Teplokrevní nebo studenokrevní? Američtí vědci vedení Jamesem Gilloolym z University of Florida se při hledání odpovědi na tyto otázky dopracovali poněkud šokující odpovědi. Dinosauři byli horkokrevní! Na stránkách vědeckého časopisu PLoS Biology předložili přesvědčivé důkazy o dinosauří horkokrevnosti. Největším druhům šplhala tělní teplota na hodnoty, které by většinu dnešních obratlovců ohrozily na životě. Šedesátitunovému gigantovi druhu Sauroposeidon proteles by rtuť teploměru vystoupala na neuvěřitelných 48 stupňů Celsia.
Vědci určili tělní teplotu dinosaurů komplikovaným výpočtem z velikosti těla, teploty jejich životního prostředí a rychlosti růstu. Vyšlo jim, že větší dinosauři měli vyšší tělní teplotu. Dvanáctikiloví dinosauří „trpaslíci“ by si teploměrem v podpaží naměřili něco kolem 25 stupňů Celsia. Cvalíci o hmotnosti kolem 13 tun už měli tělní teplotu, s kterou má člověk smrt na jazyku. Plných 41 stupňů! Drobní dinosauři zřejmě nebyli s to udržet stálou tělní teplotu. Pro velké druhy to však nebyl problém. A extrémně velcí dinosauři se dostávali se stoupající tělní teplotou na samou hranici svých možností. Teploty blížící se k 50 stupňům už začínají ničit v těle životně důležité bílkoviny. Zdá se, že narůstající tělní teplota představovala jeden z významných faktorů, jež limitovaly velikost dinosaurů. Gigantičtí druhohorní ještěři už nemohli být o mnoho větší, protože by se „uvařili“.
Autoři studie prověřili svou teorii na žijících plazech. Zjistili, že dokážou celkem přesně spočítat tělní teplotu současných druhů krokodýlů. Také pro tyto plazy platí, že čím větší velikosti dorostou, tím výše vyšplhá i teplota jejich těla.
Tyranosaurus nebyl tak rychlý, jak se nám snaží namluvit záběry z filmu Jurský park. Efektu rychlého pohybu je ve filmu dosaženo urychleným posunem pozadí. Vlastní běh počítačově animovaného tyranosuara je podstatně pomalejší, protože při skutečně rychlém pohybu vypadal dinosaurus směšně. A filmaři potřebovali, aby se diváci báli a ne smáli. Tělní teplotu měl ale tyranosuarus úctyhodnou. Kolem 38 stupňů Celsia.
Pramen: PLoS Biology
Keratin z drápu zloděje vajec překonal tyrannosauří kolagen o 7 milionů let
Autor: Josef Pazdera (10.11.2016)
Utopené mládě chasmosaura
Autor: Vladimír Socha (26.04.2014)
Fantastické setkání
Autor: Vladimír Socha (15.08.2009)
Také dinosauři umírali na rakovinu
Autor: Vladimír Socha (11.04.2009)
Paleontologické omyly v Jurském parku
Autor: Vladimír Socha (27.11.2008)
Diskuze:
poznámka
Tinny,2006-07-24 14:45:49
no předně je to jenom teorie a výpočty na základě spekulací. Někdo tady v diskusi nadhodil zajímavou myšlenku - při dosažení dostatečné velikosti nemuseli žrát za účelem získávání tepelné energie.... hm, zajímavé.
Já bych položil jinou otázku. co je to (na úrovni metabolismu a látkové výměny) "teplokrevnost" a "studenokrevnost"? Může existovat i jiné "uspořání" (jako že existuje)? Tj. definujme homoiotermii a poikilotermii a pak se dostanemu úplně jinam, než tvrdit, že byli "horkokrevní".
jo
teu,2006-07-25 14:00:11
Velmi zajímavá teorie. Po získání určité velikosti už žrát nemuseli. Ale protože měli malé mozečky a nedocvaklo jim to, tak žrali a žrali (páč nic jiného neuměli) až pochcípali. Teda někteří. Jiní tolik nepapali, tolik nevyrostli a tak jsme se mohli evolucionovat. Heuréka, jsme potomky chytrých dinosaurů.:-))
nemusiiiim
bbfm,2006-07-25 17:38:28
"... nemuseli žrát za účelem získávání tepelné energie" .. zvláštní obrat ... každopádně všechny ostatní účely žraní samozřejmě zůstávají, tj. správnější formulace by asi byla:
"... ze sežrané potravy už nemuseli část využívat k získávání tepelné energie"
I když ani to není úplně ideální, rozhodně to méně mate .. :)
Draci plivajici ohen
Ellucius,2006-07-16 23:33:37
Hmm, treba se nakonec prijde na to, ze meli v samem nitru - travicim traktu vic nez 100C a draci plivajici ohen nebyli jen legendou. ;-)
Gigantotermie
Dinosaurus,2006-07-14 19:31:28
Toto není nic nového, podobné teorie byly vysloveny již koncem 70. let :-)
a ještě
CC,2006-07-14 18:41:13
dinosauří dna by byla očuividně skvělej artikl - tam teprve bychom získali skvělou možnost získat zbraň proti procesům poškozujícím nás během stárnutí; byli obří, žili dlouho, krev se jim skoro vařila - prostě ideální kandidáti
trošku rýpnem :)
Martin,2006-07-14 22:47:07
asi si mal na mysli DNA, lebo dna je choroba, zrážanie kyseliny močovej v kĺboch :) Nič v zlom, inak máš skvelé a výstižné postrehy.
však to je logické,
Martin,2006-07-14 18:09:25
že boli teplokrvné. Viete si predstaviť dvadsaťtonový kolos, ako sa každé ráno vyhrieva na slniečku? Však kým by sa zohrial, tak by bola dávno temná noc a začal by chladnúť. Už len obyčajná tepelná "zotrvačnosť" spolu s metabolizmom a telesným pohybom im určite musela udržiavať vysokú telesnú teplotu.
Možno mali pravdu aj tvorcovia starých rekonštrukcií, ktorí dinosaury (Apatosaura a iné sauropody) kreslili ponorené vo vode, ktorá ich mohla účinne ochladzovať.
a ta úvaha
CC,2006-07-14 18:39:24
je samozřejmě správná
vyhřívat se na sluníčku můžou jen drobný breberky, pro cokoliv většího je to nedostupnej luxus
Tlak vody
Martin,2006-07-14 22:44:08
je priamo úmerný hĺbke potopenia telesa. Pochybujem, že tlak vody v 2 - 3 metroch by bol schopný zabrániť dinovi v rozťahovaní plúc.
Aj veľké zviera sa môže vyhrievať na slnku, ale ak si udrží telesnú teplotu aj bez toho, je to strata času, ktorý sa dá využiť na príjem potravy.
Čo sa týka rýchlosti Tyrannosaura, ak bol pomalý, tak buď musel loviť ešte pomalšiu korisť, alebo to bol zdochlinár. Najskôr oboje :)
Richard,2006-07-14 14:38:21
Krokodýl je krokodýl, a dinosaurus dinosarus. To edá srovnávat. Navíc dnes žijící drobní dinosauři mají tělní teplotu kolem 40 a ne 25.
dedukce
teu,2006-07-14 09:23:12
Takže teplota byla limitujícím faktorem růstu - mohl narůst jen do určité velikosti, nad tuto velikost si vlastní vyšší teplotou vysrážel bílkoviny a zemřel. Takže pokud papal a papal až narostl nad kritickou velikost, zemřel. Takže dinosauři vymřeli na přežrávání se.:-))
Hm
Marie,2006-07-14 07:00:51
na udržení tak vysoké teploty určitě spálili dost potravy. Ti teda museli žrát! Proto možná vymřeli. Ať už je dekánská sopečná činnost důsledek nárazu meteoritu a nebo se žádnej meteorit nekonal, náhlý nedostatek žrádla pro ně musel být konečná.
právě že ne
CC,2006-07-14 18:34:12
teplotu měli vysokou, protože to byli obříci a tak se jim blbě chladilo; ne protože by hodně žrali aby měli tak vysokou teplotu - naopak, čím větší byli, tím menší množství energie na udržování tepla potřebovali (resp. od určitý velikosti žádnou)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce