Kredit: NASA/CXC/Rutgers/J.Hughes et al.
Astronom John Barentine z Apache Point Observatory v New Mexico objevil zajímavou věc. Nestalo se tak ale při sledování noční oblohy, nýbrž při turistice ve White Tank Mountain Regional Park v Arizoně. Narazil totiž na rytinu v kameni, která by mohla zobrazovat dávnou explozi supernovy. Na obrázku je znázorněn štír a osmicípá hvězda. „Právě jsem četl o supernově z roku 1006 a věděl jsem, že se objevila u souhvězdí Štíra, takže mi okamžitě zablesklo v mysli možné spojení,“ říká astronom.
Ve spolupráci s kolegou Gilbertem A. Esquerdem (Planetary Science Institute, Tucson) a za pomoci planetárního softwaru zrekonstruovali oblohu v Arizoně v době před tisíci lety a výsledek srovnali s fotografiemi z místa nálezu. Supernova i souhvězdí by se podle simulace měly objevit nad hranou skály se stejnou orientací jako jsou znázorněny v kameni. „Není to sice nevyvratitelné, ale myslím si, že je to silný nepřímý důkaz, že umělecká rytina znázorňuje supernovu,“ doplňuje Barentine.
Oblast nedaleko Phoenixu byla v období 500 až 1100 n. l. obývána indiánským kmenem Hohokamů. Pokud se skutečně jedná o znázornění exploze supernovy, znamenalo by to, že i severoameričtí indiáni sledovali dění na noční obloze a zaznamenávali neobvyklé události. V oblasti White Tank byl ostatně nalezen i jiný petroglyf, který by mohl znázorňovat supernovu z roku 1054, která dala vzniknout známé Krabí mlhovině.
Kredit - John Barentine, Apache Point Observatory
„Zrození“ nové hvězdy mohli lidé na noční obloze spatřit v dubnu roku 1006. Jako jasná zazářila v souhvězdí Vlka ležícím jižně od známějšího Štíra. Jednalo se extrémně jasný úkaz, snad nejjasnější hvězdu zaznamenanou v lidské historii. Dnešní astronomové odhadují, že dosáhla čtvrtiny jasnosti Měsíce, což znamená, že by při jejím světle bylo možné číst i o půlnoci.
Ale teprve až v 60. letech minulého století, když nalezli na rádiových vlnách záření rozpínajícího se pozůstatku hvězdné exploze, mohli astronomové potvrdit, že se ve skutečnosti nejednalo o zrození ale naopak zánik hvězdy. Pozorovaným úkazem byla exploze supernovy, ke které došlo přímo v naší Galaxii, ve vzdálenosti pouhých 7 000 světelných roků.
Exploze byla pravděpodobně způsobena bílým trpaslíkem, který „nevydržel“ tíhu materiálu, jež na něj přetékal ze sousední hvězdy a explodoval, přičemž do okolního prostoru odvrhl svou obálku a sám se zhroutil do neutronové hvězdy.
Kredit - G.A. Esquerdo; Planetary Science Institute
Na konci loňského roku zveřejnili astronomové snímky rozpínajícího se pozůstatku supernovy, které pořídila observatoř Chandra v roce 2003. Modře zbarvená vlákna vlevo nahoře a vpravo dole znázorňují hmotu, která je silným magnetickým polem urychlena téměř na rychlost světla (viz. obrázek). Není ovšem jasné, proč k tomuto urychlování dochází nerovnoměrně kolem pozůstatku supernovy. Zřejmě je to dané orientací magnetického pole.
Petroglyf z White Tank nebyl některým lidem neznámý. Například strážce parku o něm také věděl. Na místě se ovšem musel objevit astronom, aby jej spojit s určitou událostí na obloze. Čistou shodou okolností má John Barentine jako koníčka rovněž archeologii.
Svůj objev oznámil na konferenci Americké astronomické společnosti, která se koná v kanadském Calgary. Domnívá, že identifikace znázorněné supernovy by mohla vědcům pomoci v datování dalších petroglyfů nejen na americkém Jihozápadě, ale i jinde na světě. Tradiční uhlíková metoda například poskytuje datování s přesností na několik desetiletí. Američtí indiáni navíc neměli písmo a jen velmi málo informací o nich pochází z kultur, které je následovali. Datování jakýchkoliv uměleckých předmětů od nich pocházejících je tak velmi složité.
Zdroje:
NewScientist.Com
Space.Com
Hvězdná porodnice R136 vystřeluje masivní hvězdy jako nebeský raketomet
Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2024)
Země před 2 miliony let prošla chladnými mračny. Zesílilo to doby ledové?
Autor: Stanislav Mihulka (13.06.2024)
Nebyl to vzkaz? SETI pátrá po technosignaturách u blízké supernovy
Autor: Stanislav Mihulka (15.06.2023)
V ramenu Větrníku se rozzářila supernova
Autor: Dagmar Gregorová (29.05.2023)
FBOT „Kráva“ byl tou nejméně symetrickou vesmírnou explozí
Autor: Dagmar Gregorová (05.04.2023)
Diskuze:
Klobouk dolů
Martin Kováčik,2015-11-02 17:21:56
John Barentine z Apache Point Observatory má evidentně dost bujnou představivost. Rytina by mohla zobrazovat výbuch supernovy, nebo taky pachtící se pavoučky v podání indiánského dítěte, které zrovna nemělo nic lepšího na práci. Nepodložená a dost odvážná fabulace.
Stir a slunce
kor,2008-05-09 17:40:18
Na obrazku je vlevo nahore obrazek, ktery by mohl predstavovat stira, oprostred nejake dve hvezdy, nebo slunce, vpravo nejake dalsi klikyhaky.
Spis bych z toho udelal tento, podle meho mnohem zajimavejsi, zaver: Anglicky mluvici lide tvori tak velkou kulturu, ze si uplne vystaci jen s kontakty s vlastni kulturou a okoli uplne ignoruji. Pak jim moc nedochazi, v cem se ostatni kultury od nich lisi, kdyz vubec neznaji zadny priklad jine kultury, maximalne se s lidmi jinych kultur setkali jako turisti. Zpravidla neznaji moc zadny cizi jazyk, takze jim nedochazi jak velke kulturni rozdily vznikaji i jen kdyz jini lide mluvi cizim jazykem. Takze pak Americkeho astronoma napadne takova hovadina, ze obrazkem stira myslel americky indian (pred prvnim kontaktem s evropany) souhvezdi stira. Nejhorsi je, kdyz tohle nekdy otiskne impaktovany casopis.
Indiansky umelec mel mozna spis na mysli to, ze za skalou vysvitlo slunce v pritom na tu skalu vylezl stir, aby se trochu prohral. Nejspis to ani nebyl umelec, ale proste chtel jen sbalit nejakou indianskou holku, a tak predstiral, ze umi trochu kreslit.
opožděné ozvěny apríla
stan,2006-06-13 09:02:14
či co?
ještě ten článek o klonovaném oslu v dostizích se mi k tomu hodí.
?????????
Richard,2006-06-08 16:49:42
Astronom přednáší v planetáriu. Posluchači se ptají, podivují se...
Nakonec se přihlásí jeden chlápek: "no, já tomu všemu rozumím, co jste povídal, jenom jedna věc mi není jasná. Jak jste zjistili, že ta hvězda se jmenuje Sirius?"
Chtělo by to nějak dovysvětlit kontext onoho petroglyfu, a jeho ztotožnění se souhvězdím Štíra, které mimochodem v dnešní podobě zavedli až Římané,takže u Indiánů bych ho nepředpokládal, jinak jsme na tom stejně, jako pán v tom vtipu.
..je to tak!!
Jara,2006-06-07 15:59:29
"Rytina v kameni by mohla znázorňovat explozi supernovy, ke které došlo v roce 1006"....potvrzuji, na zaklade vlastnich pozorovani a studia rytiny, ze se skutecne jedna o explozi supernovy v souhvezdi Stira ...Vas Jara Cimrman
souhvezdi
franta vrata,2006-06-07 10:06:45
S tim stirem se mi to take nezda musis mit i tak dost velkou predstavivost si souhvezdi dotvorit do obrazku,proc by se stejne souhvezdi melo jevit stejne ruznym lidem...napriklad v USA je Velky vuz jmenovan Velka naberacka...
Indiáni znali souhvězdí štíra?
Pavel,2006-06-07 08:47:04
Pokud vím, tak indiáni měli zcela jiný systém "souhvězdí" než byl v Evropě. Ta "souhvězdí" jsou v uvozovkách, protože indiáni si všímali (a pojmenovávali) nápadně temných částí oblohy a ne uskupení hvězd.
Takže to, že by nějaký indián uskupení hvězd, které známe v Evropě jako souhvězdí štíra, zakreslil symbolem štíra, mi připadá značně nepravděpodobné.
znamenia v r.1006 v Amerike
matus,2006-06-06 21:33:20
znamenie stira - je to to iste znamenie ako ho pozname v europe, alebo nie?
souhvězdí Štíra
Pavel Koten,2006-06-07 08:23:00
Samozřejmě, při pohledu z celé Země vypadá dané souhvězdí stejně. Ale na různých zeměpisných šířkách a v různých ročních dobách je (či není) jinak viditelné. Může být různě vysoko nad obzorem, jinak nakloněné ...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce