Vědci z University of North Carolina at Chapel Hill provedli pokusy ve kterých se zaměřili na látku DEA. Jde o diethanolamin, o němž se nedávno zjistilo, že by se mohlo jednat látku karcinogenní. Při pokusech nyní vědci narazlili na další neblahé účinky této látky. Když ji aplikovali pokusným zvířatům, která byla gravidní, zpomalilo to množení buněk v jejich plodech. Stačilo přitom aplikovat ji na kůži. Při bližším zkoumání se ukázalo, že u plodů takto ošetřených myší, docházelo ke zvýšenému úmrtí buněk v mozku. DEA zvířatům poničila hipokampus – část mozku, která je zodpovědná za paměť.
Údaje o škodlivosti DEA zveřejnila ve svém časopise, který vydává Federace amerických společností pro experimentální biologii. Uvádí se zde, že DEA zbaví tělo schopnosti přijímat cholin. Cholin je základním stavebním kamenem pro tvorbu důležitého neurotransmiteru (látky zajišťující komunikaci mezi nervovými buňkami) – acetylcholinu. Nedostatek tohoto nervového přenašeče je spojován například se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných psychiatrických onemocnění provázených vážnými poruchami paměti. Cholin je látka, bez které se neobejde především mladý rostoucí mozek. Neblahý efekt neschopnosti využít cholin je tedy největším nebezpečím pro matky. Ty mají potřebu cholinu zvláště vysokou, protože prostřednictvím svojí výživy pokrývají nutriční potřeby plodu. Pokud matka nemůže cholin pro potřeby plodu zajistit, je její plod vážně ohrožen.
DEA se často maskuje
Autoři článku uvádí, s DEA se můžeme setkat u celé řady přípravků. Označuje výrobky: Diethanolamine, Lauramide diethanolamine, Coco Diethanolamide, coconut oil amide diethanolamine, Lauramid DEA, Lauric diethanolamide, Lauroyl diethanolamide, and Lauryl diethanolamide, Cocamid DEA,...
Zajímavá služba veřejnosti
Americké Národní ústavy zdraví spolu s Národní lékařskou knihovnou provozují stránky, na kterých jsou veřejně dostupné informace o všech přípravcích na trhu. Takže se zde zájemce může přesvědčit o prostředku, který používá, jakého je složení. Na etiketě výrobku nemusí totiž být uvedeno vše, co výrobek obsahuje. Při ohlašování přípravku k prodeji na trh je ale výrobce ze zákona povinen uvést, co všechno v daném přípravku je. Na uvedených stránkách si pak spotřebitel může kdykoli ověřit co vlastně na sebe dává, ať už v péči o svojí pokožku, nebo jako deodorant, či v kuchyni při mytí nádobí, čím pečuje o dítě, nebo čím stříká růže na zahradě,... Stránky jsou interaktivní, takže poskytují různé vyhledávače a čtenář nemusí listovat v mnohamilionovém seznamu produktů a látek. Stačí zadat název přípravku.
Adresa službu poskytujících stránek je: http://householdproducts.nlm.nih.gov/index.htm.
Panika není na místě
Dávka DEA, které je člověk vystaven při použití šampónu, který tuto látku obsahuje, je desetkrát nižší, než je dávka u které bylo v pokusu pozorováno, že omezuje rozvoj mozku u pokusných zvířat. Jaká dávka je pro lidský organismus je nebezpečná, zůstává zatím nezodpovězena. Vědci ale již nyní pokračují ve svých testech a zjišťují, jak DEA působí na mozek detailněji. Osel bude výsledky jejich bádání pečlivě sledovat.
Shrnutí co o DEA víme
Že jde o syntetickou látku, která je v reklamě často deklarována za přírodní látku "vyrobenou z kokosů". Že je to látka, která snadno prochází přes kůži. Že má škodlivé účinky neboť brání organismům využít cholin, čímž znemožňuje normální vývin mozku. Když se dá pokusným zvířatům na kůži, dochází u nich k potratům. Čím větší dávce je matka vystavena, tím méně potomků má ve vrhu. Vše nasvědčuje tomu, že DEA toho dokáže více než jen navonět šampón a mýdlo a dát mu tu správnou konzistenci nebo vytvořit dlouho trvající bubliny či dát účesu tvar a vlasům mladistvý vzhled.
Nastávající maminky neudělají chybu, když při své hygieně přípravky s obsahem DEA vyhnou. Nebo se musí uklidňovat tím, že vědci ve svém pokusu, při kterém registrovali úmrtí mozkových buněk, použili o řád vyšší dávku DEA, než kterou můžeme do sebe dostat z šampónu při sprchování. Naší pozornosti by ale nemělo uniknout, že DEA se také stává součástí celé řady dalších produktů. Odhaduje se, že na americkém trhu se ročně prodá více než 100 000 tun DEA. DEA se pro své zvlhčující a zvláčňující vlastnosti stala součástí některých vlasových kondicionérů a dokonce i krémů na opalování.
Pramen: FASEB journal
Diskuze: