Technologie kvantové komunikace lámou jeden rekord za druhým. Čína ve spolupráci s Jihoafrickou republikou loni v říjnu pokořila rekord v délce kvantové komunikační linky. Navázali kvantové spojení na vzdálenost 12 900 kilometrů.
Tuto linku zprovoznili mezi pozemními stanicemi, které se nacházely na University of Science and Technology of China (USTC) v Pekingu a na jihoafrické Stellenbosch University. Roli prostředníka v tomto spojení sehrál čínský kvantový mikrosatelit Jinan-1.
Rekordní kvantová linka přenesla velmi klasická data – fotky Velké čínské zdi a rázovitého města Stellenbosch, které ovšem byly zakódovány s použitím kvantové distribuce klíče (QKD, quantum key distribution). Satelit zakódoval klíče do jednotlivých fotonů, které pak poslal do pozemních stanic. Jakmile obě stanice získaly klíč, mohly bezpečně komunikovat přes zmíněný satelit.
Jak je u tohoto typu komunikace obvyklé, „kvantový“ není samotný obsah zprávy, ale klíče k jejímu přečtení. Klíče jsou zakódovány a přenášeny jako kvantové stavy fotonů. Důsledkem je, že pokus o přečtení přenášeného klíče třetí stranou vede ke změně kvantového stavu přenášeného fotonu a k selhání. Bylo by ovšem velmi naivní si myslet, že to znamená konec hackerů či špiónů. Komunikace je komplexní proces se spoustou slabých míst.
V tomto experimentu s kvantovou komunikací na rekordní vzdálenost přenášel satelit Jinan-1 více než 250 milionů „kvantových“ fotonů za sekundu a generoval více než milion bezpečných klíčů pro komunikaci při jednom přeletu pozemní stanice.
Dosavadní rekord z roku 2018 držel experiment s kvantovou komunikací mezi Čínou a Rakouskem na vzdálenost přes 7 600 kilometrů. Experiment tehdy využil starší kvantový satelit Mocius (anglicky Micius).
Satelit Jinan-1, který byl vypuštěn v roce 2022 je mnohem výkonnější než Mocius, a také mnohem menší. Váží 23 kilogramů, zhruba desetinu oproti jeho předchůdci. Odtučňovací kúrou prošly i pozemní stanice pro kvantovou komunikaci. Namísto původních 13 tun mají teď hmotnost jen 100 kilogramů. Na obzoru se rýsuje kvantový internet, tedy podle všeho čínský.
Video: Scientists from SA and China establish record-breaking 12,900 km ultra-secure quantum satellite link
Literatura
Kvantové pokroky: Čína uskutečnila první kvantovou videokonferenci
Autor: Stanislav Mihulka (02.10.2017)
Kvantoví inženýři tisíckrát zmenšili čip pro kvantovou komunikaci
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2019)
Čína postavila první mobilní stanici pro kvantovou komunikaci na světě
Autor: Stanislav Mihulka (10.01.2020)
Kvantové provázaní fotonů odlišných energií
Autor: Dagmar Gregorová (06.06.2023)
Disertace, která změnila fyziku: sto let vlnově-částicové duality
Autor: Jiří Chýla (08.02.2024)
Co je to virtuální částice
Autor: Jiří Chýla (16.08.2024)
Kvantoví inženýři zvládli teleportaci přes vytížené optické kabely
Autor: Stanislav Mihulka (24.12.2024)
Diskuze:
Dotaz
Stanislav Kneifl,2025-03-31 15:31:15
Může mi někdo vysvětlit, co brání tomu, aby strana C odposlouchávající komunikaci mezi satelitem a účastníkem B nezměřila foton a neposlala účastníkovi B jiný foton ve stejném kvantovém stavu? Účastník A nemá možnost zjistit, že foton už někdo změřil, ví jen podle toho svého, jaká hodnota byla u toho druhého fotonu naměřena.
Re: Dotaz
Ilil Akil,2025-03-31 17:54:28
Jedným zo zakladných princípov je, že nie je možné vytvoriť identickú kópiu neznámeho kvantového stavu.
Podrobnejšie napr. na:
https://sk.eitca.org/cybersecurity/eitc-is-qcf-quantum-cryptography-fundamentals/practical-quantum-key-distribution/qkd-experiment-vs-theory/examination-review-qkd-experiment-vs-theory/what-is-the-fundamental-principle-behind-quantum-key-distribution-qkd-and-how-does-it-differ-from-classical-cryptographic-methods-like-diffie-hellman-key-exchange/
Kvantové spojení na vzdálenost 12 900 kilometrů
Pavel Kaňkovský,2025-03-30 01:48:02
...je poněkud přikrášlená verze, protože to vypadá, že ve skutečnosti to byla dvě spojení a dvě instance kvantové distribce klíčů: jednou mezi Pekingem a satelitem a podruhé mezi satelitem a Stellenboschem.
Takže satelit v tom figuroval jako důvěryhodný prostředník. Kdyby nad ním někdo cizí získal kontrolu, tak by QKD bylo k ničemu, protože by si klíče přečetl přímo ze satelitu. (Ale je asi pravda, že vhodnou konstrukcí satelitu lze riziko průniku na dálku minimalizovat a fyzický útok na něco, co poletuje na oběžné dráze, je zatím dost nepraktický.)
Re: Kvantové spojení na vzdálenost 12 900 kilometrů
Waldemar Nováček,2025-03-31 12:08:30
Já bych nebyl až tak kritický. Marketing vládne světem a USA na to nemá patent - což je vlastně škoda, protože by paradoxně byl svět přehlednější....
Faktem je, že je to úspěch. Já to čtu jako zprávu o technologickém pokroku...
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni