Švýcarský tým vedený Adrianem Aguzzim z university v Curychu prokázal přítomnost prionů v zanícené mléčné žláze ovcí stižených skrapií. Zatím Aguzziho tým neprovedl analýzy mléka z postižené mléčné žlázy, protože to je opravdu zapeklitý úkol. Ale švýcarští vědci na tom usilovně pracují.
„Považuji za krajně nepravděpodobné, že by priony v mléce nebyly,“ řekl Aguzzi pro internetové stránky časopisu Nature. „A ta vyhlídka není vůbec příjemná.“
Obavami se netají ani Neil Cashman z University of British Columbia ve Vancouveru. Kanadský expert na prionové choroby poukazuje na skutečnost, že dosavadní testy na priony v mléce krav postižených BSE se netýkaly krav se záněty mléčné žlázy.
„A to samozřejmě vyvolává velmi znepokojivé otázky,“ řekl Cashman pro Nature.
Při prionových onemocněních se bílkovinné infekční částice – priony – objevují přednostně v nervovém a imunitních systému. Ostatní části těla byly považovány s ohledem na průnik prionů za bezpečné. Nyní se ale ukazuje, že při zánětech je všechno jinak. Aguzziho skupina odhalila priony v játrech, slinivce a ledvinách postižených často jen mírným a proto i těžko zjistitelným zánětem. Nedávno jsme psali o tom, že při zánětu ledvin vylučují zvířata priony močí.
Tyto objevy jasně dokazují, že šíření prionů není vázáno jen na „kanibalismus“ zvířat – tedy na případy, kdy dochází ke zkrmování masokostních mouček z nakažených zvířat. Heslo „když se nekrmí ´masovka´, tak se nemůže nic stát“, jež zaznívá z nejrůznějších stran, je očividně vedle jak ta jedle.
Aguzziho závěry nevycházejí z experimentů, ale z pozorování v terénu. Odjel na Sardinii, kde se chová více než milion ovcí, a vyšetřil 261 zvířat, která jsou geneticky disponována ke skrapii. Sedm z vyšetřených ovcí skrapii skutečně mělo. Čtyři měly zároveň i zánět mléčné žlázy a všem čtyřem našel Aguzzi v mléčné žláze priony. Všech sedm případů zánětů měl na svědomí virus Maedi Visna. Pokud se spojení nákazy virem a skrapií potvrdí, pak by boj proti přenosu prionů u ovcí mohl začít eradikací viru Maedi Visna.
Dobrou zprávou je, že se v mléčné žláze nachází priony v tisíckrát nižší koncentraci než v mozku. I když na druhou stranu nikdo neví, kolik prionů je třeba spolykat, abychom se nakazili prionovou novou variantou Creutzfeldt-Jakobovy choroby.
Pramen: Nature Medicine
Přenos prionů mlékem
Autor: Jaroslav Petr (08.04.2008)
Diskuze: