Vědci uvažují, že kapalný metan nebo etan by mohl tvořit jezera na Titanu, zvláště poblíž chladnějších polárních oblastí. Na snímcích lze pozorovat různorodost tmavých skvrn a zdá se, že některé mají kanály, které vedoucími dovnitř nebo ven. Tvar kanálů naznačuje, že byly s největší pravděpodobností vyhloubeny tekoucí kapalinou. Některé z tmavých míst a spojovacích kanálů jsou úplně černé, neodrážejí světlo ani žádný radarový signál, tzn., že musí být extrémně hladké.
Okraje, viditelné kolem tmavých skvrn, naznačují, že by se mohlo jednat o usazeniny, zformované vypařující se kapalinou. Velké množství metanu v Titanově atmosféře umožňuje jeho existenci v kapalné podobě, stejně etanu, ale kapalná voda tam není.
Na základě těchto důvodů jsou vědci přesvědčeni, že tmavé oblasti na Titanu jsou metanová nebo etanová jezera a Titan je kromě naší Země jediným tělesem ve sluneční soustavě, které má jezera. Taková jezera se mohou během času zvětšovat nebo zmenšovat a vítr může měnit „zčeření“ jejich hladiny. Opakovaná pozorování by měla potvrdit, že se jedná o kapalné plochy.
Na sondě Cassini je umístěn i radar pro dálkový mikrovlnný průzkum (RADAR). Je určen pro výzkum povrchu Titanu, zakrytého hustými mraky. Jedním ze zobrazovacích systémů je i SAR (Synthetic Aperture Radar), který je schopen rozlišovat na povrchu detaily od 0,35 do 1,7 km.
Oba radarové snímky byly pořízeny 22. července 2006 tímto systémem SAR na Cassini. Horní obrázek, zobrazující oblast přibližně 420 x 150 km, má střed okolo 80° severní šířky a 92° západní délky. Spodní obrázek (asi 475 x 150 km) má střed blízko 78° severní šířky a 18° západní délky. Nejmenší detaily na těchto snímcích mají průměr 500 m.
Už od prvních snímků povrchu největšího Saturnova měsíce Titanu astronomové hledají vysvětlení pro tmavé oblasti v okolí severního pólu. Nejpravděpodobnější je existence uhlovodíkových jezer.
Oblast Xanadu (400 x 150 km) na Titanu s tmavými „jezery“. Nejmenší detaily mají průměr 350 m. Snímek pořídila radarem sonda Cassini 30. dubna 2006.
Zdroj:
http://www.spaceflightnow.com/cassini/060725titanlakes.html
http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/image-details.cfm?imageID=2214
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA08448
Tropická jezera na Titanu
Autor: Tomáš Petrásek (16.06.2012)
Titanský písek vzniká v atmosféře
Autor: Miroslava Hromadová (06.05.2008)
Uhlovodíková moře na Titanu
Autor: Miroslava Hromadová (18.02.2008)
Diskuze: