Probouzejí se u Chebu sopky?  
Němečtí vědci zpozorovali první příznaky nové vulkanické aktivity ve střední Evropě. Na německo-české hranici pod Chebskou pánví se magma tlačí směrem k povrchu.

 

 

Zvětšit obrázek
Bublák – Františkovy lázně. Poměr izotopů hélia je shodný jako u aktivních sopek. Foto: André Künzelmann/UFZ

Česko leží v geologicky velmi starém území, proto zde nyní nezažíváme velké přírodní katastrofy, jakými jsou zemětřesení, vlny tsunami nebo sopečné výbuchy. Pozůstatky po pohybech zemské kůry nalezneme v blízkosti  Františkových Lázní. V přírodní rezervaci Soos si můžeme prohlédnout dosud činné miniaturní bahenní sopky (mofety) a Komorní hůrku -  nejpozději vyhaslou sopku ve střední Evropě.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Bahenní sopky mofety v přírodní rezervaci Soos u Františkových Lázní.

Vědci z Výzkumného centra životního prostředí v Lipsku-Halle (UFZ - Umweltforschungszentrums Leipzig-Halle),  a z Geologického výzkumného centra Potsdam (GFZ - GeoForschungsZentrums Potsdam ), na základě pozorování stoupajících plynů z tamních mofet (výron suchého oxidu uhličitého po ukončení vulkanické činnosti) a minerálních pramenů předpověděli, že oblasti hrozí slabá zemětřesení. Ale místní vyhaslé sopky se prý probudí až za stovky tisíc let. Podle Dr. Aleše Špičáka, ředitele Geofyzikálního ústavu AV ČR , slabé zemětřesení do 5. stupně Richterovy stupnice, jaké západní Čechy postihlo zhruba před dvaceti lety, samozřejmě vyloučit nelze, ale nelze ho ani předvídat. Zemětřesné roje se v této oblasti objevují zhruba jednou za 5 let.

 

 

Měření během posledních 12 let ukázala, že se v plynech, vystupujících z mofet, mění poměr dvou izotopů hélia. „Přitom byly nejvyšší hodnoty naměřené v Evropě severně od Alp takové, jaké jsou jinak známé jen z aktivních vulkanických oblastí“, sděluje Dr. Karin Bräuer z UFZ.

 

 

Zvětšit obrázek
Magma tlačící se na povrch pod Chebskou pánví by mohlo způsobit zemětřesení.

Pro vědce jsou tyto změny důkazem nárůstu magmatické aktivity pod Chebskou pánví. Stoupající magma by mohlo být příčinou zemětřesných rojů, které se pravidelně vyskytují v jihovýchodním Saska (Vogtland), severozápadních Čechách, severovýchodním Bavorsku (Fichtelgebirge, česky Smrčiny) a v Horním Falcku.

 

Výsledky výzkumu "Combined gas-geochemical and geophysical studies on the Vogtland/NW-Bohemia nonvolcanic earthquake swarm area, central Europe“ (Kämpf, H.; Geissler, W.H.; Bräuer, K.) byly předneseny v pátek 7. října 2005 na 8. Mezinárodní konferenci Gasgeochemie v Palermu (ICGG 8  - 8th International Conference on Gas Geochemistry, 2.-8.10.2005) a byly uveřejněny v časopise Geophysical Research Letters (GRL svazek 32 v roce 2005).

 

Zdroj:
http://www.ufz.de/index.php?de=6141&print=1
http://www.copernicus.org/ICGG8/index.html


 

Datum: 11.10.2005 09:38
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz