Horká kvantová kočka potvrzuje kvantové fenomény v drsnějších podmínkách  
Fyzici obvykle zacházejí s kvantovými jevy jako s křehkými květinkami. Poskytují jim ideální podmínky a téměř ani nedýchají, když s nimi experimentují. Rakouský tým nebyl tak ohleduplný a kvantovým kočkám přitopil. Bylo to sice jen na 1,8 kelvinu, i tak ale jde o významný průlom, který slibuje nové směry výzkumu i aplikace.
Horká kvantová kočka. Kredit: University of Innsbruck/Harald Ritsch.
Horká kvantová kočka. Kredit: University of Innsbruck/Harald Ritsch.

Kvantová mechanika je křehká záležitost. Kvantové stavy je obvykle možné připravit a pozorovat za vysoce kontrolovaných podmínek. Týká se to i Schrödingerových koček reálného světa, které se vyklubaly z nejslavnějšího neúspěšného myšlenkového experimentu. Fyzikální kvantové kočky sice nemňoukají, ale jinak fungují moc pěkně. Představují je stavy atomů a molekul nebo třeba oscilace elektromagnetických rezonátorů.

 

Gerhard Kirchmair. Kredit: ÖAW.
Gerhard Kirchmair. Kredit: ÖAW.

Kvantové kočky se obvykle vyrábějí zchlazením kvantového objektu do stavu s nejnižší možnou energií. Výzkumný tým, který vedl Gerhard Kirchmair z rakouské Leopold-Franzens-Universität Innsbruck a Österreichische Akademie der Wissenschaften (ÖAW), uspěl s vytvořením horkých kvantových koček v supravodivém mikrovlnném rezonátoru.

 

Jak říká Kirchmair, zkusili, jestli je možné udělat stavy kvantové kočky, aniž by začali ve stavu s nejnižší možnou energií. Nakonec se jim to povedlo, ačkoliv mluvit v tomto případě o „horké“ kvantové kočce je doopravdy velká nadsázka. „Horké“ pro ně totiž byly teploty do 1,8 kelvinu. Je to sice 60krát více než kolik činí běžná teplota zmíněného supravodivého mikrovlnného rezonátoru, ale z laického pohledu je to stále zmrzlé na kost.

Pozorování kvantových jevů obvykle vyžaduje velmi „čisté“ kvantové stavy, které je ovšem často obtížné dosáhnout. Badatelé zjistili, že je možné vytvářet kvantové kočky z méně „čistých“ kvantových stavů (mixed quantum state).

 

Logo. Kredit: Universität Innsbruck.
Logo. Kredit: Universität Innsbruck.

Tím otevřeli dveře zajímavým směrům výzkumu a aplikacím. S tímto přístupem bude možné snadněji vytvářet a využívat stavy kvantové superpozice, tedy praktické kvantové kočky v systémech, v nichž to doposud nebylo praktické. Jde například o nanomechanické oscilátory, které je technicky obtížné uvádět do stavu s nejnižší možnou energií.

 

Fyzici obvykle považují teplotu za něco, co snadno zničí kvantové jevy. Kirchmair a jeho kolegové potvrdili, že je možné pozorovat a využívat kvantové fenomény v méně ideálních, v tomto případě o něco teplejších podmínkách.

 

Video: Superconducting qubits for analogue quantum simulation

 

Literatura

Universität Innsbruck 4. 4. 2025.

Science Advances online 4. 4. 2025.

Datum: 05.04.2025
Tisk článku

Související články:

Kvantoví vědci stvořili kočku, která opravuje chyby     Autor: Stanislav Mihulka (17.08.2020)
Schrödinger? Nemravník. Zavrhnout!     Autor: Dagmar Gregorová (22.04.2022)
Schrödingerova kočka dostala nový kvantový kožíšek     Autor: Stanislav Mihulka (06.09.2022)
Nejtěžší Schrödingerova kočka na světě váží 16 mikrogramů     Autor: Stanislav Mihulka (22.04.2023)
Disertace, která změnila fyziku: sto let vlnově-částicové duality     Autor: Jiří Chýla (08.02.2024)
Kvantový Halloween: Rekordní Schrödingerova kočka přežila přes 23 minut     Autor: Stanislav Mihulka (31.10.2024)
Schrödingerova kočka a Maxwellův démon si nejdou navzájem po krku     Autor: Stanislav Mihulka (08.02.2025)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz