Pravdou je že již při dřívějších pokusech se výzkumníkům podařilo připravit organismy, které místo některé aminokyseliny tvořili jinou. Nikomu se ale dosud nepodařilo vytvořit organismus, který by ve svém genetickém kódu měl více aminokyselin, než dvacet. Ryanu Mehlovi z Lancasteru v Pensylvanii, Peteru Schultzovi a dalším spolupracovníkům z Kalifornie se to nyní podařilo. Upravili genetický kód bakterie E.coli tak, že navíc tvoří novou aminokyselinu p-aminophenylalanin (pAF). Zprávu zveřejnila prestižní American Chemical Society. Nepřirozenou aminokyselinu tvoří bakterie z jednoduchých uhlíkatých sloučenin a analytické testy již potvrdily, že bakterie zabudovává pAF do svého těla stejně úspěšně, jako dvacet dalších (přirozených) aminokyselin.
Zmíněný pokus by mohl dát konkrétní odpovědi na otázky, které byly dosud pouze spekulativní: je 20 aminokyselin nejvhodnější počet základních stavebních kamenů všeho živého... Proč se genetický kód na zemi dál nevyvíjel....
Bez ohledu na to, zda se díváme na tyto pokusy s nadšením, či skepticky, je pravdou, že tato nepřirozená bakterie již byla stvořena a že tento nově vytvořený organismus je jakýmsi dalším milníkem na cestě, kterou se ubírá biologický výzkum. Je to další předzvěst toho, jak mocným nástrojem se stává oblast molekulární genetiky. Optimisté předpokládají, že obdobně vybavené organismy budou schopny lépe odolávat selekčním tlakům a že budou schopny se lépe adaptovat na zhoršené podmínky. Pokusy v tomto směru dál pokračují a je pravděpodobné, že odpověď na otázku, zda organismy s rozšířeným genetickým kódem se stanou životaschopnější, nám dá již brzká budoucnost.
Obrázek: Bakterie Escherichia coli, na které byl objev učiněn, patří k běžným bakteriím zažívacího traktu lidí i zvířat
Diskuze: