V národním parku Kayan Mentarang, který leží na indonéské části Bornea, zachytili vědci automatickou kamerou na dvou snímcích záhadného savce. Zvíře je velké asi jako pořádná kočka, má rudě zbarvenou srst a nápadný je na něm především dlouhý, silný ocas.
Vypadá jako lemur, ale lemur to určitě není. Podle všeho je záhadný tvor masožravec. Místní lidé zvíře neznají, nebo se k tomu nepřiznali. A tak tohoto tvora zatím možná na vlastní oči nikdo neviděl.
Vedoucí týmu zoologů Nick Isaac z londýnského Instute of Zoology si tipuje, že by mohlo jít o některou z cibetkovitých šelem, které patří k málo probádaným skupinám živočichů. Svalnatý ocas by mohl neznámý tvor využívat k udržování rovnováhy při pohybu ve větvích stromů.To je možná jeden z důvodů, proč zvíře zatím unikalo pozornosti. Druhým důvodem je zřejmě fakt, že do srdce Bornea se zatím dostal jen málokdo.
Dnes je tato oblast díky kácení lesů, zakládání polí, plantáží a vesnic a stavbě silnic - bohužel - stále dostupnější. Například Malajsie podporuje na své části Bornea kácení lesů a zakládání plantáží s palmou olejovou. Vláda se brání, že tyto aktivity podporuje jenom v místech "sekundární džungle", tedy v místech, kde už byly původní porosty jednou vykáceny a následně opět zarostly divokou vegetací.
Tak jako tak hrozí, že záhadný savec zmizí dřív, než se o něm dozvíme něco bližšího. A s ním zřejmě i další tvorové a rostliny, o jejichž existenci jsem se nedozvěděli vůbec.
Diskuze:
poslední pokus
Marek,2005-12-07 08:59:33
Cryptoprocta ferox - fosa (madagaskar)
www.iucn.org/themes/ssc/sgs/mvpsg/species/Cryptoprocta_ferox.jpg
www.terrambiente.org/fauna/Mammiferi/carnivora/viverridae/images/cryptoprocta_ferox.jpg
Paradoxurus zeylonensis - oviječ zlatý (cejlon)
www.lioncrusher.com/images/Paradoxurus_zelonensis.jpg
Macrogalidia musschenbroekii - oviječ velký (Celebes)
www.lioncrusher.com/images/Macrogalidia_musschenbroekii.jpg
Paradoxurus hermaphroditus - oviječ skvrnitý (skoro celá jv Asie; Borneo)
www.iucn.org/themes/ssc/sgs/mvpsg/species/Paradoxurus_hermaphroditus.jpg
cynogale bennettii - mampalon (velká část jv Asie; Borneo)
www.terrambiente.org/fauna/Mammiferi/carnivora/viverridae/images/cynogale_bennettii.jpg
Diplogale hosei - puchol hnědý (Borneo)
www.biologie.uni-ulm.de/bio3/kwells/Diplogale%20hosei%20Fig18.jpg
www.iucn.org/themes/ssc/sgs/mvpsg/species/Diplogale_hosei.jpg
www.terrambiente.org/fauna/Mammiferi/carnivora/viverridae/images/diplogale_hosei.jpg
co to je?
Marek,2005-12-07 08:44:42
Prvně musím předeslat, že k objevu došlo počátkem května a server www.savci.upol.cz o něm tehdy informoval. Proč byla tato zpráva medializována právě včera, je tedy další otázkou.
Včera jsem se díval na zpravodajství dvou TV stanic. Redaktorky vzrušeně oznámily OBJEV nového druhu savce, takového, jakého ještě nikdo neviděl. Směsice různých zvířat, kousek z toho, jiný kousek z toho... zkrátka nečekané, nezařaditelné monstrum, se kterým si neví rady ani zoologové.
Ale vzhledem k mlžení, záhadnosti a bezradnosti (předstírané?) prezentované na tiskové konferenci s "objeviteli" není divu. A zde se vrátím k otázce, proč teď? Nabízí se vysvětlení, že tímto způsobem se zoologové snaží získat pomocí médií pozornost veřejnosti a zvýšit tlak na indonézskou vládu, aby zastavit kácení pralesa v uvedené oblasti za účelem zřízení plantáží na palmový olej (který mimochodem prodává průmyslovým vyspělým zemím). Je to docela rafinované a nic proti tomu :-) Ale to jsou pouze mé spekulace.
Co je tedy na fotografii? Savec skutečně připomíná lemura, jak bylo zmíněno. Lemuři žijí jen na Madagaskaru (ale další poloopice i v Africe a jv Asii), jsou to převážně denní tvorové (na rozdíl od dalších nočních poloopic), bývají výrazně barevní, mají vyšší nohy, jiné držení ocasu, atd...
Mnohem pravěpodobněji jde o šelmu, konkrétně cibetkovitou. Tvar těla odpovídá, aktivní jsou v noci, v oblasti žije větší množství druhů. Pro porovnání uvedu několik zástupců čeledi. Osobně si myslím, že jde o nějaký nový druh puchola nebo oviječe. Některé popsané druhy, které se i podobají savci na fotografii jsou velmi vzácné a vědci je neviděli přes padesát let. A tak měla redaktorka možná pravdu když tvrdila, že toto zvíře nikdo z nás ještě neviděl... ;-)
Cryptoprocta ferox - fosa (madagaskar)/>
http://www.iucn.org/themes/ssc/sgs/mvpsg/species/Cryptoprocta_ferox.jpg/>
http://www.terrambiente.org/fauna/Mammiferi/carnivora/viverridae/images/cryptoprocta_ferox.jpg
Paradoxurus zeylonensis - oviječ zlatý (cejlon)/>
http://www.lioncrusher.com/images/Paradoxurus_zelonensis.jpg
Macrogalidia musschenbroekii - oviječ velký (Celebes)/>
http://www.lioncrusher.com/images/Macrogalidia_musschenbroekii.jpg
Paradoxurus hermaphroditus - oviječ skvrnitý (skoro celá jv Asie; Borneo)/>
http://www.iucn.org/themes/ssc/sgs/mvpsg/species/Paradoxurus_hermaphroditus.jpg
Cynogale bennettii - mampalon (velká část jv Asie; Borneo)/>
http://www.terrambiente.org/fauna/Mammiferi/carnivora/viverridae/images/cynogale_bennettii.jpg
Diplogale hosei - puchol hnědý (Borneo)/>
http://www.biologie.uni-ulm.de/bio3/kwells/Diplogale%20hosei%20Fig18.jpg/>
http://www.iucn.org/themes/ssc/sgs/mvpsg/species/Diplogale_hosei.jpg/>
http://www.terrambiente.org/fauna/Mammiferi/carnivora/viverridae/images/diplogale_hosei.jpg
změt odkazů
Marek,2005-12-07 08:46:00
omlouvám se za odkazovou změť... ale to je problém spíš engeenu diskusního fóra
je to uplne jinak
noi,2005-12-06 18:48:51
Pozorovatele se zasadne myli. Nejedna se o savce, ale o miniaurniho dinosaura pohybujiciho se pozpatku. To, co povazuji za ocas je ve skutecnosti dlouhy krk. Na fotografii vpravo to je nejlepe patrne (tvor sedi a diva se doprava, svetelka vlevo dole nejsou oci, ale fosforeskujici pr.elka).
zvieratko
hirameki,2005-12-06 17:35:11
nemohla by to být poloopice? ale o to nejde.jde o to,kolika procentům lidí bude vadit, když to zmizí beze stopy a řada jiných "taxonů" též. to zavaděné procento bude malé. a to je právě škoda. jenomže pouze z našeho hlediska, z pohledu lidí, kteří jsou zvědaví a řekněme občas něco čtou.
redakcii
exe,2005-12-06 15:28:01
neviem ci je bezne pri kazdej diskusii uvadzat cele svoje meno a adresu... asi by som sa mal zaregistrovat.
Narazam len na to, ze v celom clanku nie je uvedeny jediny (!) zdroj, co sa mi zda byt voci citatelom nefer a z vasej strany -prinajmensom- neprofesionalne. Clanok bez zdroja musim povazovat za autorsky, co (v tomto pripade) samozrejme nie je pravda.
Prepokladam, ze spravu vydal WWF, prevzal ho aj Reuters, BBC ci NeScientist a fotky a kresby vo vysokom rozliseni vydala agentura AFP.
S pozdravom, Miro Vajs
neprofesionální
jarda petr,2005-12-08 03:49:39
Vážený,
když se podíváte po příspěvcích na Oslu, zjistíte velmi snadno, že v drtivé většině je u námi zveřejněných materiálů pramen informace uveden. Pokud se tak nestane, je to opominutí a nikoli záměr. V jednu, ve dvě nebo ve tři ráno, když obyčejně píšeme, se nám to prostě stane. Rozhodně není naší ambicí předstírat, že jsme profíci, kteří se vydali do Jakarty na tiskovku. Naopak, jsme amatéři v pravém slova smyslu a alespoň někteří z nás jsou na to dokonce hrdí. Naším cílem je dostat ke čtenáři informace rychle, nezkresleně a pokud možno ještě ve formě, kterou by si přečetl i neodborník a ještě se u toho třeba mírně pobavil. Takže vám musím dát za pravdu. Ano, jsme neprofesionální! Přesto se všem, kterých se neuvedení zdroje dotklo, velice omlouváme. Jak jsme uvedli již na jiném místě a jak uvádíte sám, bylo toho všude plno. My jsme čerpali z New Scientist.
Jen tak mimochodem, pusťte si někdy večer zprávy. Nevím jak v současné době na Slovensku, ale v Čechách rozhodně není zvykem, aby hlasatelé avizovali, že tuto zprávu mají od Reuterů, tuto AFP, tuto od AP a tuto od ČTK. Zdroj citují spíše jen výjimečně. Také v rádiu jsem to neslyšel. Opět jen výjimečně. Noviny - to je něco jiného.
zdroje
exe,2005-12-06 12:28:59
clanok nie je vobec zazdrojovany. zaujimalo by ma teda kde pan Petr spravu o tomto tvorovi nasiel, ci on sam sa spojil s panom Isaacom z IoZ a z kade su tie fotky. dakujem
evidentně cibetkovitá šelma
Marek,2005-12-06 11:40:02
něco mezi Diplogale hosei a Crytoprocta ferox. Možná trochu Osbornictis piscivora.
Není fotografie s lepším rozlišením? Jaký je zdroj? A jak je zpráva stará? ;-)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce