Budeme se léčit nikotinem?  
Vědci testovali jak je to s naší pozorností po aplikaci nikotinu, na kterou část mozku nikotin působí, a proč po jeho podání dochází u lidí ke zlepšení paměti.

 Pomocí metody nazývané zobrazovací funkční magnetická rezonance, odhalili výzkumníci z  Národního ústavu pro drogově závislé (NIH, USA), že nikotin zlepšuje u kuřáků pozornost  tím, že podporuje činnost zadní části mozkové kůry a také příslušných sousedních oblastí nacházející se pod mozkovou kůrou. Technika odhalila, že se jedná o místa mající na starosti vizuální vnímání, centrum pro vzrušivost, podráždění a aktivaci pohybu.

Ilustrační obrázek: A. Kircher, Magnes sive de arte magnetica

Jedná se o první studii, která poskytla důkaz, že nikotinem navozená aktivace činnosti temenní části mozku je spojena se zlepšením pozornosti.

Aby mohl být prokázán  efekt nikotinu, bylo pokusným osobám zadáváno řešit v rychlém sledu úlohy vyžadující dlouhodobé soustředění. Pokusným „kuřákům“ byl nikotin aplikován prostřednictvím nikotinových náplastí. Kontroly byly organizovány tak, že náplast s nikotinem byla občas zaměněna náplastí s placebem. Podání nikotinu v množství 21 miligramů, navodilo u pokusných osob vyšší koncentraci pozornosti na řešení daných úkolů. Počítačová tomografie odhalila, že se tak děje prostřednictvím posunutí hranice využívané oblasti mozku a to i do míst podkorové vrstvy. Nikotin dokáže „nabudit“ a tím do řešení úkolů zapojit i méně využívané části mozku.

Zjištěné výsledky dávají tušit, že se zřejmě brzo dočkáme použití nikotinu k léčebným účelům.

 

Datum: 16.01.2003
Tisk článku


Diskuze:

:/

Roz,2004-05-13 10:45:59

To, že "nikotin zlepšuje u kuřáků pozornost" je známo. Všichni víme jak vypadá kuřák bez své denní dávky. Přijde mi to jako článek na objednávku tabákových společností.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz