Těleso nesoucí kódové označení 2003 EL61 a známé mezi astronomy pod přezdívkou Santa vzbudilo pozornost už v červenci, protože má svůj vlastní maličký měsíc. Přitom jde o objekt potácející se na periferii sluneční soustavy. Polovinu své oběžné dráhy se přibližuje Slunci více než Pluto a na druhé půlce své „otočky“ je Slunci naopak vzdálenější než poslední planeta.
Nejnovější pozorování odhalila u „Santy“ další exotické rysy. Rotuje hodně vysokou rychlostí. Jeho „den“ trvá pouhých 3,9 hodiny.
Podle astronoma Tommyho Grava z University of Hawaii může být rotace důsledkem nedávné kolize s jiným vesmírným objektem.
„Tahle rotace ho protahuje,“ oznámil jeden z objevitelů tělesa David Rabinowitz z Yale University.
Těleso se protáhlo díky rotaci ve směru jedné ze svých os a získalo tak doutníkovitý tvar. Rabinowitz vylučuje, že by protáhlý tvar byl jen iluzí vyvolanou dalším měsícem obíhajícím „Santu“ v těsném sousedství. To by bylo krajně nestabilní uspořádání. Někteří skeptici ale přesto nevylučují, že cigárový tvar je jen klam. Podle nich může zdání vyvolat složení „Santy“, který může být tvořen dvěma různými materiály, přičemž tmavší komponenta není pořádně vidět. Definitivně by měla přítomnost „doutníku“ na periferii sluneční soustavy potvrdit pozorování Hubbleovým teleskopem. Raději by ale neměli s pozorováním otálet. Podle Rabinowitze je celý systém nestabilní a tělesu hrozí, že ho odstředivé síly rotace roztrhnou vpůli.
Pramen: Nature
Tři superzemě v obyvatelné zóně u Gliese 667C
Autor: Stanislav Mihulka (26.06.2013)
Planetární soustava z úsvitu vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (30.03.2012)
Pozemské bakterie mohly doletět na Titan
Autor: Jaroslav Petr (19.03.2006)
Objevena planeta podobná Zemi
Autor: Miroslava Hromadová (26.01.2006)
Existují planety u hnědých trpaslíků?
Autor: Miroslava Hromadová (23.10.2005)
Diskuze: