Belgický robotik Jean-Louis Deneubourg se Svobodné university v Bruselu a jeho spolupracovníci z Belgie, Francie a Švýcarska vyvinuli robotnického švába.
Je velký jako krabička od sirek, pohybuje se na kolečkách a odporného brouka náhodnému člověčímu pozorovateli příliš nepřipomíná. Švábi jsou však zcela jiného názoru a berou robota „do party“. Nejen že ho mezi sebou strpí. Berou jej jako sobě rovného a jsou ochotní jej poslouchat.
Původně se švábi svého robotnického bratrance děsili, protože to mohl být nějaký lovec toužící dát si ke svačince švába. Tohle vědci hravě vyřešili tím, že vybavili Insbota – jméno vzniklo spojením anglického „insect“ čili „hmyz“ a čapkovského „robot“ – zásobníčkem z pachovými látkami, které kolem sebe šíří živí švábi. Signál tzv. feromonů stačil, aby švábi začali vnímat jako plnoprávného příslušníka vlastního druhu. Hranatá „karosérie“ a kolečka místo nohou na tom nemohly nic změnit.
Švábi milují přítmí nejrůznějších škvír. Robotický šváb pojmenovaný jako „Insbot“ je naprogramován tak, aby přeci jen trochu více tíhnul k pobytu na světle.
„Nesmí to ale se svou láskou ke světlu moc přehánět,“ říká Jean-Louis Deneubourg. „Kdyby je to táhlo na světlo příliš silně, tak by se začali se živými šváby míjet.“
Švábi mají vrozený pud následovat své druhy. Ten byl naprogramován i robotickým broukům. Když Deneubourg vypustil kvartet Insbotů mezi tucet živých švábů, začaly se dít věci. Živí švábi Insboty sledovali a nechali se jimi vytáhnou na světlo. Touha po tmě se ukázala jako slabší než družný duch švábů.
Program využívá toho, čemu se říká skupinová inteligence. Její podstatou je fakt, že se skupina živočichů chová jinak a dokáže „vymyslet“ úplně jiné věci než jednotliví členové zvířecího společenství. Projevy tohoto typu chování lze nalézt i u vyšších živočichů včetně savců, člověka nevyjímaje.
Deneubourg se zajímá přednostně o slepice a ovce. I když slepice nemá s ohledem na inteligenci tu nejlepší pověst, vědci si na nich cení to, že ve svém chování kombinuje „pudy hejna“ i samostatné rozhodování. Můžeme se jen těšit na to, až z Deneubourgovy laboratoře vypochoduje první hejno slepičích „henbotů“ či ovčích „sheepbotů“.
Pramen: ULB
Diskuze: