„To jsou přece ty císařovy nové šaty. To je ale nádhera!“ volali nadšeně lidé. Nikdo nechtěl dát znát, že je nevidí. Až najednou zvolalo jedno malé dítě: „Císař je nahý!“
Andersen krásně předvádí dětskou bezelstnou upřímnost, která umí odhalit nahotu falešného světa dospělých. Není to nic moc záhadného, prostě nějaký čas trvá, než se dítě naučí lhát a než se vplete do přediva sociálních vztahů, jenž mu nalinkují, co má říkat a co si má myslet.
V této souvislosti jsou poměrně zajímavé závěry nové studie publikované časopisem Child Development. Harris a Melissa Koenigovi z University of Chicago sepsali review o tom, jak se děti dozvídají a učí o věcech, na které si obecně nejde sáhnout, o vědě a o pánubohu. Oba jsou psychologové, navíc filozoficky orientovaní, takže samotný text není příliš stravitelný. Nicméně, dali si tu práci a sestavili přehled prací, v nichž se autoři dotazovali dětí, zda určitá věc existuje a jak moc si tím jsou jistí.
Ukázalo se, že pokud jde o věci z loviště vědy, jako kupříkladu choroboplodné zárodky, dotazované děti typicky odpovídali, že ano, ty existují a že jsou si tím velmi jisté. V případě pánaboha, víl a skřítků tohle uváděli méně často. Američtí komentátoři si s tím roztomile neví rady a říkají, že „nemají ucelený pohled na to, proč jsou si děti jistější vědeckými informacemi.“
Náboženští komentátoři zase jásají, že děti vnímají neviditelné objekty vědy a víry podobným způsobem, jako by to bylo nějak zvláštní, a pro jistotu prohlašují, že větší důvěra dětí v bakterie není žádné překvapení. Přitom jim možná ani nedochází, jak tím svoji víru staví do nelichotivého světla. Že by si dítě mělo snáz představit chřipkový virus než staříka na obláčku?
Pozorovaný jev je podle badatelů kultury velmi zajímavý a inspirativně vznáší mnohé otázky. Nabízená vysvětlení se motají kolem kulturního a socioekonomického kontextu, v jakém jsou dětem podávány informace. Podle některých komentářů rodiče podvědomě mluví o choroboplodných zárodcích nebo třeba vnitřních orgánech velmi věcným stylem a nepoužívají výroky typu „věřím v bakterie“.
Sečteno a podtrženo, ani to nevyznívá pro postavení náboženství v moderní společnosti příliš příznivě. Pak se přidali i ostatní, staří i mladí a volali: „nahý, nahý, císař je úplně nahý!“
Pramen: Child Development 77(3): 505-524.
Diskuze:
Výchova
Kirt,2006-06-06 15:29:42
Víra v cokoli je dána výchovou. Dítě - čistý to tvor - přijímá své první znalosti od autorit - rodičů. Dostane-li se novorozeně křesťanských rodičů na výchovu do islámského prostředí - v jakého boha asi bude věřit? Samozřejmě že v alláha...
Takže bude-li dítě věřit v boha nebo bakterie je na rodičích.
kontext
J. Zrzavy,2006-06-05 15:53:24
Obavam se, ze rozdil bude opravdu jen a pouze v semantickem a socialnim kontextu, v nemz se bakterie a Buh vyskytujou. Kdyby bylo tolik abakteristu, kolik je ateistu, tak by na bakterie taky deti neverily. Ta veta "verim v Boha" opravdu jasne implikuje, ze Buh neexistuje, prinejmensim pro male blbe dite (a velke blbe ateisty ... pratele, prominte). O realnou existenci bakterii a bohu tu vubec nejde - lide koneckoncu veri i v entity, ktere na rozdil od bohu opravdu prokazatelne neexistujou, treba v Pravdu ci v trvaly Mir ...
Zmatený článek
Max,2006-06-05 10:52:43
Pokud si autor představuje Boha, v jeho křesťanském, židovském či islámském pojetí, jako "staříka na obláčku", pak by raději neměl žádné články o Bohu psát.
Dokazuje tím jen svoji hlubokou neznalost, ba ignorantství, v oblasti náboženství. Samozřejmě, autor může být vynikající vědec - ale právě proto by se neměl vyjadřovat k něčemu, o čem nemá zjevně ani ponětí...
-
Zdeněk,2006-06-03 21:19:48
Průzkum byl proveden v USA, kde je asi 90% katolíků. Tím bylo snad řečeno dost. V případě Východu bych viděl příčinu (předjímané) preference Boha v nevzdělanosti obyvatelstva.
Jojo...bakterie sice nejsou vidět, ale existují
Věra,2006-05-29 22:12:41
Pokud si dítě někdy hrálo s lupou, (já třeba s dědovými brýlemi..), nebo má doma mikroskop, snáz uvěří, že existuje něco hmotného, ještě menšího.. Neboť zjistil, že s lupou vidí víc.
Ale viděl někdy někdo boha ?? Je to dosti abstraktní pojem, pro dítě asi těžko představitelný.. musí se k němu asi dopracovat přes "pohádky" o Ježíši,...
..Ježíšmarjá..to jsou ale kecy..
..kdyz jsem byl maly
Jara,2006-05-29 20:16:32
...to ja, kdyz jsem byl maly, tak jsem trochu veril na bubaka Mihulku....a dneska uz vim, ze jeden existuje....Vas Jara Cimrman
víra
nonsense,2006-05-30 09:16:26
To já, když jsem byl malý, jsem věří na spravedlnost.
Neptejte se čemu věřím dneska...
Kde sehnat ty plyšové bakterie a viry?
zub,2006-05-29 11:04:33
Vypadají fakt super. Odkud máte ten obrázek? Nevíte, kde se to dá sehnat? :-)
Bakterie sice nejsou vidět, ale existují
Petr Bouda,2006-05-29 09:00:24
A není to prostě a jednoduše tím, že bakterie sice dítě nevidí, ale ignorovat nemůže? Takovou salmonelu nebo žloutenku si dítě sakra uvědomí a nemusí její původce ani vidět. Zato exience nadpřirozených bytostí se neprojevuje jinak, než otravnou povinností navštěvovat nedělní školu. Čemu děti uvěří spíše? Bakteriím, o jejichž existenci se přesvědčují dnes a denně, třeba když je dospělí nutí, aby si po návštěvě WC myli ruce, nebo bohu, o kterém jim dospělí jenom vyprávějí a nikdy se neshodnou na tom, jaký je?
kdo to psal? ..jo Muhulka... tak už nic.
Tinny,2006-05-29 07:45:30
nějak se mi nezdá, že by se dítě nějak moc učilo lhát
a bylo od narození bezelstné. Výmluvy typu "já to nebyl" u rozlitého hrnku čaje, který ještě drží v ruce je tipicky dětský (a zvládnou to i lidoopové).
Jinak souhlas, že v TV reklamách (Dr. Suralová a spol.) ty chudáky bakterie v koupelnách a záchodových mísách velmi pronásledují... není to rasismus nebo genocida? :-))
-
Zdenek,2006-05-29 16:47:07
Asi je to jenom srovnání. Dítě nevytuneluje banku. Jeho prohřešky nejsou příliš závažné.
mě se zdá..
Tinny,2006-05-30 07:17:17
že SM zde naznačil premisu:
1. dítě nikdy nelže, vždy řekne co si myslí, tj. pravdu.
2. děti řekli, že bůh není.
3. z toho plyne, že pravda je, že bůh není... :-))
Pro pobavení, nebo vážně..?
Agnus,2006-05-29 01:26:27
myslím, že autor je až příliš zapleten do "přediva sociálních vztahů" :) už proto, že zcela nepochopil ani smysl studie, o které se tak nápaditě rozepsal. již první poznámka svědčí o mnohem širším pojetí problému a neomezování se na čistě subjektivní komentáře k ne/existenci boha. neměly by být podobné "vážně myšlené" články psány nezaujatě a bez předsudků?
Komerce
Xificurk,2006-05-28 22:28:08
Nevím jak děti, které se testu zúčastnily, ale minimálně děti u náš v republice přeci jen narazí ve světě okolo sebe mnohem častěji na zmínky o bakteriích, než o bohu. Stačí se chvilku dívat na televizi... první reklama a BUM - už jste někdo viděl reklamu, ve které by vystupoval bůh? Já teda ne. Zato reklamu, která upozorňuje na to jak tento čistič zatočí s choroboplodnými zárodky a podobnou havětí, je vidět v televizi každou chvilku.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce