Od příštího roku by i v ČR mohlo být dostupné očkování proti rakovině děložního hrdla (účinné proti dvěma typům virů, které způsobují 70 % všech onemocnění tohoto typu).
Podrobnosti: Idnes
Stephen Hawking podnikl další veřejné vyjádření, tentokrát na podporu expanze lidstva do vesmíru.
Podrobnosti: Ihned (a jinde)
Poznámka: Hawking argumentuje logicky, žít jen na jednom místě je riskantní s ohledem na sice nepravděpodobnou, ale možnou katastrofu typu srážky s nebeským tělesem. Nicméně se nelze ubránit dojmu, že Hawkingova veřejná vyjádření jsou v posledních letech poněkud pózérská.
Evropský parlament odhlasoval, že EU bude moci financovat výzkum lidských kmenových buněk k lékařským účelům.
Podrobnosti: Ihned
Podařilo se připravit novou formu pevného oxidu uhličitého, na rozdíl od známých krystalků suchého ledu se v tomto případě jedná o amorfní materiál, jakési „sklo“. Příprava byla provedena za extrémního tlaku, mimo toto prostředí je skelný CO2 nestabilní. Spekuluje se, že tato forma CO2 by se mohla vyskytovat i na povrchu planet typu Jupitera a Saturnu, kde panuje potřebný tlak.
Podrobnosti: Yahoo News
Únavový syndrom byl údajně poprvé koronerem oficiálně prohlášen za příčinu smrti; 32letá Britka podlehla akutně dehydrataci. Pozůstalí přivítali označení příčiny smrti, protože podle nich může vést k dalšímu výzkumu únavového syndromu a jeho pochopení jako něčeho odlišného od duševní poruchy.
Podrobnosti: New Scientist
Myšlenky na pěstování rostlin/zeleniny na palubě kosmických lodí, konkrétně během letu k Marsu.
Podrobnosti: Astro.cz
Poznámka: Článek se zmiňuje o produkci kyslíku a o blahodárném vlivu čerstvé zeleniny ve stravě kosmonautů; zajímavé jsou podobné experimenty ale hlavně z hlediska vývoje nových odrůd adaptovaných na mimozemské prostředí.
Perlička: kočky údajně vhodné pro alergiky, by mohly přijít na americký trh již v příštím roce. Plemeno bylo získáno klasických křížením (označuje se jako GD, genetic divergent), byť původně se uvažovalo i o genetické modifikaci.
Podrobnosti: Science World
Kakyeův problém, matematická úloha s překvapivým závěrem. Najděte nejmenší plochu, ve které lze jehlu o jednotlivé délce otočit o 180 stupňů (určitě to jde udělat v kruhu, ale co dál?).
Podrobnosti: Science World
Paradoxy ekonomického chování: přikládají muži větší váhu obsahu peněženek svých partnerek, nebo ženy obsahu peněženek svých partnerů? A co může k problému říct evoluční psychologie?
Podrobnosti: Business World
LINKY
Autor: Pavel Houser (08.11.2006)
LINKY
Autor: Pavel Houser (31.10.2006)
LINKY
Autor: Pavel Houser (26.10.2006)
LINKY
Autor: Pavel Houser (13.10.2006)
LINKY
Autor: Pavel Houser (06.10.2006)
Diskuze:
CO2
Z.Rohlik,2006-06-18 11:11:01
Ten originalni clanek o CO2 je dost hrozny - snad jenom par upresneni: SiO2 sam o sobe se rozhodne nepouziva na bezne "sklenene" vyrobky - kremenne sklo je daleko fajnovejsi material na opticke, chemicke a jine soucastky a nadobi.--- Termin "glassy crystalline solid" je tak trochu oxymoron, protoze skelna faze je z principu amorfni.--- A jeste soukromy nazor: je to rozhodne pekna vec, ale vyroky o stabilizaci takove formy za normalniho tlaku jsou rekl bych dost odvazne. Maximalne se snad podari pripravit nejaky metastabilni material, ale nechtel bych videt nasledky samovolneho fazoveho prechodu zpet - nejlepe az do plynne faze :o)
A jeste pripojuji link na clanek o temze objevu na strankach BBC.
ehm, a jeste ten link:
Z.Rohlik,2006-06-18 11:12:00
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/5083222.stm
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce