Americké vesmírné síly USSF v rámci kontraktu v ceně až 60 milionů dolarů vyvíjejí neobyčejnou technologii, která by měla zvrátit situaci na orbitě Země, kde jsou Spojené státy spíše v technologické defenzívě. Je samozřejmě otázkou, nakolik se budou Američané starat o oběžnou dráhu vzhledem k rozpoutané sebelikvidační celní tragédii, ale jinak jde o nový typ zařízení, které rozhodně stojí za pozornost.
Jak nostalgicky vzpomínají pamětníci, během Studené války byl vesmírný prostor víceméně prostý konfliktů. Zbraně tam sice byly, ale byly utajované, jako něco hodně neslušného. Dnešní situace je velmi odlišná. Čína s Ruskem i některými dalšími státy se v tomto směru chovají velmi asertivně a bez nějakého většího maskování vyvíjejí rozmanité pozemní i orbitální zbraně proti satelitům na oběžné dráze, včetně rádiových rušiček, laserů, mikrovlnných zbraní, útočných robotických paží, chemických sprejů, kinetických systémů, a také jaderných hlavic, které by mohly vymazat celé konstelace satelitů.
Použití takových zbraní proti satelitům je problematické. Jak zbraně, které selhaly nebo zničené cíle zůstávají na oběžné dráze, což může mít zničující důsledky. Mohlo by dojít i rozpoutání Kesslerova syndromu se řetězovými srážkami a k rozsáhlé destrukci velkého počtu satelitů, která by nejspíš postihla i útočníka.
Vesmírný síly proto sázejí spíše na odstrašování a zmírňování rizik. Snaží se zajistit obranu proti takovému útoku, mírnit případné následky útoku a připravit se na rychlé obnovení funkcí zničených satelitů, pokud by k tomu došlo. Útočník by tím pádem po úspěšném útoku nezískal prakticky žádnou výhodu.
Jak toho dosáhnout? Vesmírné síly hodlají nasadit technologii Orbital Carrier, orbitální mateřské stanice pro satelity. Budou operovat na oběžné dráze a v případě potřeby vypustí satelity, které zasáhnou požadovaným způsobem. Vesmírné síly financují společnost Gravitics, která se specializuje na velké konstrukce ve vesmíru. Společně vyvíjejí Orbital Carrier, který by měl poskytnout rychlou reakci v kritické situaci na orbitě.
Výkonný ředitel Gravitics Colin Doughan považuje Orbital Carrier za průlomovou vojenskou inovaci. Je to vlastně odpalovací rampa pro satelity, jen ve vesmíru a okamžitě k dispozici. Mateřské stanice satelitů by mohly zajistit impozantní vojenskou sílu, podobně jako letadlové lodě na oceánech. Technologický demonstrátor by měl letět do vesmíru příští rok.
Video: Building Modern Space Stations
Literatura
Americké vesmírné síly pořizují GPS satelity odolné vůči rušení
Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2018)
Indie úspěšně sestřelila satelit. NASA se zlobí, že ohrozili ISS
Autor: Stanislav Mihulka (04.04.2019)
Americké vesmírné síly a Astroscale U.S. vyvíjejí orbitální tanker
Autor: Stanislav Mihulka (04.04.2024)
Výsledky přistání lunárních modulů Blue Ghost 1 a Athena
Autor: Vladimír Wagner (25.03.2025)
Diskuze:
Libor Zak,2025-04-04 11:32:45
Nešlo by to i opačně, tedy dokovací stanici, která by dokázala mikromanévrováním srovnat dráhu se starými satelity a postupně je sbírala z orbyty? Případně ještě lépe, by dokázala vyměnit zastaralé komponenty za nové a satelit znovu využít? Vím, že to je spíše sci-fi a vyžadovalo by to odlišnou konstrukci satelitů, pokud se ale zvažují dřevěné, nebo dokonce papírové satelity, tak modulární standardizovaný satelit by nemusel být nereálný. Osatně SpaceX, už standardizaci více méně používá u Starlinků. Ale navigace a rychlostní rozdíly by to asi v současnosti dost komplikovaly.
Re:
Martin Novák2,2025-04-04 16:01:41
Šlo. Budete to platit?
Jestli máte zbytečných pár desítek miliard dolarů tak to není nic co by Musk nedokázal zařídit.
Re: Re: Re:
Martin Novák2,2025-04-04 19:57:39
Takže ho za to budete platit vy? Já tedy rozhodně do takového nesmyslu svoje peníze utopit nechci.
-
Ale spíš jste zarytý komunista z EU který si myslí že když si někdo vymyslí nějaký nesmyslný ale extrémně drahý projekt tak mu to ostatní nejenom musí financovat ale ještě ho za to plýtvání královsky platit. Což začíná v extrémně drahém ale úplně zbytečném parlamentu EU.
Rozpacite, mozno az hoax.
Radoslav Pořízek,2025-04-04 10:08:46
Je to velmi rozpacite.
Nespomina sa o aku orbitu ide: nizku , vysoku, geostacionarnu, rovnikovu, s uhlom voci rovniku.
To je predstava akcnych filmov, ze z jednej orbite na druhu je blizko (napr. Gravity). "Vzdialenost" merana mnostvom potrebneho paliva moze byt mensia so Zeme na orbitu, nez z jednej orbity na druhu.
> Použití takových zbraní proti satelitům je problematické. Jak zbraně, které selhaly nebo zničené cíle zůstávají na oběžné dráze, což může mít zničující důsledky. Mohlo by dojít i rozpoutání Kesslerova syndromu se řetězovými srážkami a k rozsáhlé destrukci velkého počtu satelitů, která by nejspíš postihla i útočníka.
Pokial by nejaky satelit nebol navadzany zamerne k zrazke (co by sa tykalo len satelitov protivnika), je pravdepodonost takych zrazok velmi mala. Vsak si predstavte na Zemskom povrchu dva nahodne umiestnene objekty, ktore sa zacnu pohybovat nahodnymi smermi. Aka je pravdepodobnost, ze sa zrazia? Prakticky nulova.
Celkovo mi to nedava zmysel, dopravenie materskej stanice so satelitmi by vyzadovalo velmi vela paliva a pripadny utocnik by ju mohol zrusit rovnako, ako ostatne stanice.
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni