Virus H5N1 uskutečnil svůj legendární „přímý přeskok“ z drůbeže na člověka v roce 1997 v Hongkongu a zabil při té příležitosti šest lidí.
Tehdy vydržel v teplotě 37°C naživu dva dny. Testy s dnešními variantami viru odhalily, že virus získal na odolnosti a vydrží za stejných teplot až jeden týden.
Za pokojové teploty a dostatečné vlhkosti pro něj není týdenní přežívání nic neobvyklého. Zároveň stoupá schopnost virů přežívat ve vodě, což s sebou nese zvýšené riziko nákazy z vodních zdrojů kontaminovaných nakaženou drůbeží nebo volně žijícím ptactvem.
Výskyt kmenů odolných k vysokým teplotám byl zaznamenán ve Vietnamu, Indonésii a Číně už v roce 2004. Zatím není jasné, zda se do dalších částí světa (a tudíž i k nám) rozšířily právě tyto odolné kmeny.
Přenos kachnami a dalším vodním ptactvem nedává epidemiologům spát. Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že je třeba změnit poměry v jihovýchodní Asii, kde je vodní drůbež základním zdrojem živočišných bílkovin.
Hybridní virus ptačí chřipky H5N1 se snadno přenáší mezi morčaty
Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2013)
Za článek v Science 6 let „natvrdo“
Autor: Jaroslav Petr (27.04.2012)
Slibná DNA vakcína proti ptačí chřipce
Autor: Anna Marcinková (06.10.2008)
Zima chřipce svědčí
Autor: Jaroslav Petr (02.11.2007)
Co odpoví chřipkový virus, až se ho zima zeptá?
Autor: Josef Pazdera (22.09.2007)
Diskuze:
Co kdybyste pane profesore Petře přestal děsit lid
Stanislav,2006-05-06 16:40:15
Co kdybyste pane profesore Petře přestal děsit lidi a smířil se s realitou, že naštěstí Vámi předpovídaná epidemie ne a ne vypuknout. Je zajímavé kolik spekulací, odborníků a týmů se věnuje ptačí chřipce a přitom zde máme pandemii, která skutečně decimuje lidstvo, víc jak 50 milionů osob nakažených AIDS a denně na světě díly této infekci umírá víc jak 15 tisíc osob !!
chytry Australan
Petra,2006-05-03 12:00:00
Nemel by nekdo z pohodli Australie navrhovat reseni, ktere alespon trochu odpovida dispozicim asijskych chudych obyvatel? Eliminovat jednu tridu zivocichu z jidelnicku kvuli jedne chorobe je hloupost. Az se v Asii rozsiri praseci mor, cervinka nebo slintavka a kulhavka, pripadne nejaka nova viroza, na kterou stavajici metody nebudou stacit, budou jim doporucovat vyradit z jidelnicku savce? Pak prijde na radu hmyz a ryby a Cinani se budou chodit past? Prijde mi to stejne hloupe tlachani do vetru jako obyvatelum africkych slumu rikat, ze se maji kazdy den sprchovat a pit pouze balenou vodu...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce