Obřízka mužů snižuje u žen riziko, že se nakazí virem HIV  
Ženy mají z obřízky mužů také jiný prospěch než jen častější dosažení orgasmu. Milování s obřezaným mužem je pro ženu méně rizikové a to jak co do přenosu viru HIV, tak z hlediska onemocnění způsobovaných bičíkovcem (trichomonáza), nebo některými bakteriemi.

Obřízka a muži

Zvětšit obrázek
Tradice obřízky pochází z Bible, konkrétně ze Starého zákona a obřezání Ježíše patřilo k oblíbeným malířským motivům.Obřízka ale není neznámá ani arabským národům, které odvozují svůj původ od biblického Abraháma. Právě Abrahámovi bylo nařízení o obřízce předáno při smlouvě mezi ním a Bohem. Abrahám ji měl absolvovat v 90 letech. Obřízka byla pro muže viditelným znamením smlouvy s Bohem a důkazem pro příslušnost k víře. Křesťané ale obřízku už nepraktikují.

Cirkumcize, jak se obřezání mužů také říká, je starého data, a jeho kořeny sahají až do doby před Kristem. Statistiky z nedávné doby  naznačovaly, že u neobřezaných mužů je větší výskyt infikovaných virem HIV, ale  důkaz, že za to může ochranný efekt obřízky, stále chyběl. Zvrat v pohledu na příznivý efekt tohoto zákroku přinesly až pokusy  Američanů, kterým se zhruba před dvěma roky podařilo prokázat, že vnitřní mukózní, hlenem potažená tkáň předkožky je k průniku HIV infekce náchylnější, než jiné tkáně penisu, včetně tak jemné tkáně, která tvoří výstelku močové trubice. Je to dáno tím, že vnitřní strana předkožky má ve srovnání s ostatními tkáněmi penisu, větší hustotu buněk bílých krvinek – konkrétně lymfocytů označovaných jako T buňky s antigenem CD4. V předkožce je také zvlášť velké zastoupení makrofágů a langerhansových buněk. Pro jmenované typy buněk je charakteristické to, že jsou opatřeny receptory které jsou viru HIV zvlášť sympatické. Slouží mu totiž jako jakási „madla“ kterých se virus při svém útoku na nitro buňky přidržuje. Buňky s „držadly“ jsou  k infekci virem HIV obzvlášť vnímavé a odstranění předkožky tedy do značné míry „zavře“ do široka otevřenou vstupní bránu infekce. Za důkaz, že tomu tak je vděčíme vědcům z Presbyteriánského zdravotního centra v americkém St. Luke.
Poznatky tohoto týmu byly sice průlomové co do názoru na obřízku, ale týkaly se prakticky jen mužské části populace. O ženy se tento tým nezajímal.

 

Zvětšit obrázek
Obřízka se provádí nejčastěji u novorozenců ještě před tím, než jsou z  porodnice propuštěni  domů. Dnes se často provádí nekrvavou cestou za pomoci umělohmotného kroužku, který se vsune pod předkožku a kolem něj se následně utáhne ligatůra. Omezení přítoku krve do předkožky způsobí odumření tkáně, která zhruba za týden sama odpadne.


Obřízka a ženy

Nové poznatky, které byly zveřejněny před několika dny dokládají, že obřízka mužů nejen, že chrání muže, ale že je „vstřícná“ i  k ženám. Vstřícností přitom nemáme na myli to, že muži s obřízkou  ztrácejí do určité míry dráždivost nervových zakončení na svém žaludu a že jim to prodlužuje  akt soulože. Obřízku lze v tomto směru považovat také za žádoucí eliminaci nespravedlnosti matky přírody k ženám,  protože většina mužů dosahuje orgasmu podstatně dříve než ženy, ale poznatek který máme na mysli souvisí s přenosem infekce. A to dokonce s několika druhy infekce, včetně té nejhorší nevyléčitelné, způsobované virem HIV. 

Zvětšit obrázek
Odřezávání několika gramů nepotřebné kůže není typické jen pro Izraelity. Z malby na stěně pohřební komory v Sakkáře vyplývá, že se obřízka prováděla již v době šesté dynastie egyptských vládců. Tedy v době okolo 2300 let před Kristem.


Také v tomto případě jde o interpretaci statistických záznamů.  Vědci sledovali jak se vyvíjel zdravotní stav  více než tří set párů, kde partnerka byla HIV negativní a partner HIV pozitivní. Dlouhodobé sledování takových dvojic poskytlo podle vědců pádné argumenty k tomu, že mohou tvrdit, že obřízka mužů snižuje riziko infekce také u ženy.
Nejdůležitějším  poznatkem zřejmě je to, že obřezání  muži, kteří v sobě mají virus HIV (jsou nemocní AIDS),  nepřenášejí  svojí chorobu na partnerku tak často, jako stejně postižení muži, kteří obřízku nemají.

 


Pouhý tento poznatek by sám o sobě byl významným zjištěním, nicméně statistiky vydávají i další svědectví. Riziko žen s nechráněným pohlavním stykem, že se nakazí trichomonázu a nebo bakteriální vaginální infekcí, je při styku s obřezaným mužem, také nižší. Jedná se pravděpodobně o první studii, která dává do souvislosti obřízku mužů a zdravotní stav žen.


 

Ronald Gray, profesor university Johna Hopkinse: „Každou minutu umírá na AIDS pět lidí. Naše zjištění podporují myšlenku, že bychom možná měli znovu docenit význam obřízky jako efektivního preventivního prostředku proti šíření infekcí.“


Obřízka se z pohledu nových poznatků jeví jako mocný nástroj, protože podle všeho snižuje o 30% pravděpodobnost, že  partnerka bude infikována  virem způsobujícím AIDS. Vyplývá to z pokusu při kterém výzkumníci  sledovali  299 žen, které HIV „chytly“ od svých neobřezaných mužů, žen obřezaných mužů se nakazilo jen  44. Podobné snížení rizika, jako v případě AIDS, vyplynulo i pro další dva druhy infekcí.
Ochranný efekt obřízky se neprojevil v případě dalších běžných pohlavních chorob jako byly infekce papilomaviry, syfilis, kapavka a chlamydie.

 

Obřezání je běžné v severní Americe a mezi Židy a Muslimy. Není časté ve východní a  jižní Africe, Evropě a v Asii. Ze zdravotních záznamů vedených ve Velké Británii vyplývá, že ve staré dobré Anglii se ročně provádí okolo 21 000 obřezání. Obřezává se zde asi 4% chlapců. Ve švédku je obřezaných asi 2% chlapců.  Páry, jejichž sledování dalo vznik této studii ale náležely k lidem Rakai.  Jejich populace čítá přibližně 12 000 jedinců a její příslušníci žijí  ve stejnojmenné oblasti na jihu Ugandy.


Nové poznatky vznikly díky tomu, že v Ugandě Světová zdravotnická organizace provádí monitoring  šíření HIV. Jednak se provádí  pohovor s každým účastníkem zahrnutým do sledování, přičemž se každoročně podrobují zdravotní prohlídce při níž se odebírají vzorky krve. Výzkum dál pokračuje a tak bude docházet ke zpřesňování  závěrů. Ikdyž se jedná o předběžné výsledky, statistika prakticky potvrzuje to, co se mezi Afričany šušká už dávno -  že v oblastech, kde se obřízka hojně provádí, je  nemocných s AIDS méně.

Pochopitelně, že sledování v Ugandě  potvrdilo i to o čem jsme referovali v první části našeho článku a co poprvé vešlo ve známost po vyhodnocení klinických záznamů ze severní Afriky - že obřízka má do jisté míry ochranný efekt na muže. Tedy ono zmíněné snížení rizika u těch mužů, kteří jsou HIV negativní a kteří měli nechráněný styk s HIV pozitivní ženou.

 


Autoři studie ještě hodlají vyčkat jak dopadnou výsledky ze dvou dalších právě probíhajících sledování, a pak teprve hodlají zveřejnit svoje doporučení pro muže i ženy. Nám mužům zřejmě  budou klást na srdce,  abychom se nechali obřezat, nebo abychom se alespoň k rituálu obřízky vrátili u svých mužských potomků.  Dosavadní  výsledky jsou podle Graye ale natolik přesvědčivé, že jestli se potvrdí, bude to znamenat, že obyčejné obřezání by mělo zabránit vzniku nemoci AIDS u  každého patnáctého až šedesátého muže!

 

Pokud vyjdeme z odhadu expertů Světové zdravotnické organizace, potom je na zemi více než 40 milionů nakažených HIV. Polovina z nich jsou logicky muži. Vezmeme-li  v úvahu výsledky Grayova týmu, potom by pouhá obřízka darovala život více než třem stům tisícům osobám. A to je pesimistický pohled.  Z pohledu optimisty by obřízka zachránila život dokonce více než jednomu a čtvrt milionu lidí.

Nádavkem by  mělo dojít také k poklesu šíření dalších pohlavních chorob, jako například u zmíněné trichomonázy. A to vše bez jakýchkoli nároků na přístroje, léky a kvalifikované odborníky.
Z pohledu poznání na úrovni 21. století se tak myšlenka návratu ke „smlouvě uzavírané s Bohem“, ve  smyslu viditelného znamení cirkumcize, nejeví ani trochu nesmyslná.

Pramen: Johns Hopkins Medical Institutions



Datum: 17.02.2006
Tisk článku


Diskuze:

Nespěchejte s obřízkou!

R.,2008-05-20 09:06:59

Sám jsem obřízku prodělal před pár měsíci. Myslím, že obřízka je velmi dobrá pro kluky, kteří trpí předčasnou ejakulací. Já jsem bohužel opačný případ, už před zákrokem jsem se na každé číslo nadřel jako vůl. Teď to nestojí za nic. Obřízka totiž sníží citlivost penisu o 90%. Můžu klidně bušit půl hodiny a nic, musím se maximálně soustředit, abych vůbec dospěl do finále. Podobné je to s felací. Nezapomeňte, že při obřízce přijdete o uzdičku. Tedy opět, prožitek při kouření doslova žalostný. Zvláštní je, že onanie funguje celkem slušně, je to sice trochu jiné, ale jde to. Obřízku jsem musel podstoupit ze zdravotních důvodů. Sám bych do toho nešel, po současných zkušenostech už vůbec ne.

Odpovědět

obřízka

Karel,2007-10-02 14:20:59

Myslím si, že obřezán by měl být každý moderní muž. Sám jsem obřezán a znám tedy důvěrně výhody obřízky. V poslední době se i holím a to také vřele doporučuji. Zcela zmizí pocení a pach spocených clupů.

Odpovědět

tak to snad ne...

xyz,2006-10-18 11:52:33

Za prve - 'presbytarianske zdravotni centrum' je evidentne spise nebozenska organizace, tj. v oblasti obrizky vylozene zaujata a tudiz by se vzhledem na konflikt zajmu nemel tento vyzkum brat vazne.
Za druhe - doporucovat vehementne obrizku jakozto ochranu proti HIV a nezminit se o prezervativu je proste DEMAGOGIE. To jen potvrzuje ze clanek je vylozene tendecni.
Jinak i kdyby to v te Africe s 50% nakezene populace smysl melo, automaticky tyto zavery prenaset na nasi spolecnost je nesmysl. Zde hraje mnohem vetsi ulohu osveta a prevence. Jinak kdyby nekdo argumentoval tim ze i male zvyseni ochrany je dobra vec, tak at si ho rovnou urizne celyho. To uz je lepsi si proste navlic ty kondomy dva.. A priori nabozensky motivovane mrzaceni proste za prevenci proti HIV nelze v civilizovanem svete povazovat. To uz bysme si opravdu mohli rovnou nechat preventivne vytrhat zuby, vyoperovat slepe strevo a zlucnik a buhvi o jeste..

Odpovědět

kritika

poro,2006-02-28 19:26:32

1. negativa
A co negativa obriezky? Jedno je spomenute: "muži s obřízkou ztrácejí do určité míry dráždivost nervových zakončení na svém žaludu".
2. miziva ucinnost
Netreba zabudat, ze muzovi co ma sex z nenakazenou zenou taketo znizenie pravdepodobnosti prenosu nakazu vobec nepomoze, a preto cele to "riesenie" mi pripada ako nahradit zakaz jazdit pod vplyvom alkoholu prikazom namontovania vacsich naraznikov (pre tych co sadaju za volant pod vplyvom). Nehovoriac o nizkej ucinnosti, co je z takej ochrany, ak je stale velmi velke riziko prenosu?
3. interpretacia dat
Naviac sa pytam ze ako sa maju spravne interpretovat namerane data (za predpokladu, ze metodologicky boli ziskane spravne a su doveryhodne)? Ved to mozno interpretovat aj tak, ze v kulturach z obriezkou je vzity iny pohlad na sex, a ludia su tam viacej zdrzanlivy. Chyba mi aj vyjadrenie kritiky k danej studii, ak taka existuje. Zaujimave je aj to, ze vysledky boli publikovane "predcasne", ako sa pise: "Výzkum dál pokračuje a tak bude docházet ke zpřesňování závěrů. Ikdyž se jedná o předběžné výsledky, statistika prakticky potvrzuje to, co se mezi Afričany šušká už dávno - že v oblastech, kde se obřízka hojně provádí, je nemocných s AIDS méně."

Odpovědět

Bral bych to spíš

J. Šimůnek,2006-02-19 00:29:40

jako výzkum, který měl předem zadáno, k čemu se má dospět. A k tomuhle výsledku se přizpůsobila metodika.

Odpovědět

...radikalni reseni...

Jara,2006-02-17 16:30:35

...co to takhle ufiknout cely, hned u samyho pytlika?...to by AIDS mohlo zmizet uplne potom.....Vas Jara Cimrman,

Odpovědět

laikovi

taky laik,2006-02-17 12:21:28

Tak černě, že tento výzkum nemá smysl bych to neviděl. Je sice pravda, že negramotu, který nemá ani na preservativ těžko přesvědčíte aby se vzdal sexu. Oni ti mladí riskují i jinde, nejen v Africe. A tak pokud si to rodiče uvědomí a začnou s obřízkou, část svých dětí a vnoučat přece jen zachrání. A vo tom to je...

Odpovědět

Vedatori

laik,2006-02-17 08:36:27

"Vědci sledovali jak se vyvíjel zdravotní stav více než tří set párů, kde partnerka byla HIV negativní a partner HIV pozitivní.", tedy mam to chapat tak, ze tyto pary provozovaly nechraneny styk ?, to by spise melo i s radoby vedatory spadat do oblasti trestniho prava. Urcite velmi prukazna studie.
Zavery studie jsou taky hodne optimisticke, pokud existuje skupina lidi kteri maji problem s pochopenim pojmu "bezpecny sex", jak je primet k tomu, aby provadeli obrizku.

Odpovědět


Pokus o laickou odpověď

Honza,2006-02-17 10:55:54

a) Proto to patrně dělali v Ugandě, kde je trestní právo jiné (při tamní míře výskytu AIDS by museli zavřít půlku populace) a asi by beztak těžko dosáhlo na domorodé kmeny.
b) Osvětou ne, ale náboženstvím ano.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz