Nová pozorování byla získána nedávno modernizovaným radioteleskopem MERLIN (Multi-Element Radio Linked Interferometer Network). JBO (Jodrell Bank Observatory) patří Katedře fyziky a astronomie University v Manchesteru (University of Manchester, Velká Británie).
Tým studoval oblast v naší Galaxie nazvanou W3(OH), kde hvězdy vznikají gravitačním hroucením prachoplynného oblaku. Pozorování odhalila velmi dlouhá vlákna plynů (filamenty), která fungují jako „maser“ (maser pracuje v mikrovlnné oblasti podobně jako laser v oboru optickém).
MASER - Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation, LASER – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. První maser byl zkonstruován na Kolumbijské univerzitě v roce 1953, v roce 1958 se ukázalo, že podobné zařízení je možné i pro světlo (C. Townes a A. L. Schawlowem). První laser zkonstruoval v roce 1960 T. H. Maiman.
Filamenty maserového plynu se formují v obří přemostění mezi maserovými „skvrnami“ v oblasti W3(OH), které byly pozorovány již dříve. Největší z těchto maserových vláken je dlouhé 463,5 miliardy km. Pozorování ukazují, že celý plynný oblak může být rotačním diskem kolem centrální hvězdy. Podobným způsobem se v akrečním disku kolem mladých hvězd formují planety. Maserová vlákna se vyskytují v oblasti, kde se setkávají rozsáhlá oblaka plynů při vzájemných srážkách.
"Náš objev je velmi zajímavý, protože to přinese námitky k dlouho přijímaným názorům na výzkum astronomických maserů. Do doby, než jsme našli tyto filamenty, jsme si mysleli, že masery jsou něco jako bodové objekty nebo velmi malé jasné aktivní body obklopené zářícím kruhem slabé emise," řekla Dr. Lisa Harvey-Smithová, hlavní vědecká pracovnice výzkumu. Výsledky byly presentovány v úterý 4. dubna na Mezinárodní astronomické konferenci Královské astronomické společnosti (NAM - National Astronomy Meeting, RAS - Royal Astronomical Society of Canada).
Konference se konala od 3. do 7. dubna 2006 pod záštitou Oddělení fyziky a astronomie na Universitě v Leicesteru (University of Leicester ).
Dr. Harvey-Smithová řekla: "Je zde stále ještě mnoho nezodpovězených otázek o zrodu hmotných hvězd, protože formující se centra jsou zahalena prachem. Uniknout může jen radiové záření a zdokonalený MERLIN nám nyní dává poprvé příležitost nahlédnout hluboko do oblasti, kde hvězdy vznikají a pozorovat, co se tam děje.“
Různé způsoby vzájemných interakcí mezi molekulami v oblasti, kde vznikají hvězdy, vedou k různým emisím na mnoha vlnových délkách. Budoucí pozorování maserů v dalších frekvencích by měla dokončit komplexní skládačku a odhalit dosavadní tajemství.
Dr. Harvey-Smithová uvedla: "Ačkoliv je vzrušující objevit mrak alkoholu o průměru téměř 500 miliard km, bohužel metylalkohol na rozdíl od jeho chemicky blízkého etylalkoholu, není vhodný pro konzumaci lidmi!"
Zdroj: Spaceflight Now
Pochází temná hmota z Temného Velkého třesku?
Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2024)
Mléčná dráha a celá nadkupa Laniakea je součástí Shapleyho koncentrace
Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2024)
Jsou černé díry ve skutečnosti zamrzlé hvězdy?
Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2024)
Pulzarové detektory by mohly objevit neviditelné objekty v Mléčné dráze
Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2024)
Webbův dalekohled narazil na záhadu: Tři „rubíny“ v raném vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2024)
Diskuze:
..to nic neni...
Jara,2006-04-12 16:46:01
...co jsou proti tomu mraky etylalkoholu v ceskych hospodach....Vas Jara Cimrman
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce