Chemoterapie s sebou nese větší nepříznivé efekty než se soudilo  
Vědci ze dvou pracovišť - Ústavu pro výzkum rakoviny Dana Farbera a Harvardské lékařské university zjistili, že pacientky s nádorem prsu mají ve skutečnosti po chemoterapii více vážných nežádoucích efektů, než kolik by jich podle provedených klinických testů s léky, měly mít. Léčba je v důsledku komplikací, také mnohem dražší.


V uplynulých dvou týdnech se na Oslu pod třemi články objevily diskuse, které se přímo nebo nepřímo týkaly nákladů spojených s chemoterapií. Dost dobře jsme na vaše příspěvky nemohli reagovat, chyběly nám k tomu informace. Nyní jsme narazili na práci, která se tomuto problému přímo věnuje. Shodou okolností se jedná o úplnou novinku, protože její výsledky byly publikovány před několika dny v Journal of the National Cancer Institute.


 

Michael J. Hassett, onkolog, který zasvětil svůj život dětem postižených rakovinou. V této studii si „zahrál“ na statistika.

Jde o závěry studie, která byla vypracována kolektivem autorů pod vedením Michaela J. Hassetta. Nejde o žádné převratné výsledky z oblasti základního výzkumu. To si jen lékaři zahráli na statistky a po určitou dobu se probírali starými zdravotními záznamy. Týkalo se to žen, u nichž byl poprvé diagnostikován zhoubný nádor prsu.  Konkrétně šlo jen o pacientky, jimž zaměstnavatel hradil zdravotní pojištění. Podle autorů jsou právě u nich náklady pečlivě hlídané a tak poskytují důvěryhodný zdroj pro zobecnění odhalených závěrů.  Vědci si vytáhli údaje o pacientkách za období leden 1998 až prosinec 2002.

 

Podle nám dostupných pramenů jde o první lékařskou studii, která si všímá vedlejších efektů na populaci mladších žen postižených rakovinou prsu. Její závěry tak nemáme s čím konfrontovat.  Omezíme se tedy jen na konstatování autorů zmíněné studie. Hassett s kolegy v publikované práci tvrdí, že na jejich sledovaném souboru pacientek, zaznamenali po léčbě chemoterapeutiky osm vážných efektů, které se u léčených žen vyskytovaly častěji, než by odpovídalo závěrům klinických testů, které jsou u chemoterapeutik deklarovány. Pozorované komplikace jsou podle nich odpovědné, jednak za větší utrpení pacientek, a současně také za mnohem vyšší náklady spojené s komplikacemi, které léčbu provází.

 

 

Ročně se zhruba 5000 českých žen dozví, že mají rakovinu prsu.
Toto onemocnění je v ČR nejčastějším onkologickým onemocněním žen.
Téměř 40 % nemocných přichází pozdě.

Lékaři většinou předepisují chemoterapeutickou léčbu proto, aby eliminovali případná další nádorová ložiska poté, co je u pacientky provedeno chirurgické odstranění nádoru. Ženy, které chemoterapeutickou léčbu podstoupily, byly mnohem častěji hospitalizovány a nebo pobývaly na jednotkách intenzivní péče. Při sledování výdajů se lékaři zaměřili  pouze na problémy, které byly v přímém vztahu s užíváním chemoterapeutik. Jednalo se o komplikace spojené s horečkami, infekcemi, nedostatkem bílých krvinek, krvácením v důsledku nedostatku krevních destiček, zvracením, průjmy, podvýživou a dehydratací.

 

Ve svých závěrech se autoři studie opírají o výsledky pozorování na souboru, čítajícím více než dvanáct tisíc žen. Skutečné náklady na léčbu porovnávali se smlouvami, které pojišťovny uzavírají s velkými firmami, tedy podniky, které v rámci USA   zaměstnávají rozhodující počet zaměstnanců. Sledovaný soubor žen zahrnoval skupinu 4 075 žen, které při prvním výskytu rakoviny prsu dostaly v průběhu dvanácti měsíců po zjištění nádoru chemoterapeutika a ty, jichž byl dvojnásobek, které je nedostaly. U těch, které je obdržely, vznikla celá řada nepředpokládaných komplikací a léčba se každoročně prodražila o 1 271 dolarů. Tato částka byla proti předpokladům, vydaná za pobyty spojené s hospitalizací na jednotkách intenzívní péče. To ale ještě nejsou všechny nepředpokládané náklady. Další představu o rozměru komplikací, se kterými se při léčbě s chemoterapeutiky nepočítalo, poskytují náklady, které se na tyto ženy vydaly při ambulantní léčbě. Tyto náklady v průměru činily dalších 17 617 dolarů na osobu a rok.

 

Výsledky této studie bude zřejmě těžké nařknout z nekorektnosti, nebo postranních úmyslů ve snaze odpírat léčbu, která by vedla ke zhoršení zdravotní péče. Náklady byly totiž hrazeny z grantů, na něž prostředky poskytly Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotní péče a Národní ústavy zdraví. Vykládat si tyto interpretace jako snahu omezit léčbu, by bylo nepochopením. Jde o porovnání představ, které si lékaři a pacienti na základě dostupných informací o průběhu budoucí léčby této nemoci udělají, s tím jaká je pozdější realita. A že v tomto směru něco jaksi nehraje.

 

Pramen: Journal of the National Cancer Institute, Vol. 98, No. 16, 1108-1117, August 16, 2006
DOI: 10.1093/jnci/djj305

 


 

Komentář osla:

Jestli to dobře chápu, tak klinické testy, které se provádí před tím, než jsou chemoterapeutika schválena k léčbě, a u nichž je zaručeno, že jsou nezávislé a objektivní, jsou závislé a neobjektivní...?

 

Datum: 17.08.2006 00:56
Tisk článku

Související články:

Předoperační blokáda β receptoru propranololem snižuje biomarkery metastáz     Autor: Marek Lapka (03.02.2020)
Ženám s tuhými prsy se rakovina vrací častěji     Autor: Josef Pazdera (10.11.2009)
Buňky plodu chrání matku před rakovinou     Autor: Jaroslav Petr (14.03.2008)
Olivový olej chrání před rakovinou     Autor: Josef Pazdera (17.01.2005)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz