoumala.
Pramen: Clinical & Experimental Allergy
Diskuze:
Už dávno vědí psychologové,
J. Šimůnek,2006-08-28 21:35:49
že psychický stres oslabuje imunitní systém a vede mj. k vyššímu riziku zhoubných nádorů. Existují i práce, kde psychologové bodovali různé stresující životní události (např. úmrtí v rodině, ztrátu zaměstnání, rozvod apod.) a prokázali, že lidé s vyšším bodovým skóre mají vyšší riziko vzniku nádorů.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce