Nedávno se sdělovacími prostředky mihla údajná nejmenší ryba a zároveň i nejmenší obratlovec naší planety. Tým vedený Ralfem Britzem z londýnského Natural History Museum představil na stránkách Proceedings of the Royal Society titěrného obyvatele rašelinových jezírek ze Sumatry. Samička kaprovité ryby Paedocypris progenetica dorůstá v dospělosti délky 7,9 milimetru. Samečci jsou o kousek větší.
Měří od 8 milimetrů, ale obzvláště velké kusy mohou dorůst délky až 9,6 milimetru. Je to rybka v mnoha směrech pozoruhodná. Nemá například plně vyvinutou lebku a značnou část mozku tedy nemá chráněnu kostěnou schránkou. Samečci mají zvláštní „pánevní“ ploutev, kterou snad používají k přidržování samičky při tření.
… byl prezentován jako nejmenší obratlovec na Zemi.
Nároky na objev nejmenšího obratlovce ale uplatnil i ichtyolog Ted Pietsch z University of Washington, který se zabývá hlubinnými rybami, především pak mořskými ďasy. Ten už v září loňského roku publikoval v Ichtyological Research stať o svých oblíbených rybách a přitom popsal ďasa Photocorynus spiniceps, jehož zhruba 4,5 centimetru dlouhá samice nese na zádech přirostlého „parazitického“ samečka dlouhého 6,2 až 7,4 milimetru.
Námluvy ďasů by byly v hlubokomořských pustinách dosti komplikované, a tak si samice nosí své partnery jednoduše s sebou. Protože je sameček napevno přirostlý k tělu samice a dostává od ní vše, co potřebuje k životu, mohl zredukovat své tělo na nezbytné minimum.
Rekordmanem je v tomto směru právě samec ďasa Photocorynus spiniceps. Je to zatím nejmenší dospělec, jakého věda mezi obratlovci odhalila.
Pramen: Proceedings of the Royal Society, Ichtyological Research
Diskuze: