Rover Curiosity vyčenichal rekordně velké organické molekuly na Marsu  
Minilaboratoř SAM na palubě roveru Curiosity analyzovala téměř 12 let staré vzorky vyvrtané z kamene „Cumberland.“ Ukázalo se, že obsahují stopové množství organických molekul alkanů, konkrétně dekanu, undekanu a dodekanu. Jasný důkaz přítomnosti života na Marsu to není, protože tyto látky mohou vznikat i abioticky. Ale jako inspirace pro další výzkum to fungovat bude.
Alkany na Marsu. Kredit: NASA/Dan Gallagher.
Alkany na Marsu. Kredit: NASA/Dan Gallagher.

Rover Curiosity přistál na Marsu v srpnu 2012 a dodnes pracuje v kráteru Gale, i když teď tak trochu ve stínu svého následovníka Perseverance. V těchto dnech zaznamenal tým Curiosity pozoruhodný úspěch, s nímž se objevil v médiích po celém světě. Vědci, kteří na dálku analyzují horninu ve vzorcích odebraných na povrchu Marsu prostřednictvím minilaboratoře SAM (Sample Analysis at Mars), našli doposud největší organické látky na povrchu rudé planety, i když není jasné, co to vlastně znamená.

 

Terén v oblasti Yellowknife Bay. Kredit: NASA/JPL-Caltech/MSSS.
Terén v oblasti Yellowknife Bay. Kredit: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Badatelé se zařízením SAM analyzovali vzorek odebraný z kamene „Cumberland“ v oblasti Yellowknife Bay, který rover Curiosity vrtal 279 sol své mise, čili 19. května 2013, téměř před 12 pozemskými lety. Minilaboratoř narazila na organické molekuly dekanu, undekanu a dodekanu, což jsou alkany, organické řetězce o délce 10, 11 a 12 uhlíků. Vědci se domnívají, že by to mohly být pozůstatky mastných kyselin, které obsahoval odebraný vzorek.

 

Tým Curiosity tuto předpověď otestoval na pozemském protějšku experimentu SAM. Smíchali simulovaný materiál z povrchu Marsu s mastnými kyselinami a pak ho zpracovávali stejným způsobem, jako to probíhá na palubě Curiosity. Opravdu potvrdili, že mohou vzniknout zmíněné molekuly alkanů.

 

Je to rozhodně velmi zajímavé, ale zároveň je jasné, že nejde o žádný definitivní důkaz přítomnosti marťanského života, ať už dávné či nedávné. Živé organismy vytvářejí mastné kyseliny z celé řady důvodů, včetně udržování buněčných membrán.

 

Vyvrtaný balvan „Cumberland.“ Kredit: NASA/JPL-Caltech/MSSS.
Vyvrtaný balvan „Cumberland.“ Kredit: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

Problém je v tom, že stejně jako v řadě dalších podobných případů si lze i s naší dost omezenou pozemskou fantazií představit abiotický vznik mastných kyselin, tedy jejich tvorbu bez účasti organismů. Mohou se na tom podílet různé geologické procesy, včetně interakcí vody s různými minerály v hydrotermálních vývěrech.

 

Jak uvádí zpráva NASA, za dané situace je prakticky nemožné přesvědčivě odhalit původní zdroj těchto molekul. Jejich nález je ale samozřejmě úspěch, z celé řady důvodů. Tým mise Curiosity již dříve odhalil na Marsu jednoduché organické látky. Nález zmíněných alkanů je ale prvním důkazem, že na Marsu funguje organická chemie se složitějšími molekulami, ať už je jejich původ jakýkoliv. Také je to nová motivace pro dovoz vzorků z Marsu na Zemi. Výzkum materiálu z Marsu v pozemských laboratořích by nabídl podstatně víc odpovědí.

 

Video: Largest Organics Yet Discovered on Mars


Literatura

NASA 24. 3. 2025.

Datum: 26.03.2025
Tisk článku

Související články:

Mise Mars Science Laboratory letí k Marsu     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2011)
Curiosity hlásí dávnou organickou hmotu a sezónní změny metanu na Marsu     Autor: Stanislav Mihulka (08.06.2018)
Co se stalo s organickým uhlíkem na Marsu?     Autor: Václav Diopan (13.10.2021)
Výsledky přistání lunárních modulů Blue Ghost 1 a Athena     Autor: Vladimír Wagner (25.03.2025)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz