
Bouřka je pompézní představení v atmosféře, které přináší hodně hluku, vody, blesků, větrů a emocí. Zároveň je to ale také ohromující zdroj energie, divoké, nespoutané, ale s důmyslnými technologiemi možná přinejmenším z části přístupné pro energetiku.
Dešťové technologie, které těží energii kapek deště nebo větrné turbíny, které zvládají vichry, ale nejsou nic proti bleskosvodným dronům, které kvůli lapání blesků vyvíjí klíčová japonská telekomunikační společnost Nippon Telegraph and Telephone (NTT).
Blesků se lidé obvykle bojí. Typický bouřkový blesk má tloušťku zhruba jako palec, délku 3 až 5 kilometrů a vzduch kolem sebe ohřeje na teplou pětkrát vyšší než na povrchu Slunce. Každoročně je zasaženo bleskem asi 240 tisíc lidí, přičemž zhruba každý desátý zemře.
Blesky také páchají materiální škody. Například v Japonsku to dělá 0,7 až 1,5 miliard dolarů na pojistném. Infrastruktura společnosti NTT je hodně na ráně a blesky jí způsobují podstatné ztráty. Proto vývojáři NTT přicházejí s pozoruhodným „leteckým“ řešením v podobě bleskosvodné multikoptéry, která může chránit infrastrukturu a současně těžit energii blesků.
Jak s nefalšovanou uštěpačností poznamenává Loz Blain na platformě New Atlas, fotky a infografiky NTT nestojí za nic. Přesto jde o technologii, která stojí za zmínku. Nápadný konstrukčním prvkem bleskosvodné multikoptéry je Faradayova klec, která chrání elektroniku dronu a usměrňuje brutální energii blesků. Také je vybavená 300 metrů dlouhým vodivým drátem, který vede až na zem a na horním konci soustavou malých „hromosvodů,“ jejímž úkolem je zřejmě zvyšovat šanci zásahu bleskem.
„Bleskový“ tým NTT si loni v prosinci počkal na vhodnou bouřku. Když nastaly podmínky pro blesky, vyslali dron do letové hladiny 300 metrů. Po propojení vodového drátu s kabelem vzniklo napětí přes 2 tisíce voltů, které generovalo kolísající elektrické pole kolem dronu. Tím způsobem úspěšně vyvolali zásah bleskem z mraku nad dronem. Došlo při tom k částečnému natavení Faradayovy klece, ale samotný dron zůstal stabilní v letu.
Podle týmu NTT to bylo poprvé, kdy dron záměrně vyvolal a usměrnil blesk. Teď pokračují ve vývoji technologie leteckého bleskosvodu, který by chránil struktury, u nichž je obtížné používat klasické bleskosvody, například větrné turbíny. Současně vyvíjejí technologii, která by zkrotila a uskladnila energii blesku pro energetiku. Zatím to jsou spíš jen plány, uvidíme, co z toho vzejde.
Video: Úder blesku do transformátoru
Literatura
Laser spustí hromy a blesky
Autor: Jaroslav Petr (16.04.2008)
Přesné laserové paprsky by mohly manipulovat s blesky
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2020)
Záhadnou klikatost blesků vysvětlují excitované molekuly v ovzduší
Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2022)
Hromosvod Laser Lightning Rod navádí blesky laserovým paprskem
Autor: Stanislav Mihulka (17.01.2023)
Úder blesku do stromu stvořil doposud na Zemi neznámý fosforový materiál
Autor: Stanislav Mihulka (13.04.2023)
Diskuze: