Není to tak dávno, co jsme vás na Oslu informovali o zařízení BLEEX, které vyvíjí americká armáda pro transport těžkých nákladů v nepřístupném terénu. Šlo o robotický systém, který dokonale kopíruje pohyb nohou osoby, která si jej na sebe upevní. Kostra tohoto systému skýtá oporu pro batoh s těžkým nákladem. Vy jdete a BLEEX vám „jde v patách“ i s batohem.
Nyní tu je další novinka, která má sloužit americkým vojákům – čtyřnohý robot. V projektu je veden pod jménem Sherpa. Známější je ale pod přezdívkou „velký pes“ (BigDog). Toto brunící monstrum je víc než jen nástroj nebo známá vozítka napodobující domácí miláčky. Jde o robota, který má nohy a vyjde i tam, kam se žádné kolové či pásové vozítko nedostane. Je určen k přenášení vojákovy bagáže.
Tento „velký pes“, kterého žádná palba nevystraší, je z dílny firmy Boston Dynamics, projekt financovala americká armáda. Již první prototyp má překvapivě velkou stabilitu, což ostatně můžete posoudit na připojeném videu, na kterém se jej jeho tvůrci snaží povalit kopanci,...
Řídící systém robota zatím není autonomní a robota musí řídit operátor. Již nyní se ale sám dokáže částečně orientovat v prostoru a vypořádává se s nástrahami neznámého terénu.
Končetiny robota jsou zakončeny kopytům podobným útvarům, které mu umožňují se v terénu pohybovat rychlostí přibližně 5 km za hodinu. Zařízení zdolá stoupání 45 stupňů a může přenášet 55 kg zátěže i v tom nejtěžším kamenitém terénu.
“Tohle je ale teprve štěně“, říkají o něm autoři. Nová verze bude připravena letos v létě, bude dvakrát rychlejší a unese dvojnásobek.
Tělo robota je tvořeno kovovým rámem, který nese jednoválcový benzinový motor, ten pohání hydraulický systém. Orientaci robota zajišťuje počítač, jehož součástí je gyroskop na principu optických vláken a soustava čidel měřících zrychlení v jednotlivých směrech (akcelerometry). „Mozek“ psa je tak informován o okamžitém pohybu a podle toho pak nastavuje postavení jednotlivých končetin. Každá ze čtyř končetin z lehké slitiny má tři klouby. Jejich postavení počítač koriguje pomocí hydrauliky 500krát za sekundu. Klouby jsou navíc opatřeny senzory, které měří zatížení. Počítač porovnává tato naměřená data s informacemi poskytovanými orientační jednotkou, která sleduje vytyčený směr, kterým se má robot ubírat. Počítač pak určuje, kam se ta která končetina posune a také do jaké polohy a výšky se ta která packa nastaví.
Oči tomuto zařízení nahrazuje stereo kamera a laserový skener. Ty vyhodnocují schůdnost směru, kterým mu bylo určeno se pohybovat. I když tato jednotka zatím neumožňuje navigaci (například ze satelitu), příští větší bráška bude umět číst terén a operativně se rozhodovat při obcházení překážek.
Budoucí verze těchto robotů mají být schopny inteligentních rozhodnutí týkajících se jejich misí, a to bez řízení člověkem. Taková verze „velkého psa“ se očekává do osmi let. Tito roboti by již měli provádět bojové akce samostatně.
Zde je ke stažení video (WMV formát) ukazující neuvěřitelné schopnosti robota v akci.
Komentář osla
Nic nového pod sluncem. Čtyřnohé nosiče bagáže používaly snad všechny armády světa. Málo se mluví například o tom, že nejedna bitva druhé světové války byla v Evropě vyhrána díky nám - oslům. Dokážeme totiž přenášet náklad i v tak neschůdném horském terénu, kde koně jsou pro svojí neohrabanost nepoužitelní neboť padají do propastí. Naše stabilita i s nákladem je neuvěřitelná, a tak oslí karavany snadno procházely bez povšimnutí nepříteli doslova „pod nosem“. Abychom se neprozradili hýkáním, měli jsme často vyoperované hlasivky. Podle shlédnutého videa jsem zvědav kolik toho ujde ta vaše ječící robotická mula, až jí vyoperujete hlasivky...
Vylepšený čínský humanoid GR-2 je silnější a šikovnější
Autor: Stanislav Mihulka (02.10.2024)
Americká armáda testuje robotické psy s puškou proti dronům
Autor: Stanislav Mihulka (20.08.2024)
Plně autonomní továrna Xiaomi vyrobí přes 10 milionů telefonů ročně
Autor: Stanislav Mihulka (10.07.2024)
Malé děti věří více robotům než lidem z masa a kostí
Autor: Stanislav Mihulka (01.06.2024)
Kyberútok, jaký tu ještě nebyl: Červ, který využívá generativní inteligenci
Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2024)
Diskuze: