Vědci z The Institute for Genomic Research (TIGR) vedení Hervé Tettelinem přečetli kompletní genom osmi kmenů bakterie Streptococcus agalactiae a porovnali je mezi sebou. Odhalili v průměru 1806 genů, které jsou přítomny v každém kmenu. To je jakýsi „základní genom“ této bakterie. Zároveň však narazili i na 439 genů, které přinejmenším jednomu kmenu chyběly. Kdyby si přečetli další kmeny, jistě by narazili na další chybějící geny či geny „navíc“. Matematický model dokazuje, že ještě u tisícího nově přečteného kmene by našli geny, které u předchozích 999 kmenů neodhalili. Každý nový kmen bude zřejmě obsahovat 33 nových, dosud neznámých genů.
Je to celkem frustrující zjištění. Navzdory intenzivnímu čtení zůstává Streptococcus agalactiae jako druh přečten jen zčásti. A úplně se jej nepodaří přečíst nikdy. Míru jeho genetické různorodosti můžeme sice odhadnout, ale v detailech ji nemáme šanci poznat. Tettelin doporučuje, aby se v podobných případech organismus charakterizoval „základními“ geny, které se vyskytují u všech kmenů, a pak i „variabilní sadou“ genů vyskytujících se u jednotlivých kmenů. Tettelin razí pro takto prezentovanou dědičnou informaci označení „pan-genom“. Není pochyb, že se vyplatí o poznání pan-genomů usilovat, protože jejich poznání nám dovolí odhadnout budoucí vývoj bakterií, vznik nových kmenů a jejich případné nebezpečné vlastnosti.
Objev vědců z TIGR zveřejněný v Proceedings of the National Academy of Science vrhá poněkud pochybné světlo na tvrzení, že jsme přečetli tu či onu bakterii, např. profláknutou Escherichii coli. Vědci obvykle přečetli genom některých kmenů – obvykle těch, které dá nejmenší práci sehnat. Na druhé straně jsou ale pan-genomy některých mikroorganismů zřejmě postihnutelné v plné šíři. U původce sněti slezinné – dnes stále tak populárního Bacillus anthracis vystupujícího čas od času inkognito jako „bílý prášek“ – stačilo přečíst čtyři genomy a mohl být charakterizován jeho pan-genom. A to je zase zjištění velmi významné z hlediska výzkumu evoluce pozemského života.
Pramen: PNAS
Diskuze: