Kosmologické tenze  
Standardní model čelí výzvám a iniciativa CosmoVerse hledá odpovědi.

Logo. Kredit: CosmoVerse
Logo. Kredit: CosmoVerse

Moderní kosmologie prožívá fascinující, byť poněkud znepokojivé období. Standardní kosmologický model, známý jako ΛCDM (Lambda-Cold Dark Matter), který po dekády s pozoruhodnou přesností popisoval pozorovaný vesmír, se v posledních letech potýká s rostoucími nesrovnalostmi. Mezi různými typy pozorování se objevují statisticky významné rozdíly v určení klíčových kosmologických parametrů. Tyto "tenze" mohou signalizovat buď skryté systematické chyby v našich měřeních, nebo – což je vzrušující možnost – nutnost revidovat samotné základy našeho chápání vesmíru. V reakci na tuto výzvu vznikla rozsáhlá mezinárodní iniciativa CosmoVerse, která si klade za cíl tyto problémy systematicky prozkoumat a nalézt jejich řešení.

Pilíře standardní kosmologie: Model ΛCDM

Než se ponoříme do problémů, připomeňme si, na čem současný standardní model stojí. ΛCDM je elegantní teoretický rámec, který kombinuje několik klíčových komponent:

  1. Obecná teorie relativity (OTR): Einsteinův popis gravitace jako geometrické vlastnosti časoprostoru tvoří základ pro popis dynamiky vesmíru ve velkých měřítkách.

  2. Standardní model částicové fyziky: Zahrnuje všechny známé elementární částice (kvarky, leptony, bosony) a jejich interakce (silná, slabá, elektromagnetická).

  3. Studená temná hmota (Cold Dark Matter - CDM): Hypotetická forma hmoty, která neinteraguje elektromagneticky (je neviditelná), ale má zásadní gravitační vliv. Tvoří většinu hmoty ve vesmíru a je klíčová pro formování struktur jako galaxie a kupy galaxií. Je "studená", protože její částice měly v raném vesmíru nerelativistické rychlosti.

  4. Kosmologická konstanta (Λ): Reprezentuje nejjednodušší formu temné energie, která má konstantní hustotu v čase a prostoru a způsobuje pozorované zrychlené rozpínání současného vesmíru.

  5. Kosmická inflace: Hypotetická fáze extrémně rychlé exponenciální expanze vesmíru zlomek sekundy po Velkém třesku, která vysvětluje plochost vesmíru, jeho homogenitu ve velkých měřítkách a původ prvotních fluktuací hustoty.

Tento model byl nesmírně úspěšný. Poskytl vynikající shodu s precizními měřeními anizotropií reliktního záření (CMB) – ozvěny Velkého třesku, s pozorováními velkoškálových struktur (LSS) ve vesmíru (rozložení galaxií a kup galaxií), s predikcemi primordiální nukleosyntézy (BBN) – vzniku lehkých prvků v prvních minutách existence vesmíru, a s mnoha dalšími astrofyzikálními daty.


Objevující se trhliny: H0 a S8 tenze

Navzdory úspěchům se v posledním desetiletí vynořily znepokojivé neshody, tzv. tenze. Nejvýznamnější z nich je tenze v Hubbleově konstantě (H0). Tento parametr popisuje současnou rychlost rozpínání vesmíru.

  • Měření z raného vesmíru: Analýzy dat z CMB, zejména z mise Planck Evropské kosmické agentury (ESA), v kombinaci s daty o baryonových akustických oscilacích (BAO) z rozložení galaxií, vedou k hodnotě H0​ přibližně 67−68 km.s−1.Mpc−1. Tyto metody extrapolují fyziku raného vesmíru (cca 380 000 let po Velkém třesku) do současnosti za předpokladu platnosti ΛCDM.

  • Měření z pozdního (blízkého) vesmíru: Přímá měření založená na tzv. "kosmologickém žebříčku vzdáleností" využívají standardní svíčky jako hvězdy typu Cefeid a supernovy typu Ia. Projekty jako SH0ES (Supernovae, H0, for the Equation of State of Dark Energy), využívající data například z Hubbleova vesmírného dalekohledu (HST), systematicky nacházejí vyšší hodnotu, typicky kolem 73−74 km.s−1.Mpc−1.

Rozdíl mezi těmito hodnotami dosahuje statistické významnosti na úrovni 4 až 6σ (v závislosti na konkrétních použitých datových sadách a analýzách), což je velmi těžké vysvětlit pouhou náhodou nebo standardními statistickými fluktuacemi.

 

Shrnutí odhadů H0 z různých kosmologických sond s rozměry přesahujícími 3,5 km.s−1.Mpc−1. Zdroj: The CosmoVerse White Paper. The CosmoVerse Network. arXiv:2504.01669


Další významnou neshodou je tenze v parametru S8​. Tento parametr kvantifikuje amplitudu fluktuací hustoty hmoty ve vesmíru v měřítku 8 megaparseků (S8​8​Ωm​/0.3​, kde σ8​ je rozptyl fluktuací hustoty a Ωm​ je hustotní parametr hmoty).

  • Predikce z CMB (Planck) v rámci ΛCDM naznačují vyšší hodnotu S8​.

  • Měření z pozorování pozdního vesmíru, zejména pomocí slabé gravitační čočky (měření deformace obrazů vzdálených galaxií způsobené hmotou v popředí) a počtů kup galaxií, mají tendenci dávat nižší hodnotu S8​. Tato tenze je obvykle považována za méně statisticky významnou (cca 2-3σ), ale přesto je konzistentně pozorována v různých nezávislých datasetech.


Základní fyzika nabízí řadu možných řešení, jak se vypořádat s problémem napětí v kosmologii. Zdroj: The CosmoVerse White Paper. The CosmoVerse Network. arXiv:2504.01669

 

Možné příčiny: Systematika versus nová fyzika

Jak tyto znepokojivé diskrepance vysvětlit? Vědecká komunita zvažuje dvě hlavní kategorie možných příčin:

  1. Nezapočtené systematické chyby: Každá komplexní kosmologická sonda je náchylná ke skrytým chybám a nepřesnostem. U CMB to mohou být problémy s odečtením signálů z naší Galaxie (foregrounds, popředí) nebo kalibrací detektorů. U žebříčku vzdáleností může jít o neúplné pochopení fyziky Cefeid, kalibraci jejich vztahu perioda-svítivost, standardizaci svítivosti supernov typu Ia, nebo třeba efekty prachu. U slabé čočky a kup galaxií jsou klíčové přesná kalibrace měření "smyku" (shear calibration) a odhad hmotností kup. Je možné, že kombinace několika menších, dosud neidentifikovaných systematických efektů v různých měřeních dohromady vytváří pozorované tenze. Odhalit a kvantifikovat tyto efekty je extrémně náročné.

  2. Potřeba nové fundamentální fyziky: Pokud systematické chyby nejsou dostatečným vysvětlením, pak tenze mohou být prvním signálem, že ΛCDM model je pouze aproximací a vesmír se řídí bohatší fyzikou. Teoretici navrhují řadu možných rozšíření standardního modelu:

    • Dynamická temná energie: Místo kosmologické konstanty Λ by temná energie mohla mít hustotu měnící se v čase (např. kvintesence).

    • Interakce v temném sektoru: Temná hmota a temná energie by nemusely být zcela oddělené, ale mohly by spolu slabě interagovat.

    • Modifikovaná gravitace: Obecná teorie relativity by mohla vyžadovat úpravy na kosmologických škálách.

    • Novinky v raném vesmíru: Mohla by existovat dodatečná energie v podobě dalších relativistických částic (ovlivňující Neff​, efektivní počet neutrinových druhů), nebo by mohl být proces rekombinace (vzniku neutrálních atomů) složitější, než se předpokládá.

    • Exotické modely temné hmoty: Vlastnosti temné hmoty by mohly být jiné než u jednoduché "studené" varianty.

Výzvou je najít model, který by konzistentně vysvětlil všechny pozorované tenze, aniž by narušil dosavadní úspěchy ΛCDM v jiných oblastech.

Iniciativa CosmoVerse: Koordinovaný útok na problém

Právě komplexnost problému vedla ke vzniku iniciativy CosmoVerse. Jak je podrobně popsáno v nedávno publikované "Bílé knize", pod kterou jsou podepsány stovky vědců z celého světa (jak dokládá rozsáhlý seznam autorů a afiliací v originálním dokumentu), cílem je vytvořit strategický rámec pro výzkum kosmologických tenzí v příštím desetiletí.

CosmoVerse se zaměří na koordinaci úsilí v několika klíčových oblastech:

  • Zlepšení a křížová kontrola dat: Podpora nových pozorování a preciznější analýza stávajících dat s důrazem na identifikaci a minimalizaci systematických chyb.

  • Pokročilé simulace: Vývoj numerických simulací schopných modelovat vesmír s vyšší přesností a testovat vliv různých systematických efektů i alternativních kosmologických modelů.

  • Teoretický vývoj: Prozkoumávání a testování nových teoretických modelů za hranicemi ΛCDM.

  • Nové statistické metody: Vývoj robustnějších statistických nástrojů pro porovnávání modelů s daty a pro kombinaci informací z různých kosmologických sond.

Klíčovým aspektem bude synergie mezi různými experimenty a metodami. Pouze kombinací a vzájemnou kontrolou výsledků z různých typů pozorování (CMB, LSS, supernovy, gravitační čočkování, atd.) lze doufat v robustní závěry.

 

Kosmologie na křižovatce, kredit: MS Copilot AI

 

Výhled: Křižovatka kosmologie

Nacházíme se na potenciálně přelomovém bodě v dějinách kosmologie. Odhalení příčiny současných tenzí – ať už půjde o potvrzení skrytých systematických chyb, nebo o objev nové fundamentální fyziky – zásadně ovlivní naše chápání vesmíru. CosmoVerse White Paper představuje ambiciózní plán, jak se k tomuto cíli dopracovat. Následující dekáda tak slibuje být pro kosmologii mimořádně vzrušující.

 

Video: Proč kosmologie? Co je CosmoVerse?

 

Zdroj: The CosmoVerse White Paper: Addressing observational tensions in cosmology with systematics and fundamental physics. The CosmoVerse Network. arXiv:2504.01669 [astro-ph.CO] (Apr 2025).

Další čtení: https://cosmoversetensions.eu/

Datum: 16.04.2025
Tisk článku

Související články:

Hubbleův rozpor – jak rychle se vesmír rozpíná?     Autor: Dagmar Gregorová (09.12.2023)
Hubbleův rozpor podruhé – je řešením MOND?     Autor: Dagmar Gregorová (11.12.2023)
Hledání nejranějších galaxií Webbovým teleskopem     Autor: Vladimír Wagner (06.02.2024)
Jaderná hmota v nitru neutronových hvězd     Autor: Vladimír Wagner (07.05.2024)
Kosmologický model skřípe: V růstu vesmírných struktur jsou nesrovnalosti     Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2025)
Je rozpor v různém určení Hubblovy konstanty okno k exotické fyzice?     Autor: Vladimír Wagner (05.03.2025)
Panta kykloutai: Trable s Hubbleovou konstantou by řešil rotující vesmír     Autor: Stanislav Mihulka (15.04.2025)



Diskuze:

Stéblo na velbloudovi

O. Dvorak,2025-04-17 12:26:53

Ono upřímně řečeno, kosmologie je v krizi od té doby, kdy operuje s temnou energií a temnou hmotou, jinými slovy z 95ti procent nevysvětlené dynamiky vesmíru, uklizené pod koberec ze 70% řeckým písmenem a z 25% hypotetickou hmotou. Ten velbloud kosmologické krize už má naložený pořádný kopec slámy a v článku zmíněné nesrovnalosti jsou již jen posledními stébly, které mu lámou vaz.

Díky za ně, protože bez nich bychom současné modely nadále považovali za přijatelné, navzdory pouze 5% shodou s pozorováními.

Odpovědět

Anizotropie

O. Dvorak,2025-04-17 10:13:03

Zminovana anizotropie byla dlouho pouzivanou zaslepkou a dnes se da rici ze je prekonanym konceptem. Jiz cca 20 let je znam Chladny bod Eridanu, ktery je jejim prvnim znamym narusenim, v soucasnosti probihaji mereni obecneho, nikoliv jenim lokalniho, dipolu CMB.

Pozn.: Oba tyto jevy mohou byt kauzalne propojeny. Dle meho nazoru bude osa dipolu prochazet Eridanem.

Odpovědět


Re: Anizotropie

O. Dvorak,2025-04-17 10:25:06

Deep Field JWS Eridanu by mohl odhalit vyraznejsi anizotropii, nez jakou zmerila sonda Planck. Privest JWST deepfield na hranici jeho moznosti v oblasti Eridanu by byl logicky krok v prozkoumavani hluboke struktury vesmiru. JWST je zarizeni, ktere nas nejvice priblizuje k pochopeni vesmiru jako celku.

Odpovědět


Re: Re: Anizotropie

O. Dvorak,2025-04-17 10:26:06

*odchylku od anizotropie

Odpovědět

cefeidy

Ludvík Urban,2025-04-17 10:00:07

Asi nejjednodušší a nejrychlejší by byl pokus rozdělit měření cefeid podle vzdálenosti a koukat, jestli to šumí nebo jestli je tam nějaká závislost.
Možná by to šlo udělat hned jen přesortováním dat.

Odpovědět

Par slov

O. Dvorak,2025-04-17 09:40:45

Temna energie je tlak prostoru na hmotu, a je obecnou hnaci silou vesmiru. Hmota je z prostoru vytlacovana a gravitace je lokalni anomalie zpusobena tim, ze kompaktni usporadani hmoty zvysuje efektivitu obecneho vytlacovani. Gravitace je zpusob, kterym priroda usporadava obecne rozptylovanou hmotu do kompaktnich celku, kterymi potom hybe jako s jednim telesem. Toto pravidlo hospodarnosti s energii plati i pro atomy, ktere se maji-li k tomu prilezitost, stabilizuji v co nejvetsich shlucich.

Teorie relativity matematicky dobre popisuje pozorovane jevy, nevysvetluje vsak jejich skutecnou podstatu.

Povaha gravitace je totozna s Casimirovym efektem a plochy objekt bude po svych stranach vytvaret silnejsi gravitacni pole, nez jake by vytvarel ve tvaru sfery. Nejenom hmotnost, ale take prostorove usporadani hmoty je urcujici pro silu gravitacniho pole. To je klicove. Priroda nam nedava mnoho prikladu k potvrzeni, jelikoz vse usporadava do sfer, u nichz je gravitace vsemi smery stejna.

Duvod je ten, ze gravitace sama je dusledek vzajemneho odstineni tlaku prostoru na hmotu. Cim vetsi plocha je vzajemne odstinena, tim vetsi gravitacni efekt.

Co se tyce energie samotne; vesmir je trvalym zdrojem energie pro vse co obsahuje, kazdy objekt ve vesmiru je prijemcem teto energie, ktera se projevuje jeho zmenou. Tzn. i Newtonova setrvacnost existuje diky kontinualnimu prijimani teto energie, ktera je tak vsudypritomna, ze ji mame za samozrejmost a domnivame se, ze k setrvacnemu pohybu neni treba. To je dalsi klicova premisa k pochopeni, jak energie pusobi a zejmena jak zmeny vyvolavaji zmeny v mnozstvi prijimane energiektere mohou byt a jsou ruzne v zavislosti na okolnich podminkach.

Odpovědět


Re: Par slov

D@1imi1 Hrušk@,2025-04-18 09:18:00

Zajímavá gravitační hypotéza, ale musel byste popřít i zákon akce a reakce. A nakonec i zákon zachování energie. Proč? Předmět o hmotnosti 1 kg, bude Zemí gravitačně přitahován silou ~9,8 N bez ohledu, jestli má tvar koule, vodorovné desky nebo svislé desky. Kdyby to tak nebylo, dávno by si toho všiml každý, kdo potřebuje přesně vážit. Jenže vodorovná deska stíní zemi mnohem lépe než koule a podle Vaší hypotézy by tak působila na Zemi větší gravitační silou než stejně hmotná koule. Takže Země by byla v jednom směru urychlována. Tímto způsobem by pak šel vytvořit i vesmírný pohon s nulovou spotřebou energie. Perpetum mobile tvořené tvořené hmotnou deskou a koulí ve volném prostoru. Škoda, že ho nikdo před Vámi neobjevil.

Odpovědět


Re: Re: Par slov

O. Dvorak,2025-04-18 10:28:47

Ve vic nez ze nekdo oznaci tu hypotezu za zajimavou jsem nedoufal.

Odpovědět


Re: Re: Par slov

O. Dvorak,2025-04-18 10:33:36

S tim pohonem mate pravdu, soustava desky a koule by fungovala jako gavitacni plachta.

Odpovědět


Re: Re: Re: Par slov

O. Dvorak,2025-04-18 10:35:15

Muzete se chlubit prvnim vynalezem zalozenym na trto
eto hypoteze.

Odpovědět


Re: Re: Par slov

O. Dvorak,2025-04-18 10:48:05

Jestli mi neverite, overte si to doma na torznim zavesu.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz