V časopisu Epidemiology se objevil článek, ze kterého vyplývá, že děti starších mužů se rodí méně vyvinuté. Muži čtyřicátníci a padesátníci mají potomky s nízkým indexem životaschopnosti. Pod pojmem životaschopnost v tomto článku rozumíme hodnotu, pro kterou se v anglosaské literatuře používá termín „Apgar score“.
Hodnocení životaschopnosti narozených dělí podle Apgar score bylo poprvé použito v roce 1952. Zjišťuje se hned po porodu a zahrnuje v sobě posouzení schopnosti samostatného dýchání novorozence, jeho tepovou frekvenci, reakce na podněty vyvolávající reflexní stažení svalů, svalový tonus a barvu kůže (nikoli pigmentaci, ale barvu z pohledu prokrvení). Každý z pěti zmíněných znaků se hodnotí známkou od nuly do dvou. Hodnota Apgar score se sleduje v první a pak také v páté minutě po narození. Hodnoty se pro jednotlivá hodnocení (pro danou minutu) sčítají. Deset bodů je maximálním ohodnocením a tato známka znamená nejlepší možný stav novorozence.
V minulých letech byla publikována celá řada zpráv, které dávaly do souvislosti stáří rodičů a zdraví jejich dětí. Většinou se omezily na konstatování neblahých vlivů jako jsou potraty a předčasné porody. Není nám známa práce sledující vliv stáří rodiče na fyzický stav dítěte v době porodu. V tom je informace z Dánska novinkou.
Co dánský výzkum ukázal
Výzkum Dr. Yuelian Sun, z University of Aarhus spočíval na sledování 70 000 párů, kterým se narodil první potomek v době mezi rokem 1980 – 1996. Ze statistických šetření vyplynulo, že dvacetiletí mladíci, ve srovnání s kategorií otců čtyřicetipětiletých až padesátiletých, stejně jako těch nad padesát, mají potomky vykazující lepší životaschopnost. Potomci starších pánů a staříků měli zhruba o polovinu větší pravděpodobnost, že se jim narodí dítě, jehož koeficient životaschopnosti je mezi hodnotami 1-3. Čím nižší koeficient, tím jsou vyhlídky na přežití potomka nižší a riziko z poškození, například nedostatečným zásobením mozku kyslíkem, větší.
U otců nad 45 let bylo jasně patrné i riziko, že jejich dítě bude mít horší nejen koeficient životaschopnosti stanovený v první minutě jeho života, ale že bude mít tuto hodnotu horší v době pěti minut po porodu.
Biologická příčina jevu, že starší muži mají potomky, kteří vykazují po porodu nižší životaschopnost, není známa. Zdá se, že v tom hraje roli vyjádření některých otcovských genů. Svědčilo by pro to zjištění Američanů z Kalifornie, kterým se podařilo prokázat, že že s věkem otců roste v jejich spermiích počet chromosomálních poruch (viz například článek na Oslu: "Genetická kvalita spermií se s věkem zhoršuje").
Dánové tak svým výzkumem podali další argument podporující myšlenku, že pro zdraví budoucích generací se ukazuje jako nejvhodnější mít potomka co nejdříve po dosažení pohlavní dospělosti. Jakékoli odkládání mateřství a otcovství totiž zvyšuje riziko nárůstu genetických poruch.
Závěr
Pokud se z nějakého důvodu zdráháme mít děti v mladém věku, z pohledu co nejlepšího zdravotního stavu následných generací se jako účelné jeví zmrazování pohlavních buněk. Pohlavní buňky uchované z doby krátce po dosažení naší pohlavní dospělosti by nám mohly snížit riziko, že náš potomek bude nositelem genetických vad.
Zdá se, že každým dalším vědeckým poznatkem, například z oblasti šetrného zmrazování buněk, se stále více přibližujeme době, kdy nás naše děti budou mít právo soudit za to, že jsme je vědomě poškodili, pokud jsme je počali až ve zralém věku. Vinit nás mohou z toho, že jsme pro jejich zdraví neučinili ani tak málo, jako je odběr našich pohlavních buněk v době, kdy jsme byli mladí a naše buňky ještě nebyly zatíženy genetickými mutacemi. Fakta se kloní na stranu těch, kteří tvrdí, že kdo to se svými dětmi myslí dobře, dá jim do vínku to nejlepší co má. Není pochyb o tom, že nejkvalitnější genetickou výbavu mají naše pohlavní buňky v době, kdy se stáváme pohlavně dospělí.
Diskuze:
Ach jo,
jindřich,2006-08-16 00:52:12
Vždyť je to celý neseriózní pitomost: někdo si vycucá z prstu jakési indexy a zjistí jejich korelaci s věkem otce. Budiž, až potud suchá matematika. Ale co interpretace? Ta korelace vůbec nemusí znamenat příčinnost! Tyhle dva vztahy takzvaní "vědci" hrozně rádi zaměňují. A hlavně nikdo neřekl, co tedy vlastně ty odlišné hodnoty indexů znamenají pro celý budoucí život toho dítěte??? Že je minutu nebo pět minut po porodu trochu hůře prokrvené? No a co? To potom dřív umře (v průměru za hodinu, nebo za 20 let?), nebo bude mít deprese, nebo bude ve 40 letech náchylnější k infarktu? Co přesně znamená ta "životaschopnost" vyjádřená těmi samozvanými indexy?? Celá tahle zpráva je jenom jakýsi rádoby atraktivní hoax, který nemá hlavu ani patu... :-(
Nezáleží na věku
mia42,2006-07-18 20:00:48
ale na kvalitě vzájemného vztahu.Pokud dva uvažují stejným směrem, vzájemně se dotahují.Pak je to jenom o výkonnosti jejich "dopravního" prostředku.Proto věřím, že děti věkově starších mohou být moudřejší, ale jejich fyzická vybavenost na tom může být hůře, vzhledem k deformaci genetických informací,způsobených nekvalitní informační databází jednotlivých generací.
jiná studie
Ccecil,2006-07-18 17:37:45
prokazovala, že potomci starších rodičů mají v průměru vyšší IQ. A teď babo raď.
asi ne
mno,2006-07-18 18:07:08
Patnactiletym rodicum se obycejne deti nerodi a zijeme, defekty nedefekty, evoluce neni blba a pouziva v zivych organismech zajiste svoje velice vymakane "CRC" kody ktere si s chybama poradi. To o co jde podle me doopravdy je odporna lobby ktera chce udelat kseft i z oplodnovani. A tak jako przni prirodu prumysl bude prznit tohle nase geny.
PS: je to trochu mimo ale co kdyz "ufo" nejsou navstevnici z jinych svetu ale dopravni prosredky v case nasich pra pra pra ...vnuku kteri schaneji geny pro opravu toho co se pokazilo ??
IQ
leo,2006-07-18 20:04:26
Cecile, myslíš že IQ je nemocnému s genetickými vadami něco platné? Jen si představ takovou hrbatou ženskou, která má křivý nohy a nemůže mít děti, zato má vysoký IQ...
spolecenske dusledky
skorna,2006-07-18 09:53:11
Jestli to tak pujde dal, jako ze pujde, tak dojde k oddeloni sexu a rozmnozovani uplne. Spermie se budou odebirat uz na konci zakladni skoly a dite vam pak doda naka firma. (Sem zvedav jaky budou davat na deti zaruky :-)
hm
CC,2006-07-18 10:25:18
náchylnost k různejm ideologiím je taky daná z části genama... a když by se na tom zapracovalo... zkrátka firmy si nechaj asi vyrábět zaměstnance na míru, politický strany voliče a církve vyznavače - normální rodiny si potomka sotva budou moct dovolit - a pak vypukne válka klonů
no, ale furt je tu třetí svět, kterej si tohle nebude moct dovolit vůbec
dneska se pár lidí pachtí doma s pivem
CC,2006-07-17 21:43:30
za 10-20 let zas budou vznikat spolky "děláme si děti doma"; kde jen ti nejvytuhleší nadšenci to budou dělat pěkně od A do Z
ale tou dobou už nejspíš nebude existovat antikoncepce pro ženy a místo ní budou chlapi brát KONCEPCI
cena
tom,2006-07-17 21:22:33
Mam v planu jiz dlouho, ze si necham zmrazit sperma na horsi casy (je mi 23). A nejde jenom o geneticke mutace. Nikdo nevi, kdy nekde v metru bouchne nejaka terror naloz s plynem, ktery cloveka "zneschopni" nebo jakakoli jina nehoda.
Nevim sice jake jsou rocni poplatky, ale urcite to neni zadarmo a jako student, co si musi vydelavat na najem, na to ted rozhodne nemam.
Rady do pekel
Milan,2006-07-17 14:42:41
Obsah clanku mne celkem neprekvapuje, ale zaverecne doporuceni je priserne! Premysleli jste uz o tom, nakolik jsou poskozene bunky, ktere se zmrazuji? Nevedou takove navody k tomu, ze nasledujici generace na tom budou jeste hure?
ano i ne
Josef (paz),2006-07-17 18:17:05
Milane, ještě nedávnéo jsem byl zapřísáhlý nepřítel zmrazování. Poslední dobou se zmrazovací techniky natolik vylepšily, že se s jejich pomocí dosahuje takových výsledků, že se až bráním je přijmout. Pokud se ale ukáže že to je pravda, budeme náš skeptický pohled na vitrifikaci zárodečných buněk, a podotýkám že i lidských vajíček, muset změnit. Pokusím se o tom napsat článek, pokud o tom nenapíše někdo z profíků.
Výzkum hodnotil jen biologický stav novorozence.
Saša,2006-07-17 14:06:48
Nelze ho považovat za relevantní. Také z článku nelze zjistit, zda byl zvažován i věk matky. Kolik bylo sledovaných dvojic 'mladý otec - stará matka', 'mladý otec - mladá matka', 'starý otec - stará matka', 'starý otec - stará matka'. O zohlednění genetických poškození rodičů a jejich případných závislostí (alkohol, nikotin, v Dánsku i jiné drogy) také žádná zmínka. Ani o ročním období porodu (druh výživy v těhotenství se v globalisované době sice již ročnímu období nepodvoluje, nicméně délka dne a noci a množství slunečního svitu na rodičku jako významný faktor stále zůstávají).
Vždy jsem slýchal (zejména od lékařů), že čím starší matka, tím horší zdraví potomka (po celý jeho život), a čím starší otec, tím vyšší inteligence potomka. Relevanci tohoto tradovaného tvrzení však uvedený článek nijak nemění.
---
To, že početí dětí nemá být odkládáno, je sice nepochybné - pochybné však je "odkládání" spermií a vajíček do mrazáku k pozdějšímu využití.
apgar score
mag,2006-07-17 15:14:49
se nepoužívá jen u Anglosasů, ale také u nás. Vzhledem k tomu, že je pojmenování odvozené od vlastního jména (někdy se také překládá jako skóre Apgarové), zasloužilo by si aspoň velké písmeno.
Další věc je nejasná souvislost mezi genetickými vadami a Apgar score. Dnes se díky prenatální péči řada geneticky poškozených plodů vůbec nenarodí, naopak špatné A. s. můžou mít novorozenci po komplikovaných porodech, kdy jsou geneticky zcela v pořádku.
Poslední věc, která mi vrtá hlavou - jak si někdo troufá zkoumat vztah mezi otci a dětmi, když otec není nikdy jistý... nebo to v tom výzkumu zohlednili, nebo nedejbože zjišťovali?
vseobecne povedomi
P.P.,2006-07-17 07:35:50
Existuje vseobecne povedomi, ze deti starsich rodicu jsou inteligentnejsi. Vsude v okoli kde jsem to videl mohu potvrdit.
príčina
Martin,2006-07-17 08:39:03
Možné to je, ale pozor - starší rodičia sú zrelší a skúsenejší, takže môže ísť o vplyv výchovy.
bohužel
xxx,2006-07-17 08:59:27
Bohužel nejen inteligentnější (také se kloním k názoru, že je to vliv výchovy - starší rodiče se méně věnují pohybovým aktivitám a raději dítě vzdělávají), ale i opačný extrém, také se u starších rodičů vyskytuje vyšší počet dětí s mentálním postižením.
..
skřítek,2006-07-17 12:17:27
To, že starší rodiče se s dětmi více učí a častěji snaží nacpat svého potomka na osmileté gymnázium neznamená, že je dítě chytřejší. Spíš bývají přetížené a trpí chronickým nedostatkem nadšení pro vlastní aktivity, snaží se vyhovět stárnoucím rodičům a cítí vinu, když by si měli dovolit utvořit vlastní názor.
blbost
pavel,2006-07-18 01:35:53
blbost, muj syn se narodil kdyz pritelkyni bylo 19 a mi 23, ted 8.7.06 mel dva roky a umi cist, coz mi neprijde jako znamka male inteligence.
Inteligence je dědičná.
Saša,2006-07-19 12:44:59
Výchovou neovlivnitelná, výukou jen nepatrně modifikovatelná, tréningem lze však docílit její předstíratelnosti.
Pokud jde o dědičnost z otcovské linie (od matky mitochondrie, od otce intelekt), pak se může prosadit mechanismus, kdy starší muž předává svých potomkům větší intelegenci než muž mladší. Že to tak funguje, to lze poznat na sourozencích - mladší bývají obvykle (ne vždy, samozřejmě) inteligentnější než starší (přestože na ně mívají rodiče méně času a méně se věnují jejich výchově i výuce).
Nelze porovnávat intelekt dětí dvou různých otců - každý předává v genech dítěti svou inteligenci. Porovnávat lze pouze různé děti téhož otce. Zejména je-li těch dětí a více a ve větším věkovém rozptylu (20 let).
Statistikou nedisponuji, leč nasbírané zkušenosti z mně známých mnohadětných rodin mne k opatrné proklamaci výše uváděného mírně opravňují.
dôchodcovia
Martin,2006-07-17 07:06:15
Tento článok by si mali povinne prečítať všetci dôchodcovia loviaci 20-ročné žaby.
Žaby
Andrej,2006-07-17 13:40:46
No, to závisí od toho, kvôli čomu ich lovia. Či na reprodukciu alebo pre potešenie. Pokiaľ len pre potešenie, tak je to OK ;-).
:-)
Andrej,2006-07-18 07:45:12
Človeče, nevyzera to s tebou dobre, keď sa obávaš konkurencie dôchodcov. :-)
No jistě: stařec a mladice je optimální
Saša,2006-07-19 12:48:21
kombinace. Po mladé matce pevné zdraví a naději na dlouhý věk, po starém otci vysoká inteligence a vyrůstání v materiálním zabezpečení.
Tak to dříve bývalo běžné a možná právě proto se lidstvo tolik pozvedlo.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce