Michael Morwood z University of New England v Austrálii nalazl ostatky minimálně 9 jedinců - čelist, kosti končetin,... Z výzkumu těchto kostí vychází, že výška těchto jedinců byla přibližně jeden metr, což odpovídá původnímu nálezu kostry z roku 2003.
Nové nálezy jsou asi o 3000 let mladší než původní nález , ten byl datován doby před 15000 lety.
Zdá se, že zastánci teorie podle níž ostatky trpaslíka z roku 2003 nepatří novému druhu Homo Floresiensis ale mimořádně degenerovanému Homo Sapiens, utrpěli těmito nálezy zásadní porážku, ze které se jejich teorie již nevzpamatuje.
Na objevech je však velmi zajímavé i to, že s polu s kostmi hobitů se našlo i několik kostí stegodontů (trpasličích slonů, kdysi obývajících Indonésii), a jiných zvířat, z nichž některé byly ohořelé.
To by mohlo znamenat, že hobité uměli minimálně kotrolovat ohěň, ne-li ho přímo rozdělávat. Kosti lovené zvěře byly také opracovány nástroji a několik takových nástrojů bylo skutečně také nalezeno.
Zdá se, že Homo Floresiensis dospěl ve vývoji do poměrně pokročilého stádia, srovnatelného se středním paleolitem rodu Homo Sapiens a Mike Morwood předpokládá, že snad mohl ke komunikaci používat i řeč.
Diskuze: