Neméně zajímavé zjištění nyní učinil Richard Bessen se svým kolektivem, kteří vpravovali infekční priony do mozku křečků. Brzo po takové aplikaci prionů do mozkové tkáně pokusných zvířat zjistili, že z mozku se priony přestěhovaly do svaloviny jazyka a tam se akumulovaly ve vysoké koncentraci. Také opačný prostup prionů byl u křečků zaznamenán. Byl-li priony infikován jazyk křečků, infekční priony se během jednoho až dvou týdnů objevily v mozku těchto zvířat.
Popsaná zjištění jsou překvapivá v tom, že dosud se soudilo, že přirozenou branou infekce je jak zvířat, tak i u lidí, střevo. Nyní provedené pokusy ale svědčí o tom, že tomu může být také jinak a že infekce prostřednictvím drobných poranění na jazyku by mohla vést k ještě rychlejšímu rozvoji choroby, než pokud k přenosu infekce dojde přes stěnu střevní.
I když starší pokusy na myších nic podobného neodhalily, řada odborníků na prionové choroby soudí, že po těchto nových zjištěních budeme muset přehodnotit stávající představu o tom, že infekčním materiálem potravinového řetězce mohou být pouze mozky a míchy. Pokusy naznačují, že maso z jazyku skotu by rovněž mohlo být nositelem infekce.
Diskuze: