Lidské papilomaviry (human papillomavirus, HPV) jsou pestrá a pokud jde o lidské zdraví občas dost nechutná čeládka vzájemně příbuzných linií DNA virů. Infekci papilomavirem chytne během života skoro úplně každý. Papilomaviry nejsou zase takoví ranaři, imunitní systém s nimi většinou rychle zatočí. Když se to z různých důvodů nepovede, tak papilomaviry způsobují menší či větší nechutnosti v pokožce nebo ve sliznicích. Souhrnně se tomu říká bradavice a lidským papilomavirům se často přezdívá viry bradavic.
Bradavice jsou obecně známé a nebudí moc velký děs. Lidé si je představí většinou na nohou. Nicméně, jsou to v podstatě nezhoubné nádory a mohou být i na horších místech – třeba na genitáliích nebo v plicích. A to není to nejhorší. Celkem je známo asi 100 typů lidských papilomavirů, většinou jakžtakž neškodných. Asi tak tucet typů papilomavirů, především HPV 16, 18, 31 a 45, způsobuje maligní rakovinu. Potíž je v tom, že papilomaviry umějí lyzogenní cyklus a s chutí začleňují do DNA hostitele. Některé jejich geny, například E6 a E7, fungují jako onkogeny, čili vesele spouštějí růst nádorů.
Papilomaviry způsobují určité procento případů rozličných nádorů. Nejlíp jim jde rakovina děložního krčku. Relativně nedávno se zjistilo, že za tuto rakovinu mohou prakticky vždy různé typy papilomavirů. Rakovina děložního krčku přitom není žádná exotika. Podle amerických statistik má kolem padesátky nejméně 80 procent žen genitální infekci papilomavirů. Není divu, že jde po rakovině prsu o druhý nejčastější typ nádoru u žen. V ČR na tom jsme v evropském průměru dost bídně, u nás na ni zemře v průměru jedna žena denně. Když se to tak vezme, papilomaviry jsou vlastně infekční rakovina. Dobrá zpráva je, že se díky tomu dá proti rakovině děložního krčku očkovat. Firma Merk začátkem června přišla s preventivní vakcínou Gardasil, která chrání s takřka stoprocentní účinností proti čtyřem typům papilomavirů, HPV 6, 11, 16 a 18. Právě ty nejčastěji způsobují rakovinu děložního čípku. Ani tato vakcína však nechrání proti všem zlým typům papilomavirů.
Papilomaviry jsou celkově dost vypečené a přenášejí se tělesným kontaktem. Buď přes kůži, nebo při sexuálním styku. Patří tedy do vybrané společnosti sexuálně přenosných nemocí. Tak se stalo, že nebohé viry vstoupily do nedůstojných tahanic. Až do nynějška se totiž velmi hlasitě zpochybňovalo, že proti papilomavirům fungují kondomy. Rafinovaně se angažovaly především různé skupiny aktivních věřících propagující sexuální abstinenci do svatby a nejlíp až do hrobu. Je to až k neuvěření, ale tihle lidé závidí normálním teenagerům veselý sex a proto nenávidí kondomy, které jim ho umožňují. Usilovně hledají záminky k tomu, aby kondomy zdiskreditovali. Skupiny fanatických věřících mají v USA bohužel poměrně značný vliv. Americká FDA (Food a Drug Administration), která kromě jídla, kosmetiky a léků reguluje i medicínské pomůcky je poslední dobou pod silným tlakem, aby na krabičky s kondomy umístila varování, že gumičky nechrání proti přenosu papilomavirů.
Zcela nová studie vypracovaná týmem Rachel Winerové z University of Washington v Seattle jednoznačně dokládá, že kondom při sexu riziko přenosu papilomaviru způsobujícího rakovinu děložního čípku významně snižuje. V rámci projektu dlouhodobě sledovali 82 vysokoškolských studentek, v době zahájení pozorování zatím sexuálně nezkušených. Dotyčné studentky si vedly sexuální deníčky, což samo o sobě musí být pozoruhodné čtení. V pravidelných intervalech byly testovány na přítomnost papilomavirů. Studentky, jejichž partneři používali kondom vždy, byly diagnostikovány s infekcí papilomavirů o 70 procent méně častěji, než studentky, jejichž partneři používali kondom v méně než 5 procentech případů. U žádné ze studentek s partnery používajícími kondomy se během studie nevyvinuly nebezpečné léze na děložním krčku.
Proč není ochrana stoprocentní? Podle autorů studie to nejspíš není možné. Papilomaviry se mohou přenášet i pouhým dotykem určitých oblastí pokožky a to nejen v oblasti genitálií. Každopádně, fanatici mají smůlu, na krabičky s kondomy se žádné varování umísťovat nebude. Ani nově vyvinutá vakcína nechrání proti všem typům zlých papilomavirů a tak zůstává kondom výtečným ochranným prostředkem pro lidi, co si nemyslí, že je sex za trest a proti Manitouovi. Rozruch kolem kondomů v případě papilomavirů jen opět ukazuje, jak jsou relativně vzdělaní lidé při obhajobě předpotopních náboženských pravidel a typické snaze cpát se do životů druhých politováníhodní.
New England Journal of Medicíně 354: 2645.
Diskuze: