Američanka Wendy Reedová z University státu Severní Dakota, se více než devět sezón věnovala se svými spolupracovníky studiu malých horských zpěvných ptáků strnadů. Jde o ptáky, kteří se v severní Americe vyskytují v hojném počtu.
Její pokus spočíval v tom, že samcům těchto ptáků injekčně vpravovala testosteron. Cílem bylo zjistit, jaký vliv vyšší hladina tohoto hormonu bude na ptáky mít. Ukázalo se, že vyšší hladina testosteronu vedla k tomu, že ptáci se dožívali nižšího věku. Zato byli úspěšnější v produkci potomstva. Více potomků měli i se samicemi, které se pářily i s jinými samci. Je zajímavé, že testosteronem ošetření samci se v reprodukčním procesu více prosadili. Celkově měli ve srovnání s neošetřenými samci více potomků. To ale vede k otázce – proč v přírodě nedochází samovolně k selekci na vyšší hladinu testosteronu? Vysvětlením jsou další poznatky z pozorování Reedové, a sice že tito samci produkují více potomků, ale ti jsou menší. A menší potomci mají zase menší vyhlídky na přežití ve volné přírodě.
Z výsledků pokusu stojí ještě za zmínku, že starší, zkušenější samice dávaly přednost páření se staršími samci. Toto počínání bylo spojeno také s vyšší reprodukční úspěšností.
Pokud ale byli testosteronem ošetřeni mladí samci, zvýšilo to jejich atraktivnost u starších samic a ty se s nimi ochotněji pářily. Výsledek těchto spojení mladých „nadopovaných“ samců byl ale z pohledu reprodukce žalostný.
Autoři studie výsledky tak komentují, že ačkoli testosteron zvyšuje samcům reprodukční výkonnost (vztaženo k době přežití a počtu potomků), prokázaný efekt na přežitelnost potomstva (hmotnost potomků), včetně výsledků vzešlých z páření se staršími samicemi, jsou těmi faktory, které brání tomu, aby se selekční tlak na vyšší hladinu testosteronu v přírodě prosadil.
Pramen: W.L. Reed, M.C. Clark, P.G. Parker, S.A. Raouf, N. Arguedas, D.S. Monk, E. Snajdr, V. Nolan, Jr., and E.D. Ketterson. "Physiological effects on demography: A long-term experimental study of testosterone"s effects on fitness," The American Naturalist 167:5.
Komentář osla
Pokud by tento fenomén zjištěný u ptáků (že vyšší hladina testosteronu snižuje šanci potomstva na přežitelnost) platil obecně, potom módní snaha mužů být sexuálním přeborníkem za cenu polykání prášků s účinkem testosteronu je více než na pováženou.
Sexualita v řeckém náboženství
Autor: Zdeněk Kratochvíl (02.11.2019)
Sublimace erotiky podle Platóna, alias filosofie
Autor: Zdeněk Kratochvíl (11.10.2019)
Kdo má hodně testosteronu, kupuje extravagantní šunty
Autor: Josef Pazdera (06.07.2018)
Čím menší varlata, tím ochotněji se otec zapojí do výchovy
Autor: Stanislav Mihulka (10.09.2013)
Viagra pro ženy se bude vtírat do nosu
Autor: Josef Pazdera (02.11.2012)
Diskuze:
Účel studie ?
Dawe,2006-04-18 18:52:44
Účel této studie velice pochybný, nehledě na to, že testosteron a jeho analoga patří u lidí k nejvíce prozkoumaným. Uměle navozená, nadměrná hladina testosteronu přeci z nikoho "sexuálního přeborníka" nedělá - nemá totiž na organismus žádný vliv a navíc, během několika měsíců dojde k naprosté adaptaci .. účel má pouze substituce, při zjištění abnormálně nízkých hladin.
Specifická situace vzniká při zatížení organismu tréninkem kulturistického typu tj. přesně určená zátěž v sériích, rozvržení tréninku, dostatečná strava a odpočinek. Zde se opravdu pod vlivem ex. podaného testosteronu projevuje vysoká sexualita i agresivita, která je, ale spíše druhotně způsobena vysokým tonusem svalstva .. opět i zde, dojde po několika měsících k adaptaci a ztrátě účinku na buněčné úrovni, i přes podávání vysokých dávek.
Na závěr: muži s chromozomem typu XYY údajně disponují trvale extrémní sexualitou, schopností se prosadit i vrozeně vysokou fyzickou výkonností - přestože, jejich hladina testosteronu vykazuje naprosto normální hodnoty.
Zajímalo by mě...
Al,2006-04-14 11:59:37
Zajímalo by mě, jaké vlivy způsobují, že testosteronem "dopovaní" samci mají menší potomky...
Jsou za tím epigenetické změny nebo něco jiného???
Jinak lze výsledek stručně shrnout jako: testosteron má pozitivní vliv na kvantitu potomků, ale negativní vliv na kvalitu potomků. Znovu se ale vtírá otázka "Co za tím je?".
nevím
Josef (paz),2006-04-14 12:29:10
Ano, zjištění, že hladina pohlavního hormonu samců snižuje přežitelnost (fitness) potomstva je neočekávaný a na stávajících znalostech těžko vysvětlitelný výsledek. Nabízí se vámi nadhozená možnost - prostřednictvím epigenetických dějů (metylace genů prostřednictvím té části genomu přenášeného spermiemi). Možná hraje úlohu také fakt, že hormonálně nadopovaní mladí samci se sice pářili se staršími samičkami, ale z těchto svazků byl počet potomků malý. Tedy většinu potomstva hormonálně stimulovaných samců bylo potomstvo od mladých samiček - a to by mohlo způsobit snížení fitness u této populace. Studie pouze popisuje zjištěná fakta. Jakým mechanismem k pozorovaným jevům dochází asi zatím nikdo nedokáže vysvětlit. Z pohledu chovatelů hospodářských zvířat ale tento pokus je určitým varováním - pokud totiž tento mechanismus je obecným jevem, pak volba hormonální stimulace plemeníků by byla pouze chvilkovým efektem, který by se chovateli vymstil hned v následné generaci jeho chovu.
Možná se nyní statistici podívají zda něco obdobného se nepozoruje u lidí, protože hormonální léčba testosteronem je dnes téměř módní záležitostí.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce