Obecně uznávaný názor je, že látky s mutagenními účinky způsobují mutace a že některé z těchto mutací vedou ke vzniku nádorů. Vznik nádoru je tedy dáván do souvislosti s oněmi zmíněnými mutacemi. Jinak řečeno - s poruchami na chromozómech, a ještě jinak řečeno - s chybami v posloupnosti stavebních kamenů tvořících náš genetický základ (neboli molekulu DNA).
Nyní se zdá, že okamžik vzniku nádoru budeme muset posunout poněkud jinam. Začátek vzniku rakoviny zřejmě nebudeme posuzovat podle poruch v genech probíhajících na úrovni změn v pořadí nukleotidů. Začátek vzniku rakoviny se na základě nových poznatků posunul před tyto „viditelné“ změny.
Ještě předtím, než se naše „staré známé mutace“ objeví, dochází u postižených buněk ke změnám epigenetickým.
Buňky, které jsou postiženy epigenetickými změnami vypadají v mikroskopu zcela normálně. Když se na ně ale podíváme jinými technikami, lze na jejich DNA odhalit jemné změny. Pod slovem jemné si musíme představit jiné změny, než ty které vyplývají z posloupnosti základních stavebních kamenů vlákna DNA. O jaké změny se jedná a jak vznikají jsme na Oslovi psali v článku „Epigenetika je o tom co jíme, jak se chováme a jak se máme rádi“. Většinou jde o připojení metylových skupin na konkrétní místa genů (jakési „ztluštění“ vlákna DNA, které znemožňuje správné čtení kódu).
Co je na tom všem tak zajímavé? Jsou to vyhlídky. Sledování těchto nepatrných úprav vlákna DNA by mělo lékařům pomáhat zahájit preventivní léčbu nádorů ještě před tím, než k mutacím dojde a než se rakovina projeví svými hmatatelnějšími projevy. Bude se zde jednat o stejný posun jako když nám kardiolog předepisuje látky na snížení zlého cholesterolu, a dělá to ještě před tím, než u nás k infarktu myokardu dojde.
Epigenetické změny, které podle autorů za vznikem nádorů stojí, nejsou tedy změny jež mění v genech sestavu „slov danou písmeny genetické abecedy“, ale jsou to změny, které mění fungování genů jiným způsobem. Dosud jsme za začátek vzniku rakoviny považovali změny „humpolácké“, tedy změny v sekvenci DNA. Ukazuje se, že tyhle změny jsou až druhotné a že mnohem jemnější úpravy DNA stojí za širokou škálou projevů lidských nemocí, nejen u vzniku zde zmiňované rakoviny, ale i za některými vrozenými defekty a dokonce i za poruchami psychiky. O epigenetických změnách toho zatím moc nevíme. Víme ale, že fungují tak, že dokáží některé geny kompletně zapnout nebo vypnout, a nebo že jen jejich činnost mírně oslabují (dolaďují). Autoři studie o které píšeme nyní dokázali, že jsou to právě tyto epigenetické změny, které zapínají onkogeny, jež produkují proteiny, jejichž tvorba předchází malignímu zvrhnutí buněk.
Jak na svůj objev Hopkinsův tým přišel
Pokus probíhal na myších, které byly geneticky upraveny tak, aby produkovaly dvakrát vyšší hladinu inzulínu podobného růstového faktoru 2 (IGF2). Ve srovnání s normálními myšmi měly upravené myši více prekurzorových buněk ve stěně tlustého střeva. Když tyto myši také vlastnily genetickou mutaci způsobující rakovinu tlustého střeva, vznikala u nich rakovina střeva dvakrát častěji, než u myší s normální hladinou IGF2. A protože navýšení IGF2 není genetickým problémem na úrovni sekvence DNA. Jde tedy o ryze epigenetickou záležitost, která nesprávně zapíná kopii genu IGF2. Genu, který měl zůstat uspán, a pokud by tento gen zůstal u pokusných myší „spát“, tak jak měl, myši by rakovinu nedostaly.
Autoři článku předpokládají, že nádory se vyvíjejí ve třech krocích. Nejdříve by mělo jít o epigenetické rozvrácení buněk - buněk, které zajišťují obnovu tkání. U nich se změní normální regulace genů a tato špatná regulace pak vede k populaci buněk, které se začnou množit.
Druhý krok zahrnuje nastartování mutací uvnitř této populace rozvrácených buněk a to v jejich časných stádiích růstu, kdy dochází k přestavbě chromozómů. Tyto mutace jsou v nynějším pojetí považovány jako první krok vzniku nádoru.
Třetí krok je genetická a epigenetická nestabilita, která vede ke šíření nádorové tkáně.
Mnohé z vlastností rozvinutých nádorů, včetně schopnosti se šířit metastázami, jsou vlastnosti spojené s progenitorovými buňkami, které dávají vznik prvotnímu nádoru. K nabytí těchto schopností nejsou ale mutace DNA nezbytně nutné. Spojovat tedy mutace se vznikem nádorů bude od nynějška jako chodit s „křížkem po funuse“. Mutace se zdají být až druhotným stavem, který tuto zhoubu nastoluje.
Co z toho vyplývá
Pozornost prevence rakoviny by se měla přesouvat k testům, které si budou všímat jiných znaků než dosud a které budou zaměřeny na buňky, které podle stávajících kriterií jsou považovány za buňky zdravé. Ukazuje se, že kritickým bodem pro vznik rakoviny jsou právě tyto epigenetické změny na zdravých buňkách. Výrazný pokrok v prevenci rakoviny ale můžeme očekávat až ve chvíli, kdy u lidí taková kritická místa najdeme, a také až si na rozpoznání těchto jemných změn vyvineme rutinně použitelné testy. Je sice pravda, že lidský genom již byl kompletně přečten ale v tomto případě nám to je platné asi jako mrtvému zimník. Na tyto „přídavné znaky“ které sledují epigenetické změny, je prozkoumána jen malá část lidské DNA.
Klinikům tedy zde popsaná zjištění, byť jsou jakkoli převratná, žádnou novou zbraň k boji s touto zákeřnou chorobou do ruky nedávají. Ze strategického pohledu ale můžeme říci, že Feinbergovu týmu se podařilo posunout linii boje o značný kus směrem na území protivníka.
Ekonomická poznámka:
Z údajů, které zveřejňuje mateřský ústav hlavního řešitele projektu si můžeme udělat představu o tom, kolik poznatky o kterých zde referujeme stály. Feinbergův tým obdržel grant na dobu pěti let, s možností čerpat jeden milion dolarů ročně. Publikace kterou nyní zveřejnili vznikla zhruba po roce trvání projektu a tak o tom, o čem zde píšeme, stálo zhruba „meloun“. Protože tento tým má ještě na čtyři roky o přísun prostředků postaráno, tak o Feinbergově Centru pro epigenetiku budeme zřejmě časem znovu referovat.
Pramen: Nature http://www.nature.com/nrg/journal/v7/n1/full/nrg1748.html
Klonování, epigenetika a léčba rakoviny
Autor: Josef Pazdera (04.08.2004)
Diskuze: