V Africe a v Asii dnes sice najdeme několik druhů nosorožců, avšak počet jednotlivých zvířat na všech kontinentech již je jen okolo dvaceti tisíc. A přitom vůbec nejde o vymírání vývojově zastaralé linie živočichů, nedostatečně přizpůsobených podnebí, rostlinstvu nebo nástrahám života ve volné přírodě. Dnešní nosorožci se objevili na počátku čtvrtohorního období (před 2 miliony lety) a jsou jednou z nejúspěšnějších savčích skupin. Hojně obývali severní Ameriku, Eurasii a Afriku. Nebýt člověka, dařilo by se nosorožcům v jejich přirozeném prostředí skvěle.
Nosorožci se dělí na pět druhů. Dva se vyskytují v Africe (nosorožec dvourohý neboli černý a nosorožec tuponosý neboli bílý). Tři jsou v Asii (nosorožec indický, jávský a sumaterský). Sumatránský nosorožec je ze všech druhů nejmenší (max. váha 1000 kg, výška 1,5 m). Na rozdíl od ostatních druhů je částečně osrstěný. Nosorožec jávský je ze všech druhů nejvzácnější.
Nosorožec indický patří k největším ze všech druhů nosorožců. Může měřit až 2 metry v kohoutku a vážit až 2700 kg. Nemá žádné poddruhy. Ostatní ano. Mnohé z poddruhů jsou ohroženy vyhynutím. U nosorožce západoafrického černého k tomu již zřejmě došlo.
Západoafrický nosorožec černý (Diceros bicornis ssp. longipes) je jedním z poddruhů nosorožce dvourohého. Nosorožec černý dorůstá délky 3,5 metru a dosahuje výšky 1,6 metru. Jeho hmotnost se může vyšplhat až na 1400 kilogramů.
Dalšími poddruhy jsou Diceros bicornis ssp. minor a Diceros bicornis ssp. bicornis. Ten první ze jmenovaných , se ještě vyskytuje v jižní části centrální Afriky a ten druhý v jihozápadní Africe.
Poslední snaha odborníků zjistit počet jedinců západofrického nosorožce černého vyšla na prázdno. Dříve byl jeho výskyt hojný. Jeho posledním útočištěm bylo území Kamerunu. Pátrání, které nyní od začátku roku prováděli tři ochranářští odborníci, však bylo marné. Snaha najít alespoň nějaké zvíře, již trvá půl roku. 48 výprav pročesalo území o rozloze 2 500 kilometrů čtverečních, marně. Podle sdělení Richarda Emslie z IUCN, populace nosorožce černého (všech poddruhů), klesla ze sto tisíc kusů v roce 1900 na 2 400 kusů v roce 1995. Zatímco ve východní a jižní Africe počet nosorožců díky ochranářským opatřením utěšeně stoupá, v západní Africe je situace diametrálně odlišná. Většina z poddruhů nosorožce černého je zde ohrožena. Posledním útočištěm západoafrického nosorožce černého byla západní část Kamerunu. S velkou pravděpodobností byl nosorožec vyhuben i zde. Provinil se tím, že prášek z jeho kožního výrůstku považujeme za afrodisiakum a jsme ochotni platit 30 000 dolarů za kilogram. Pro Jemence, zbohatlé na naftě, se zase zdálo být výhodné utratit za obřadní dýku s rukojetí z nosorožčího rohu, 500 000 amerických dolarů za kus.
Západoafrický nosorožec černý (Diceros bicornis ssp. longipes). Afričtí nosorožci jsou přirozeně zvědaví a je známo, že následují zvuk, který je zaujme. Ulovit je, je snadné. (Foto: Richard Emslie)
Pramen: Článek byl zpracováno na základě informací a fotografií poskytnutých Richardem Emslie, Hubertem Plantonem, IUCN Species Survival Commission (SSC).
Diskuze:
Cau bejbi!!
Petr a Franta,2007-09-20 11:22:19
Caau tak uz si nazhavena? Me staci se kouknout na ty rohy a sem upne paf!!! Stoji mi uplne celej!!!! Diky za obrazky paaa
My?
Marie,2006-07-14 07:08:47
Opravdu jsou to Češi, kdo věří v afrodiziakální účinky nosorožčích rohů? Jemence jste klidně jmenoval, tak proč ne i Číňany? Anebo jste Číňan? :-D
zabíjanie zvierat
Martin,2006-07-13 08:13:44
Keď to takto pôjde ďalej, človek sa stane najväčším živočíchom na planéte, druhým najväčším budú potkany. No, možno prežije aj zopár psov, ktoré neskončia v hrnci...
klonování
Král Kojot,2006-07-13 02:26:46
Nebylo by v tomto případě řešením klonování? Možná někde v zoo přežívají poslední jedinci tohoto poddruhu, případně jsou někde v archivu životaschopné buňky...
Jistě, genetická variabilita v takto vzniklé populaci by byla problém, ale i to by snad šlo řešit...
Nosorožci
Jana,2006-07-13 15:13:57
Bohužel, v tomhle případě ne. V žádné zoo nebo soukromé rezervaci tenhle poddruh už není. A pokud snad existují "pozůstatky" použitelné pro získání DNA, tak problém bude najít dostatek vhodných "náhradních matek". Protože ani příslušníci ostatních 2 poddruhů nejsou množeni nijak často, každý porod v zoo je událostí, a stavy v přírodě jsou pod ochranou, která podobné experimenty asi neumožní. U bílých nosorožců tým veterinářů (IZW) zkusilo vyzkoušet umělé oplodnění spermatem (tj něco mnohem jednoduššího než případné přenesení embrya) a ze dvaceti pokusů byla jen jedna březost, která skončila potratem.
Mimochodem - před asi 2 týdny to vyzkoušeli i u Fatu (jedna ze dvou posledních plodných samic nosorožce bílého severního ve Dvoře Králové a zároveň i na světě). Takže teď držím palce, i když statisticky viděno je šance menší než 5% :-(
střely
wil-m,2006-07-12 19:21:37
nikdy jsem nepochopil, proč lovci klů a rohů nepoužívají uspávací střely... cena, dostupnost?
Re: střely
Dusmor,2006-07-12 21:08:03
Ano cena a pak taky hlavně rychlost účinku a spolehlivost. Tváří v tvář běžícímu nosorožci bych asi taky raději sáhnul po osvědčené kulovnici ráže .416 Rigby.
uspávací šipky
Král Kojot,2006-07-13 02:11:02
A hlavně taky nechtěli riskovat, že vystopují poněkolikáté téhož nosorožce který už nemá roh. Proto zabíjejí i slony, kterým ochranáři v dobré víře odstranili kly (aby se tito sloni nestali obětí pašeráků slonoviny).
...proti tomuto argumentu...
Jara,2006-07-12 16:29:13
...se holt neda nic delat....byl, jako obvykle, obeti fantasticke blbosti.....Vas Jara Cimrman
"Provinil se tím, že jeho prášek z jeho kožního výrůstku považujeme za afrodisiakum a jsme ochotni platit 30 000 dolarů za kilogram. Pro bohaté Jemence se zase zdálo být výhodné utratit za obřadní dýku, jejíž rukojeť je z tohoto rohu, 500 000 amerických dolarů za kus."
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce