Výčet hormonů, které regulují příjem potravy a podílejí se na tom, jestli se někdo přejídá nebo se naopak „drží na uzdě“, je hodně dlouhý. Vědci se za nimi nehoní jen kvůli vidině zázračných pilulek na štíhlou tajli. Obezita představuje jedno z největších zdravotních rizik sužujících současné lidstvo. Dnes už velmi rázně vstoupila i mezi obyvatele rozvojových zemí. Na druhé straně se stále naléhavěji hlásí i poruchy příjmu potravy jako bulimie nebo mentální anorexie.
Jedním z bičů, který nás nutí sednou k plnému stolu, je hormon ghrelin. Ten vzniká odštěpením ze základní bílkovinné molekuly proghrelinu složené ze 117 aminokyselin. Tým amerických vědců vedených Aaronem
Hsuehem ze Stanford University se podíval na gen pro proghrelin „in silico“ – čili promrskal jej v počítačových databázích speciálním softwarem. A vypadl jim zajímavý výsledek. Gen nekóduje jeden hormon ale hned dva. To, co zbude z proghrelinu po odštěpení 28 aminokyselin aktivního hormonu, není jen „hlušina“. Ze zbytku se odštěpením dalších 23 aminokyselin vytvoří druhý hormon. A kupodivu s přesně opačnými účinky, než jaké má ghrelin. Tento hormon potlačuje chuť k jídlu, zpomaluje posun potravy trávícím traktem. Když je zvířatům podáván v čisté formě, vyvolává hubnutí. Právě pro tyto vlastnosti dostal jméno obestatin. Česky bychom si ho mohli pojmenovat „tlustostav“, protože potlačuje obezitu.
V komentáři pro BBC se nechali britští experti slyšet, že tento výzkum povede během 5 až 10 let k plné kontrole příjmu potravy. Bylo by to jistě krásné, ale dosavadní zkušenosti nabádají ke zdrženlivosti. Nejen té u plného talíře, ale i té nad optimistickými prognózami. Obvykle se záhy někde objeví nějaký háček a všechno se tím dost nepříjemně zkomplikuje.
Pramen: Science
Prohřešky maminek zadělají synům na neplodnost
Autor: Josef Pazdera (17.06.2024)
Zázračné léky na diabetes, obezitu i Parkinsona současně?
Autor: Dagmar Gregorová (19.02.2024)
Co a kdy rozhoduje o našem tloustnutí?
Autor: Josef Pazdera (19.08.2022)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin
Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Wegovy – nový lék na obezitu snižuje hmotnost o 15 %
Autor: Josef Pazdera (07.06.2021)
Diskuze:
re: machr
Dave,2005-11-15 14:58:44
Hladovka myšlena nebyla, naopak.. jestli posiluješ a nemáš sklony k obezitě, tak si nadměrný příjem energie můžeš vyzkoušet, pokud přibereš za první rok 5kg, bude to úspěch, můžeš jíst kolik chceš a nikdy obezní se 160 kg nebudeš.. samozřejmě, že se kulturisté dokáží vyrýsovat, ale za jakou cenu, musí zde být vysoká motivace na nějakou soutěž apod. a nelze být v dietě stále. Tím chci říci, že i při obdobném příjmu energie, obezní bude mít stále nadváhu a zhubne pouze za cenu neustálého hladovění, proto je danná věc takový problém.
re: machr
Dave,2005-11-15 12:31:58
To nemá s množstvím přijaté energie moc společného a velmi často hubení lidé jedí podstatně více, pouze nemají sklony k ukládání tuku. Jinak samozřejmě, když někdo nedostane 2 měsíce pořádně najíst, tak zhubne.. obezita z přejídání vzniká vyjímečně a celkově neplatí přímá úměra mezi příjmem a výdejem energie.
Třeba by to stálo za vyzkoušení, třeba na sobě.. :-)
.
machr,2005-11-15 13:54:29
> velmi často hubení lidé jedí podstatně více
- jedi podstatne vice, kdyz se nekdo diva. respektive obezni jedi az kdyz se nedivate (treba vecer, v noci, ;))
> celkově neplatí přímá úměra mezi příjmem a výdejem energie.
- mozna ne prima umera, ale dle mych zkusenosti spolu hmotnost a prijem potravy nepopiratelne souvisi.
> obezita z přejídání vzniká vyjímečně
- jestli je podle vas v 99.99% vyjmecne...
PS: momentalne posiluju a tudiz zkouset hladovku nepripada v uvahu...
Sibiř a makat ?
Dave,2005-11-14 11:05:27
Vliv příjmu a výdeje energie je podružný ..způsobený geneticky či hormonálně a s obezitou přímo nekoleruje.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce