Byli metr vysocí, v hlavě nosili mozek velikosti grapefruitu a žili pod skalním převisem Liang Bua na indonéském ostrově Flores před 90 000 až 12 000 roky. Na tom se shodují skoro všichni badatelé.
Podle jedněch si ale tito lidé zaslouží zařazení k samostatnému druhu Homo floresiensis a jsou řazeni k potomkům ranějších vývojových zástupců lidského rodu. V úvahu připadá Homo erectus nebo ještě spíše drobné formy Homo ergaster, jejíž zástupci obývali před dvěma miliony roků některé lokality v Gruzii (Dmanisi).
Podle druhé skupiny badatelů jsou „hobiti“ z Liang Bua jen zakrslou formou moderního člověka Homo sapiens navíc postižených dědičným defektem zvaným mikrocefalie. Ta má za následek zmenšení mozkovny a tím i mozku na objem kolem 400 kubických centimetrů. Tak velkým mozkem disponuje například dnešní šimpanz. Hobiti měli mozky srovnatelně velké (tedy jediný exemplář, u něhož byla nalezena lebka).
Tým vedený Adamem Brummem z Australian National University v Canbeře se rozhodl podívat na nástroje, které „hobiti“ vyráběli. Pokud mají pravdu zastánci „mikrocefalické“ teorie, pak nástroje vyrobili lidé Homo sapiens (aspoň ti, co netrpěli mikrocefalií a zvládli tak náročnou věc, jako je štípání kamene do požadovaného tvaru). Pokud je pravdivá teorie o samostatném druhu floreského člověka, pak by nástroje neměly být vyrobeny technologií typickou pro moderního člověka.
Brumm srovnával nástroje z Liang Bua nalezené společně s ostatky „hobitů“ s nástroji z ostrova Flores starými 700 tisíc let a vyrobenými lidmi druhu Homo erectus. Došel k jednoznačnému závěru. Hobiti pokračovali ve výrobní technologii nejstarších obyvatel ostrova Flores, kteří žili v dobách, kdy ještě nebylo po lidech druhu Homo sapiens ani vidu ani slechu.
Propast věků, která leží mezi nejstaršími lidmi Homo erectus z ostrova Flores (700 tisíc let) hobity (90 až 12 tisíc roků), je podle jedněch vědců kamenem úrazu pro porovnávání nástrojů, protože nabízí jen „volné spojení“ obou lidských populací. Na druhé straně ale v očích zastánců „hobití samostatnosti“ naznačuje kontinuita trvající více než 600 tisíc roků, že předci hobitů měli dost času na to, aby se vyvinuli do formy, kterou objevitelé koster z Liang Bua popsali jako Homo floresiensis.
Spor o hobita nebyl „rozseknut“, ale na misku vah ve prospěch floreského člověka přibyl opět velmi „hmotný“ argument.
Pramen: Nature
Další hobit s opičími rysy anebo nový druh člověka
Autor: Josef Pazdera (11.04.2019)
Otázky kolem nového druhu člověka Homo naledi
Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2015)
Vitamín D klíčem k úspěchu ve Středozemi
Autor: Stanislav Mihulka (16.12.2013)
Upečený hobit nalezen v Kerinci Seblat
Autor: Stanislav Mihulka (01.04.2012)
Hobit není nový druh, byl to „kretén“
Autor: Josef Pazdera (29.09.2010)
Diskuze:
...krasa...
Jara,2006-06-07 15:53:01
...byli to rodili kamenici..... Antonin Zapotocky byl taky vyucen kamenikem, a potom se stal prezidentem....hobity ceka velika budoucnost....Vas Jara Cimrman
ta lebka z Lesotha
Marie,2006-06-05 08:08:32
ty přední zuby mají sklon snad 45 stuňů. To je taky způsobeno tou mikrocefalií?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce