Ve dvou lokalitách Tanzanie byl objeven nový druh mangabeje, který dostal vědecké jméno Lophocebus kipunji. Od ostatních mangabejů se na první lišil „hřebínkem“ z chlupů na hlavě. Také jeho hlasové projevy jsou úplně jiné, než u jiných mangabejů.
Zatím vědci pracovali především s fotografiemi, videozáznamy a zvukovými nahrávkami. „Kipundžiho“ – jak přezdívají opici domorodci - nedostali do rukou.
Vzhledem k tomu, že domorodci tuto opici – stejně jako všechno ostatní, co se dá v zkonzumovat – intenzivně loví, bylo jen otázkou času, kdy si vědci nějaký ulovený exemplář koupí. Místo pečínky je ale čekala zevrubná morfologická měření a genetické testy.
Nakonec se dočkali. V pasti jednoho farmáře našli uhynulého kipundžiho a mohli se pustit do práce.
Genetické testy zařadily kipundžiho do blízkého příbuzenstva paviánů. Anatomicky však nemá s paviány mnoho společného a podobá se spíše mangabejům. Vědcům vedeným Timem Davenportem proto nezbylo, než vyčlenit pro kipundžiho nový taxonomický šuplík.
Výsledky zveřejnili on-line v časopisu Science i s novým jménem Rungwecebus kipunji. Slovo Rungwe je vzato z názvu pralesa rozkládajícího se na tanzanijské Jižní vysočině, kde kipundži žije.
Nově popsaný druh a rod si může brzy vysloužit přídomek „vyhubený“. Stavy kipundžijů se odhadují na tisíc kusů.
Populace je již rozdrobena na několik izolovaných skupin a obývá prales, který je akutně ohrožen těžbou a už dnes nese těžké známky devastace. Svou roli sehraje zcela jistě i intenzivní lov.
Samozřejmě, že se našli vědci, kteří se zařazením kipundžiho do nového rodu nesouhlasí. Jmenujme aspoň Colina Grovese z Australian National University v Canbeře. Ten má výhrady k interpretaci genetických dat. Ale to je celkem běžné. Ostatně pravěkého člověka Homo ergaster, kterého popsal před lety jako samostatný druh právě Groves ve spolupráci s českým antopologem Mazákem, také mnozí vědci striktně odmítají.
Jak říkal Jaroslav Hašek: „Co je mi do pravdy, když ji nemám já!“
Areál rozšíření opice, která byla nově pojmenována jako Rungwecebus kipunji.
Pramen:
Science
University of Alaska Fairbanks
Diskuze: