Jeleni, jelenci a losi na americkém kontinentu trpí prionovým onemocněním označovaným obvykle zkratkou CWD (chronic wasting disease – nemoc chronického vyčerpání). To postihuje jak volně žijící paroháče, tak i jeleny a jelence chované na farmách. V některých oblastech je postižena až pětina divoce žijících jelenců.
S tím se samozřejmě pojí obavy z přenosu prionů na lovce, kteří manipulují s ulovenou zvěří, a na konzumenty zvěřiny. Zatím nikdo s jistotou neprokázal spojitost mezi jeleními priony a vznikem prionového onemocnění u člověka (Creutzfeldt-Jakobovou chorobou). I když podezřelých případů už bylo několik.
Tým amerických virologů vedený Jasonem Bartzem z Creighton University v Omaze provedl experimenty, při kterých infikoval dva kotuly veverovité mozkovou tkání jelenců postižených „nemocí šílených jelenů“.
U obou opic se vyvinilo těžké prionové onemocnění s typickou degenerací nervové tkáně (tzv. spongiformní encefalopatie) a musely být za dva a půl roku po infekci utraceny. Vyšetření mozku prokázalo neklamnou přítomnost prionů. Takže není pochyb o tom, že se primáti mohou nakazit jeleními priony.
To je alarmující zpráva především pro obyvatele Nového světa, protože infikovaná vysoká vylučuje priony do vnějšího prostředí a ty tam přetrvávají hodně dlouhou dobu. Jsou přitom velmi odolné vůči pokusům o zničení standardními prostředky.
Mimo Ameriku zatím výskyt CWD prokázán nebyl.
Pramen: Journal of Virology
Diskuze: